შინაგან საქმეთა სამინისტროს ქვემო ქართლის პოლიციის დეპარტამენტის მარნეულის რაიონული სამმართველოს თანამშრომლებმა, ჩატარებული ოპერატიულ-საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, 29 სექტებერს მარნეულში მომხდარ დაპირისპირების ფაქტზე ორი პირი - 1987 წელს დაბადებული გ.შ. და 1977 წელს დაბადებული გ.ჯ. ძალადობის ბრალდებით, მოსამართლის განჩინების საფუძველზე დააკავეს.
გამოძიებით დადგინდა, რომ გ.შ.-მ მიმდინარე წლის 29 სექტემბერს, საღამოს, მარნეულში, რუსთაველის ქუჩაზე, სიტყვიერი და ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენა "ნაციონალური მოძრაობის" აქტივისტებს - გ.ქ.-სა და ლ.ქ.-ს, ასევე, მათ თანმხლებს - დ.ქ.-ს. რაც შეეხება მეორე ბრალდებულს - გ.ჯ.-ს, გამოძიებით დადგენილია, რომ მან ამავე დაპირისპირებისას ასევე ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენა გ.ქ.-ს.
გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 126-ე მუხლის 1-ლი პრიმა ნაწილით მიმდინარეობს, რაც ჯგუფურად ჩადენილ ძალადობას გულისხმობს.

The officers of Marneuli police division under Kvemo Kartli Police Department of the Ministry of Internal Affairs, as a result of operative-investigative activities, on the basis of the court decision, detained two persons on the fact of confrontation that took place in Marneuli on September 29, the detainees are: G.Sh. (DoB 1987) and G.J. (DoB 1977) under the charges of violence.
Investigation established that in the evening of September 29, G.Sh. verbally and physically assaulted the activist of the “United National Movement” – G.K. and L.K. and their accompanying person D.K. on Rustaveli Street, Marneuli. As for the second detainee- G.J. investigation established that during the same confrontation, he also assaulted G.K. physically.
Investigation is in progress on the fact of the article 126, I1 part of the Criminal Code of Georgia, envisaging violence committed in group.