დღეს, სასტუმრო "რუმსში" შინაგან საქმეთა სამინისტრომ საგზაო უსაფრთხოების კუთხით არსებული სიტუაციის ანალიზი, 2019 წლის ბოლომდე განსახორციელებელი სამოქმედო გეგმა და სოციალური კამპანია ,,მეტი სიცოცხლისთვის“ წარადგინა. ღონისძიება შინაგან საქმეთა მინისტრმა, გიორგი გახარიამ გახსნა, ხოლო შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ, ნინო ჯავახაძემ საზოგადოებას პრეზენტაცია წარუდგინა.
ღონისძიებას ესწრებოდნენ რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრი მაია ცქიტიშვილი, თბილისის მერი კახი კალაძე, აღმასრულებელი და საკანონმდებლო ხელისუფლების, ასევე, არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციების და ბიზნესის წარმომადგენლები.
ღონისძიებაზე წარმოდგენილი იყო საგზაო უსაფრთხოების კუთხით არსებული სიტუაციის ანალიზი და განსახორციელებელი პროექტები. აღნიშნული ანალიზის მიხედვით, მხოლოდ 2018 წელს, ავტოსაგზაო შემთხვევებს 459 ადამიანის სიცოცხლე შეეწირა, ხოლო ბოლო 10 წელიწადში მომხდარი ავტოსატრანსპორტო შემთხვევების შედეგად, საქართველოში 6 608 ადამიანი გარდაიცვალა, 85 946 ადამიანმა კი ჯანმრთელობის დაზიანება მიიღო.
აღსანიშნავია, რომ შინაგან საქმეთა სამინისტრომ ამ გამოწვევასთან საბრძოლველად 2018 წელს ეროვნული ვიდეოსამეთვალყურეო სისტემის სრული განახლება დაიწყო. თუ 2017 წლის ბოლოს ქვეყნის მასშტაბით 170 კამერა ფუნქციონირებდა, დღეს უკვე 2600-ზე მეტი კამერა მუშაობს, რომლებიც საგზაო მოძრაობის დარღვევის ფაქტებს აფიქსირებს. გარდა ამისა, სამინისტრომ დაიწყო ავტოსაგზაო შემთხვევების აღრიცხვის სისტემის სრული მოდერნიზაცია და განახორციელა საკანონმდებლო ინიციატივები, მათ შორის ნარკოტიკული ზემოქმედების ქვეშ ავტომობილის მართვის კრიმინალიზაცია. ასევე, უწყების მიერ ყველა პატრულ-ინსპექტორი აღიჭურვა სამხრე ვიდეოკამერებით, რომლებიც მძღოლებისა და საპატრულო პოლიციის კომუნიკაციის პროცესს სრულად აფიქსირებს.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ განხორციელებულ აღნიშნულ ღონისძიებებს მოჰყვა გარკვეული პოზიტიური შედეგები და 2018 წელს საგზაო-სატრანსპორტო შემთხვევებში გარდაცვლილ პირთა რაოდენობა 11%-ით შემცირდა. ასევე, შემცირდა სიჩქარის გადაჭარბების შემთხვევების პროცენტული მაჩვენებელიც.
როგორც პრეზენტაციაზე აღინიშნა, შინაგან საქმეთა სამინისტრო საგზაო უსაფრთხოების უზრუნველსაყოფად ინტენსიურ აქტივობებს მომავალშიც გეგმავს. უწყების მიერ, 2019 წლის ბოლომდე, საქართველოს მთელ ტერიტორიაზე ამოქმედდება 5 000-მდე ვიდეოკამერა, მათ შორის 2 100 ე.წ. ჭკვიანი ვიდეოკამერა, ხოლო სიჩქარის მზომი სექციური მოწყობილობებით გადაფარული იქნება საავტომობილო გზის 700 კმ-მდე მონაკვეთი.
წლის ბოლომდე, ასევე, გაიზრდება ფარული პატრულირების განმახორციელებელი ეკიპაჟების რაოდენობა, რომლებიც საქართველოს ძირითად ქალაქებში იმოძრავებენ და საგზაო მოძრაობის წესების დამრღვევ მძღოლებს შესაბამის სანქციას დააკისრებენ.
ხაზგასასმელია ისიც, რომ შინაგან საქმეთა სამინისტრო ინოვაციურ, ავტომობილის ნომრის ამომცნობ მობილურ სისტემებს ნერგავს, რაც საპატრულო პოლიციის ეკიპაჟს საშუალებას მისცემს, ადგილზე გამოავლინოს სხვადასხვა კატეგორიის რისკის მქონე მძღოლები და პრევენციული ხასიათის საპოლიციო ქმედების ფარგლებში გადაამოწმოს ისინი.
გარდა ამისა, სწორედ აღნიშნული, 2019 წლის სამოქმედო გეგმის ფარგლებში განხორციელდება საგზაო უსაფრთხოების უზრუნველსაყოფად საჭირო საკანონმდებლო ცვლილებები ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში, რომლებიც, რიგ შემთხვევებში, სანქციების გამკაცრებას გულისხმობს.
როგორც შინაგან საქმეთა მინისტრმა გიორგი გახარიამ აღნიშნა, საგზაო უსაფრთხოების უზრუნველყოფის პროცესში განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია საზოგადოების ჩართულობა და ცნობიერების ამაღლება.
სწორედ საზოგადოების ცნობიერების ამაღლებას ემსახურება სოციალური კამპანია „მეტი სიცოცხლისთვის“, რომელიც რამდენიმე დღის წინ დაიწყო. კამპანიის ფარგლებში, თბილისსა და რეგიონებში, დამტვრეული ავტომობილების დროებითი ინსტალაციები დამონტაჟდა, გამოჩნდა ბანერები და დამზადდა შესაბამისი ვიდეორგოლები. ასევე, შეიქმნა ვებგვერდი formore.life და ფეისბუქ-გვერდი, სადაც კამპანიის ფარგლებში დაგეგმილი ყველა სიახლე განთავსდება. სოციალური კამპანიის მიზანია, რომ თითოეული მოქალაქე კიდევ ერთხელ დაფიქრდეს, თუ რა ტრაგიკული შედეგები მოჰყვება საგზაო მოძრაობის წესების დარღვევას.

Today, the Ministry of Internal Affairs of Georgia presented the analysis of the current situation in the field of road safety, the Action Plan to be implemented by the end of 2019 and the social campaign “For More Life" in the “Rooms” Hotel. The event was opened by Mr. Giorgi Gakharia, the Minister of Internal Affairs and the presentation for the audience was made by Ms. Nino Javakhadze, the Deputy Minister.
The event was attended by Ms. Maia Tskitishvili, the Minister of Regional Development and Infrastructure, Mr. Kakhi Kaladze, the Mayor of Tbilisi, also the representatives of the executive and legislative authorities as well as the NGOs and international organizations and business sector.
Analysis of the situation in the field of road safety and the projects were presented at the event. According to the analysis, 459 people died during 2018, while in the last 10 years 6,608 people died and 85 946 people were injured as a result of road accidents.
It is noteworthy that the Ministry of Internal Affairs launched a complete update of the National Video Monitoring System in 2018 to combat this challenge. 170 cameras were operating across the country by the end of 2017, now more than 2600 cameras operate throughout the country, reporting the facts of traffic violations. In addition, the Ministry has started the comprehensive modernization of the road accidents accounting system and implemented legislative initiatives, including the incrimination of driving a vehicle under the influence of drug. Also, all patrol police Inspectors have been equipped with the shoulder cameras, which fully track the drivers' and patrol police communication process.
The above-mentioned measures carried out by the Ministry of Internal Affairs are followed by particular positive outcomes: in 2018 the number of deaths in road accident was decreased by 11%. Also, the percentage rate of exceeding the speed-limit has decreased.
As it was mentioned at the presentation, the Ministry of Internal Affairs plans intensive activities in the future to ensure road safety. By the end of 2019 the Ministry shall operate 5 000 video cameras across Georgia, including 2 100 so called smart cameras, and speed measurement section device shall cover up to 700 km of motorway.
The number of crews in charge of concealed patrolling will be also increased by the end of the year; they will move in major cities of Georgia and impose appropriate sanctions on drivers violating the traffic rules.
It should also be emphasized that the Ministry of Internal Affairs intends to introduce an innovative, vehicle number plate recognizing mobile system, which shall allow patrol police crews to identify drivers of different categories of risk on place and verify them within the preventive police action.
In addition, in the framework of the 2019 Action Plan, legislative amendments will be implemented in the Code of Administrative Offenses to ensure road safety, in certain cases these amendments imply tightening of sanctions.
As Mr. Giorgi Gakharia, the Minister of Internal Affairs noted, the involvement of civil society and their awareness of road safety is especially important in the process.
The social campaign “For More Life”, which began several days ago, serves specifically the social awareness raising purposes. Within the framework of the campaign, temporary installations of crashed cars were placed in Tbilisi and regions, the banners have been displayed and the relevant videos done. Also, it has been created a website formore.life and the Facebook, where all the news planned within the scopes of the campaign shall be posted. The goal of the social campaign is to make each civilian to think once again about the tragic consequences of violation of traffic rules.