შინაგან საქმეთა სამინისტროს თბილისის პოლიციის დეპარტამენტის ძველი თბილისის მთავარ სამმართველოში, დედაქალაქში, ივანე მაჩაბლის ქუჩაზე მდებარე, შპს "ათონელის" კუთვნილ კვების ობიექტსა და კოტე აფხაზის ქუჩაზე მდებარე ბარ "FELLERS"-ში იზოლაციის ან კარანტინის წესის დარღვევის ფაქტებზე სისხლის სამართლის საქმე აღიძრა და საგამოძიებო ღონისძიებები დაიწყო.
კორონავირუსის გავრცელების პრევენციული ღონისძიებებისა და ვირუსით გამოწვეული დაავადების შემცირების მიზნით, საქართველოს უწყებათშორისი საბჭოს გადაწყვეტილებით, მიმდინარე წლის 15 ოქტომბრიდან თბილისში, ბათუმსა და იმერეთის რეგიონში რესტორნები, ბარები და კაფეები 07:00 საათიდან 22:00 საათამდე ფუნქციონირებენ.
17 და 19 ოქტომბერს, ჯანდაცვის სამინისტროს შრომის პირობების ინსპექტირების დეპარტამენტის თანამშრომლებმა შპს "ათონელის" კუთვნილ კვების ობიექტსა და ბარ "FELLERS"-ში საქართველოს მთავრობის 2020 წლის N322-ე დადგენილებითა და „საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის შესახებ“ კანონით გათვალისწინებული დარღვევებით განმეორებით მიმდინარე ეკონომიკური საქმიანობა გამოავლინეს, რის შესახებაც შინაგან საქმეთა სამინისტროს აცნობეს.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ ჩატარებული გამოძიებით დადგინდა, რომ აღნიშნული კვების ობიექტები საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილი წესების დარღვევით, 22:00 საათის შემდეგ განაგრძობდნენ ეკონომიკურ საქმიანობას. ობიექტების წამომადგენლების განცხადებით, ორივე ბარი ერთ-ერთი პოლიტიკური პარტიის შტაბი იყო, რისი დამადასტურებელი დოკუმენტაციაც ობიექტების მესაკუთრეებს საგამოძიებო უწყებისთვის არ წარუდგენიათ.
გამოვლენილი დანაშაული ფიზიკური პირის შემთხვევაში - სამ წლამდე ვადით თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს, ხოლო იურიდიული პირი ისჯება ჯარიმით, საქმიანობის უფლების ჩამორთმევით ან ლიკვიდაციითა და ჯარიმით.
იზოლაციის და კარანტინის წესის დარღვევის ორივე ფაქტზე გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 248-ე პრიმა მუხლით მიმდინარეობს.

Old Tbilisi Police Division under Tbilisi Police Department of the Ministry of Internal Affairs has launched investigation and initiated police activities on the fact of the breach of isolation and quarantine norms in eatery facilities of LTD “Atoneli” located on Ivane Machabeli Street and bar “Fellers” on Kote Abkhazi Street.
In order to prevent the spread of coronavirus and reduce the disease caused by the virus, under the the decision of the Interagency Coordination Council of Georgia, restaurants, bars and cafes in Tbilisi, Batumi and Imereti region will be open from 07:00 am to 22:00 pm from October 15, 2020.
On October 17 and 19 of the current year, the staff of the Labor Conditions Inspection Department of the Ministry of Health revealed the fact of operation under the repeated violations in eatery facility owned by LTD “Atoneli” and bar “Fellers”- crime envisaged by the government resolution N322, adopted in 2020 and Law on Public Health. Regarding the mentioned fact, the Ministry of Internal Affairs was informed respectively.
As a result of investigation carried out by the Ministry of Internal Affairs it was established that the mentioned eatery facilities continued economic activities after 22:00 pm, in violation of the rules established by the legislation of Georgia. According to facility representatives, both bars were the headquarters of one of the political parties, the documents of which were not submitted to the law enforcement agency representatives from the side of the facility owners.
The abovementioned crime committed by the physical person envisages imprisonment up to three years, while in case if such crime is perpetrated by a legal entity, the form of punishment envisages fine, deprivation of operation permit or liquidation and fine.
Both cases of the breach of isolation and quarantine norms are being investigated under the article 2481 of the Criminal Code of Georgia.