შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლებმა, ბავშვობის ასაკში ქორწინების წინააღმდეგ მიმართული კამპანიის - „ნუ წაართმევ ბავშვობის" ფარგლებში, გაეროს მოსახლეობის ფონდთან (UNFPA) ერთად, მედიის წარმომადგენლებთან ბავშვთა საკითხების გაშუქების თემაზე სამუშაო შეხვედრა გამართეს.
შეხვედრა მისასალმებელი სიტყვით გახსნეს შინაგან საქმეთა სამინისტროს სტრატეგიული კომუნიკაციების დეპარტამენტის დირექტორმა - ქეთი კოვზიაშვილმა და გაეროს მოსახლეობის ფონდის საქართველოს ფონდის გენდერის ანალიტიკოსმა - მარიამ ბანძელაძემ.
ღონისძიების მონაწილეებს სიტყვით მიმართეს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ადამიანის უფლებათა დაცვისა და გამოძიების ხარისხის მონიტორინგის დეპარტამენტისა და საზოგადოებრივი უსაფრხოების მართვის ცენტრის "112"-ის წარმომადგენლებმა, რომლებმაც ისაუბრეს ადრეულ ასაკში ქორწინების საკითხებთან დაკავშირებით უწყების მიდგომებსა და აღნიშნული კატეგორიის დანაშაულების წინააღმდეგ ბრძოლის სამართლებრივ მექანიზმებზე. ასევე, დამსწრე აუდიტორიას ინფორმაცია მიეწოდა წლების მანძილზე, სამინისტროს მიერ პრევენციისა და ბრძოლის მიზნით გადადგმულ ნაბიჯებსა და კამპანიის ეტაპზე დაგეგმილი აქტივობების, "112"-ის აპლიკაციისა და ელექტრონული ზედამხედველობის საშუალების გამოყენების წესის შესახებ.
ჟურნალისტებს, განხორციელებული საქმიანობისა და სახელმწიფოში არსებული სერვისების შესახებ ინფორმაცია მიაწოდა სახელმწიფო ზრუნვისა და ტრეფიკინგის მსხვერპლთა, დაზარალებულთა დახმარების სააგენტოს დირექტორმა - მერი მაღლაფერიძემ.
შეხვედრას სხვადასხვა მედიასაშუალების 20-ზე მეტი წარმომადგენელი, ასევე, შინაგან საქმეთა სამინისტროს არასრულწლოვანთა საკითხებზე მომუშავე და მორეაგირე ყველა შესაბამისი დანაყოფის თანამშრომლები ესწრებოდნენ.
შეხვედრის მონაწილეებმა მოწვეულ ექსპერტთან ერთად განიხილეს ისეთი მნიშვნელოვანი საკითხები, როგორიცაა: არასრულწლოვნების საუკეთესო ინტერესების დაცვის მიზნით ბავშვთა საკითხების ეთიკური გაშუქება, მსხვერპლზე ორიენტირებული კომუნიკაციის სტანდარტები, მედიის როლი გენდერული ნიშნით ჩადენილ დანაშაულებთან ბრძოლაში.
ორდღიანი სამუშაო შეხვედრა შინაგან საქმეთა სამინისტროს სტრატეგიული კომუნიკაციების დეპარტამენტის ინიციატივით, საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს ჩართულობით და გაეროს მოსახლეობის ფონდთან (UNFPA) პარტნიორობით, გაეროს ერთობლივი პროგრამის - „გენდერული თანასწორობისთვის“ - ფარგლებში, შვედეთის ფინანსური მხარდაჭერით გაიმართა.
UNFPA საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროსთან ერთად უკვე მეოთხე წელია ახორციელებს ბავშვობის ასაკში ქორწინებასთან დაკავშირებულ კამპანიას, რომლის მთავარი მიზანია არასრულწლოვნების მიმართ ჩადენილი დანაშაულების აღმოფხვრა, საზოგადოების ცნობიერების ამაღლება და ამ კატეგორიის დანაშაულების შესახებ სამართალდამცველებისთვის დროული შეტყობინების უზრუნველყოფა.

The Ministry of Internal Affairs, along with United Nations Population Fund (UNFPA) held a working meeting with media representatives within the framework of the campaign directed against child marriage - "Do Not Deprive Childhood" on the issue of media coverage of child-related topics.
The meeting was opened with a speech, delivered by the Director of the Strategic Communications Department of the Ministry of Internal Affairs - Keti Kovziashvili and the gender analyst of the United Nations Population Fund - Mariam Bandzeladze.
Participants of the meeting were also addressed by the representatives of Human Rights Protection and Quality Investigation Monitoring Department and Public Safety Command Center “112”, who reviewed the Agency's policies on the issues of child marriage and the legal mechanisms for fighting the mentioned category of crimes. Herewith, the audience was informed on the steps taken by the Ministry and the activities implemented within the framework of the campaign, as well as on the introduction of "112" application and the procedure, related to the use of electronic surveillance tool.
Director of the Agency for State Care and Assistance for the (Statutory)Victims of Human Trafficking – Meri Maghlaperidze also informed journalists on the implemented activities and services available in the state.
The meeting was attended by more than 20 representatives of various media outlets, as well as employees of all relevant units of the Ministry of Internal Affairs, working and responding to juvenile-related issues.
The participants of the meeting, together with the invited expert, discussed such important issues as: ethical coverage of child-related issues in order to protect the best interests of under-aged individuals, victim-oriented communication standards, the role of media in the fight against gender-based crimes.
The two-day working meeting was held under the initiative of Strategic Communications Department of the Ministry of Internal Affairs, with the involvement of the Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Labour, Health and Social Affairs, in partnership with the United Nations Population Fund (UNFPA), within the framework of the UN joint program - "For Gender Equality", with the financial support of Sweden.
It has been 4 years since UNFPA, together with the Ministry of Internal Affairs has launched a campaign related to child marriage, the main goal of which is to eliminate crimes against juveniles, raise public awareness and ensure timely reporting of this category of crimes to law enforcement officers.