სამართალდამცველებმა, მონიტორინგის შედეგად, ბოლო 24 საათის განმავლობაში, მთელი ქვეყნის მასშტაბით, საგანგებო მდგომარეობის რეჟიმის დარღვევის 46 ფაქტი გამოავლინეს.
პოლიციამ საჯარო სივრცეში 10-ზე მეტი პირის შეკრების გამო 21 მოქალაქე დააჯარიმა.
4 ფიზიკური და 2 იურიდიული პირი დაჯარიმდა ეკონომიკურ საქმიანობასთან დაკავშირებული შეზღუდვების დარღვევის ფაქტზე.
პოლიცია, დაავადებათა კონტროლის ეროვნულ ცენტრთან ერთად, აქტიურად განაგრძობს თვითიზოლაციაში მყოფი მოქალაქეების მკაცრ მონიტორინგს, რომლის შედეგადაც, თვითიზოლაციის წესების დარღვევის 13 ახალი ფაქტი გამოვლინდა.
გარდა ამისა, საგანგებო მდგომარეობის რეჟიმის დარღვევის ფაქტზე, სამართალდამცველებმა 6 პირი დააჯარიმეს, რომლებიც, აკრძალვის მიუხედავად, მიკროავტობუსით მგზავრების საქალაქთაშორისო გადაყვანას ახორციელებდნენ.

Within the frames of the state emergency regime, Ministry of Internal Affairs operates in a round-the-clock regime and operatively responds to the facts of violations for preventing the spread of coronavirus disease. As a result of strict monitoring activities carried out by the Ministry of Internal Affairs, 46 facts of violations of the state emergency regulations were exposed across the country within the last 24 hours.
21 civilians were fined for public gathering of more than 10 people.
2 legal entities and 4 physical persons were fined for violating restrictions in the sphere of business activities.
Police along with the National Center for Disease Control actively continues strict monitoring of persons is self-isolation as a result of which 13 facts of violating self-isolation regulations were exposed.
In addition to the mentioned, 6 persons were also fined by police for violating state emergency regime regulations by transporting cross-town travelers by minibus.