შინაგან საქმეთა სამინისტროს იმერეთის, რაჭა-ლეჩხუმისა და ქვემო სვანეთის პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა, ჩატარებული ოპერატიული და საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად, მოსამართლის განჩინების საფუძველზე, 1993 წელს დაბადებული დ. ხ. ბრალდებულის სახით დააკავეს.
გამოძიებით დადგინდა, რომ ბრალდებული მიმდინარე წლის 29 მაისს, წყალტუბოს მუნიციპალიტეტის სოფელ გუმათში, "ნამახვანჰესის" მოწინააღმდეგეთა საპროტესტო აქციაზე, სამსახურებრივი მოვალეობის შესრულების პროცესში მყოფ პოლიციის თანამშრომელს თავს დაესხა და ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენა.
პოლიციამ, ამავე საპროტესტო აქციის დროს პოლიციელზე თავდასხმის ბრალდებით, 1 პირი რამდენიმე დღის წინ დააკავა. 1992 წელს დაბადებულ ი. მ.-ს ქუთაისის საქალაქო სასამართლომ აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობა შეუფარდა.

The officers of Imereti, Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti Police Department of the Ministry of Internal Affairs detained D.Kh. (DoB1993), as a result of operative and investigative activities.
The investigation established that the accused person attacked and physically assaulted a police officer during the line of duty on May 29 in the village of Gumati, Tskaltubo Municipality, during a protest rally against the construction of Namakhvani hydro power plant.
The police detained 1 person several days ago for attacking a police officer during the same protest rally. I.M.(DoB1992). was sentenced to imprisonment by the Kutaisi City Court as a measure of restraint.
The investigation is in progress under Article 353(1) part I envisaged by the Criminal Code of Georgia.