შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა, აჭარისა და იმერეთის პოლიციის დეპარტამენტების თანამშრომლებთან და გენერალურ პროკურატურასთან ერთად კომპლექსურად ჩატარებული ოპერატიული ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, მოსამართლის განჩინების საფუძველზე, თბილისში, ქუთაისსა და ბათუმში დანაშაულებრივი ჯგუფის 15 წევრი დააკავეს.
დაკავებულებს შორის არიან როგორც საქართველოს, ასევე უცხო ქვეყნის მოქალაქეები.
არასრულწლოვანების მიმართ განხორციელებული ტრეფიკინგის ბრალდებით დაკავებულები არიან უცხო ქვეყნის მოქალაქეები: 1972 წელს დაბადებული ვ.ა., 1972 წელს დაბადებული ნ.მ., 1961 წელს დაბადებული ა.ბ., 1993 წელს დაბადებული ი.ბ., 1994 წელს დაბადებული ბ.ბ., 1990 წელს დაბადებული უ.ა. და წარსულში ნასამართლევი 1987 წელს დაბადებული ა.ბ.
ორგანიზებული ჯგუფის მიერ განხორციელებული ძარცვის და საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის უკანონოდ გადაკვეთის ფაქტებზე დაკავებულები არიან საქართველოს და უცხო ქვეყნის მოქალაქეები: 2008 წელს დაბადებული ნ.მ., 2009 წელს დაბადებული ა.ფ., 2000 წელს დაბადებული კ.ბ., 1988 წელს დაბადებული ა.ბ., 1987 წელს დაბადებული შ.ბ. და 1995 წელს დაბადებული მ.ბ. და წარსულში ნასამართლევი პირები 2004 წელს დაბადებული ა.ბ., 2005 წელს დაბადებული მ.მ.
ჩატარებული გამოძიებით დადგინდა, რომ საქართველოში მცხოვრებმა უცხო ქვეყნის მოქალაქეებმა არასრულწლოვანთა ვაჭრობის სქემა შეიმუშავეს. აღნიშნულის სისრულეში მოყვანისა და შრომითი ექსპლუატაციის გაწევის მიზნით, არასრულწლოვან შვილებს, სხვადასხვა ქალაქში, აიძულებდნენ ეთხოვათ მოწყალება, ხოლო მიღებულ თანხას კი სრულად ისაკუთრებდნენ.
იმ შემთხვევაში თუ არასრულწლოვანები არ დაემორჩილებოდნენ ბრალდებულების მოთხოვნებს, ისინი მათზე ფსიქოლოგიურ ზეწოლას ახდენდნენ და იძულებულს ხდიდნენ დამორჩილებოდნენ მათ მითითებებს.
კომპლექსურად ჩატარებული საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, ასევე დადგინდა, რომ საქართველოს და უცხო ქვეყნის მოქალაქეებმა ორგანიზებული დანაშაულებრივი ჯგუფი შექმნეს. ბრალდებულები, მართლსაწინააღმდეგო მისაკუთრების მიზნით, თბილისში, სხვადასხვა ლოკაციაზე, დროის სხვადასხვა მონაკვეთში, საქართველოში ჩამოსული ტურისტების კუთვნილ ფულად თანხებს ეუფლებოდნენ.
გამოძიების მიმდინარეობისას, ასევე დადგენილ იქნა, რომ უცხო ქვეყნის მოქალაქეებმა საქართველოს სახელმწიფო საზღვარი გადმოკვეთეს უკანონოდ და საქართველოში იმყოფებოდნენ ყოველგვარი სამართლებრივი საფუძვლის გარეშე.
გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 143-ე სეკუნდა, 178-ე და 344-ე მუხლებით მიმდინარეობს.

The employees of the Central Criminal Police Department of the Ministry of Internal Affairs, together with the employees of the Adjara and Imereti Police Departments and the General Prosecutor's Office, as a result of complex operational measures and investigative actions, arrested 15 members of the criminal group in Tbilisi, Kutaisi and Batumi, based on the judge's decision.
Along with Georgian citizens foreigners were also taken under arrest.
Citizens of foreign countries are arrested on charges of trafficking of minors: V.A. (DoB 1972), N.M. (DoB 1972), A.B. (DoB 1961), I.B. (DoB 1993), B.B. (DoB 1994). U.A. (DoB 1990) and previously convicted A.B. (DoB 1987).
The following citizens of Georgia and foreign countries were arrested for the robbery committed by an organized group and the illegal crossing of the state border of Georgia: N.M. (DoB 2008), A.F. (DoB 2009), K.B. (DoB 2000), A.B. (DoB 1988), Sh.B (DoB 1987), M.B. (DoB 1995) and previously convicted persons - A.B. (DoB 2004), M.M. (DoB 2005).
The conducted investigation established that foreign citizens residing in Georgia developed a trafficking scheme of minors. In order to fulfill the aforementioned plot and perform labor exploitation, minor children in different cities were forced to beg people for money, and the received amount was fully appropriated by detainees.
If the minors failed to comply with the defendants' demands, they were put under psychological pressure and forced to obey their instructions.
As a result of complex investigative actions, it was also established that citizens of Georgia and foreign countries created an organized criminal group. The defendants, for the purpose of unlawful appropriation, seized money belonging to tourists who arrived in Georgia at different locations and in different periods of time in Tbilisi.
During the investigation, it was also established that the citizens of a foreign country crossed the state border of Georgia illegally and stayed in Georgia without any legal grounds.
The investigation is being conducted under Articles 143 (II), 178 and 344 of the Criminal Code of Georgia.