შინაგან საქმეთა სამინისტრო არასრულწლოვანთა ტრეფიკინგის წინააღმდეგ ეფექტიანი ბრძოლის და ქუჩაში მომუშავე ბავშვების პრობლემების აღმოფხვრის მიზნით აქტიურად ახორციელებს სხვადასხვა სახის ღონისძიებას.
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ ადამიანით ვაჭრობის (ტრეფიკინგის) წინააღმდეგ ბრძოლის მიმართულებით განხორციელებული ღონისძიებები ამერიკის შეერთებული შტატების სახელმწიფო დეპარტამენტმა 2018 წლის ანგარიშში დადებითად შეაფასა. აღნიშნული დოკუმენტის თანახმად, საქართველო სრულად აკმაყოფილებს ტრეფიკინგთან ბრძოლის საერთაშორისო სტანდარტებს.
ანგარიშში პოზიტიურად არის შეფასებული ტრეფიკინგის შემთხვევების ეფექტიანი გამოძიება და დამნაშავეთა მიმართ სისხლისსამართლებრივი დევნის კომპონენტი, ხოლო საქართველოს ძალისხმევა ქუჩაში მცხოვრებ ბავშვთა პრობლემის აღმოსაფხვრელად ერთ-ერთ საუკეთესო მაგალითად არის მოყვანილი.
ამჯერად, შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლებმა თბილისში არასრულწლოვანთა შრომითი ექსპლუატაციის ფაქტზე, მოსამართლის განჩინების საფუძველზე 2 პირი დააკავეს.
დანაშაულთან ბრძოლის მთავარი სამმართველოს ტრეფიკინგის და უკანონო მიგრაციის წინააღმდეგ ბრძოლის სამმართველოს თანამშრომლებმა, საქართველოს მთავარ პროკურატურასთან და ჯანდაცვის სამინისტროს სოციალური მომსახურების სააგენტოსთან თანამშრომლობით, არასრულწლოვანთა ტრეფიკინგის ბრალდებით, 1957 წელს დაბადებული პ.მ. და მისი მეუღლე - 1959 წელს დაბადებული ა.მ. დააკავეს. მათ მიერ ჩადენილი დანაშაული 17-დან 20 წლამდე ვადით ან უვადო თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ ბრალდებული ცოლ-ქმარი უკანონო შრომით ექსპლუატაციას უწევდა 2010 წელს დაბადებულ მცირეწლოვან ბავშვებს - ი.მ.-ს და ა. მ.-ს. კერძოდ, ისინი მუქარის გამოყენებით გოგონებზე ფსიქოლოგიურ ზეწოლას ახდენდნენ და თბილისში, პეკინის ქუჩაზე არსებულ შუქნიშნებთან, მეტროსადგურების შესასვლელებში, გადასასვლელებში და მეტროს მატარებლის ვაგონებში მოწყალების თხოვნის გზით თანხის შეგროვებას აიძულებდნენ.
გამოძიებამ, ასევე, დაადგინა, რომ ტრეფიკინგის მსხვერპლი მცირეწლოვანი ბავშვების მიერ მოწყალების შეგროვების პროცესს ა.მ. აკონტროლებდა. იგი გოგონებს მოწყალებით შეგროვილ ფულს ართმევდა და მეუღლეს - პ.მ.-ს აძლევდა. მოწყალების თხოვნის გაგრძელებაზე უარის შემთხვევაში პ.მ. გოგონებს ემუქრებოდა და უკანონო შრომას აიძულებდა.
გამოძიება საქართველოს სსკ-ს 143-ე პრიმა-2 მუხლის მე-3 ნაწილის „ბ“, „გ“ და „ვ“ ქვეპუნქტებით და მე-4 ნაწილის „ა“ ქვეპუნქტით მიმდინარეობს, რაც ორგანიზებული ჯგუფის მიერ იძულებით, შანტაჟით ან მოტყუებით, ორი ან მეტი არასრულწლოვნით ვაჭრობას (ტრეფიკინგს) გულისხმობს.
შინაგან საქმეთა სამინისტრო ინტენსიურად განაგრძობს არასრულწლოვანთა მიმართ ჩადენილი ყველა იმ ფაქტის გამოვლენას, სადაც ადგილი აქვს ბავშვების შრომით ექსპლუატაციას ან მათ მათხოვრობაში თუ ანტისაზოგადოებრივ საქმიანობაში ჩართვას. ექსპლუატაციის მსხვერპლსა და დამნაშავეს შორის ახლო ნათესაური თუ სხვა კავშირის მიუხედავად, ყველა გამოვლენილ დანაშაულებრივ ფაქტზე სამართალდამცველების რეაგირება პრინციპულად მკაცრი იქნება.

Briefing of Mr. Mamuka Chelidze, Head of the Main Division Combating Organized Crime of the Central Criminal Police Department of the Ministry of Internal Affairs
The Ministry of Internal Affairs actively conducts various activities for effective fight against juvenile trafficking and eliminate the problems related to children employed in streets.
In the Report of 2018 the US Department of State has positively assessed the measures taken by the Ministry of Internal Affairs in the field of combat human trafficking. According to the mentioned document, Georgia fully meets the international standards for combating human trafficking.
The Report positively evaluates the effective investigation of trafficking cases and criminal prosecution against criminals, while the effort of Georgia aimed at elimination of problems of street children is cited as one of the best examples.
This time, on the basis of the judge's decision the officers of the Ministry of Internal Affairs on the fact of labor exploitation of juveniles detained 2 individuals in Tbilisi.
The officers of the Division Combating Trafficking and Illegal Migration of the Main Division Combating Crime in cooperation with the Chief Prosecutor's Office of Georgia and the Social Service Agency of the Ministry of Health on the fact of juvenile trafficking detained P.M. (DoB: 1957) and his/her spouse A.M. (DoB: 1959). The crime committed by them envisages imprisonment from 17 to 20 years in length.
The investigation established that the offenders - a husband and a wife – illegally exploited children – I.M. and A.M. (DoB: 2010). In particular, using threats they psychological influenced the children and forced them to collect money through begging near the traffic lights in Pekin Street, metro stations‘ entrances, in underpasses and metro train wagons.
The investigation also established that the process of begging money by juvenile victims of trafficking was controlled by A.M. She used to pick money collected by begging from the girls and gave it to her husband – P.M. In case of refusal to proceed with begging, the girls were threatened and forced to work illegally.
Investigation is in progress under the sub-clauses “b”, “c” and “f” of the III part and sub-clause “a” of the IV part of the Article 1432 of the Criminal Code of Georgia (trafficking in two or more juveniles through force, blackmailing or deceiving by an organized group).
The Ministry of Internal Affairs continues the process of identification of all facts committed against juveniles, where children are exploited, involved in begging or engaged in social works. Despite the close familiarism or other connections between the victim and the offender, the response of law enforcers to each identified criminal fact will be principally strict.