შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის ორგანიზებულ დანაშაულთან ბრძოლის მთავარი სამმართველოს ტრეფიკინგის და უკანონო მიგრაციის წინააღმდეგ ბრძოლის სამმართველოს თანამშრომლებმა, ტურისტების მიმართ განხორციელებული დიდი ოდენობით თანხის თაღლითურად დაუფლებისა და განსაკუთრებით დიდი ოდენობით თანხის ქურდობის ფაქტზე, 1989 წელს დაბადებული ლ. მ. დააკავეს.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ ბრალდებულს - თბილისში მდებარე კაფე-ბარ „სკარპას“ მფლობელ ლ.მ.-ს და ამავე კვების ობიექტის თანამშრომლებს, მეტი ფინანსური სარგებლის მიღების მიზნით, უცხო ქვეყნის მოქალაქეებთან და ტურისტებთან მათ მიერ შეკვეთილი პროდუქციის ნაცვლად იაფფასიანი პროდუქცია მოჰქონდათ, ასევე, მენიუში ცვლიდნენ პროდუქციის ფასებს და კლიენტებს შეკვეთის შეუსაბამო, არარეალურ, დიდ თანხებს ახდევინებდნენ.
მიმდინარე წლის სექტემბერში, კაფე-ბარ „სკარპაში“, ბრალდებულთან დანაშაულებრივ კავშირში მყოფ გოგონასთან ერთად იმყოფებოდა ჩინეთის მოქალაქე, რომელიც ალკოჰოლური სასმელის მიღების შემდეგ ცუდად გახდა და გონება დაკარგა. გონზე მოსვლის შემდეგ კი აღმოაჩინა, რომ მისი ანგარიშიდან სამ ეტაპად - 5000-5000 ლარის ოდენობით კაფე-ბარ „სკარპას“ ანგარიშზე გადარიცხული იყო 15000 ლარი.
კომპლექსურმა გამოძიებამ ასევე დაადგინა, რომ მსგავსი თაღლითური სქემა მოქმედებდა თბილისში მდებარე კლუბ „როიალშიც“. კერძოდ, დადგინდა, რომ ერთ-ერთი მოქალაქე მეგობართან ერთად ბარ „როიალში“ მიიპატიჟა ამავე ბარიდან გამოსულმა ორმა გოგონამ. მამაკაცებმა ბარში ე.წ. მენიუს საშუალებით შეუკვეთეს საკვები და სასმელი. მოგვიანებით, ბარის თანამშრომლებმა მათ რეალური შეკვეთის შეუსაბამო, დიდი თანხის - 1450 ლარის გადახდა მოსთხოვეს და იძულებით გადაახდევინეს.
გამოძიება საქართველოს სსკ-ის 180-ე მუხლის მე-4 ნაწილის „ბ“ ქვეპუნქტით და 177-ე მუხლის მე-4 ნაწილის „ბ“ ქვეპუნქტით მიმდინარეობს.

Press briefing of the Central Criminal Police Department Director – Mamuka Tchelidze.
The officers of the Central Criminal Police Department of the Ministry of Internal Affairs and the General Prosecutor's Office conducted a joint investigation into the fraudulent appropriation of large amount of sums from tourists and theft committed in large quantities and detained the owner of cafe-bar “Scarpa” – person born in 1989.
The investigation established that the accused person and the employees of the cafe-bar "Scarpa", in order to get more financial benefits, brought cheap products to tourists instead of the products ordered by them, also changed the product prices in the menu and charged customers unreasonably large amounts.
The Ministry of Internal Affairs exposed a similar fact, in September of the current year, when at the same cafe-bar, a Chinese citizen under the alcohol influence, who was accompanied by a young female (criminally linked with the detainee), lost consciousness. After recovery, he found out that 15,000 GEL had been transferred from his credit card to the account of the cafe-bar in three stages.
As a result of complex investigation process it was also established that a similar fraud scheme was also applied at the “Royal Club” in Tbilisi. In particular, one of the citizens along with his friend was invited to the "Royal Club" by two young females, who ordered meals and beverages from the menu and were later forced to pay an unreasonably large amount of cash for the order, namely – 1450 GEL.
Operative-investigative activities are underway in connection with the case of fraudulent misappropriation of large sums of money against tourists, in order to reveal other circumstances of the crime and identify/arrest others related to the mentioned facts.
Investigation is underway under Articles 180, part IV, sub-paragraph “B” and 177 part IV, sub-paragraph “B” of the Criminal Code of Georgia.