შინაგან საქმეთა სამინისტროს, თბილისის პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა, ჩატარებული ოპერატიულ-საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, ჟურნალისტის პროფესიულ საქმიანობაში ძალადობის მუქარით უკანონოდ ხელის შეშლის, ძალადობითა და ძალადობის მუქარით დევნის, ჯგუფური ძალადობის ფაქტებზე კიდევ 5 პირი: 1993 წელს დაბადებული ო.გ. 1991 წელს დაბადებული ც.ჩ. 1987 წელს დაბადებული ბ.მ., 1990 წელს დაბადებული მ.დ. და 1997 წელს დაბადებული თ.გ.
პოლიციამ ,,თბილისი პრაიდი''-ს ოფისის დაზიანების ფაქტზე მიმდინარე გამოძიების ფარგლებში ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად დააკავა 3 პირი. 1992 წელს დაბადებულ გ.ე.-ს, 1998 წელს დაბადებულ, წარსულში ნასამართლევ ა.ა.-სა და 1992 წელს დაბადებულ გ.ო.-ს ბრალად ედებათ, ჯგუფურ ძალადობაში მონაწილეობა, დევნა ძალადობით ან ძალადობის მუქარით და ბინის ან სხვა მფლობელობის ხელშეუხებლობის ჯგუფურად დარღვევა.
გამოძიებით დადგინდა, რომ მიმდინარე წლის 5 ივლისს, თბილისში, რუსთაველის გამზირზე “თბილისი პრაიდის” საწინააღმდეგოდ გამართული აქციის მიმდინარეობის დროს, ბრალდებულმა ო.გ.-მ და ც.ჩ.-მ ორგანიზაცია „სირცხვილიას“ ოფისში, ტელეკომპანია „ტვ 1“-ის ჟურნალისტსა და ოპერატორს, სამსახურებრივი მოვალეობის შესრულებისას ფიზიკური და სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენა.
რაც შეეხება კიდევ სამ ბრალდებულს: ბ.მ.-მ, მ.დ.-მ და თ.გ.-მ იმავე დღეს თაბუკაშვილის და ჭანტურიას ქუჩების კვეთაზე ტელეკომპანია პირველის ოპერატორს და საინფორმაციო სააგენტო "ინტერპრესნიუსის" ფოტოგრაფს სამსახურებრივი საქმიანობისას სიტყვიერი და ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენეს. სამივე მათგანი დაკავებულია ჟურნალისტურ საქმიანობაში უკანონოდ ხელშეშლის, დევნისა და ჯგუფური ძალადობის ბრალდებით.
სამართალდამცველთა მიერ ჩატარებული გამოძიებით ასევე დადგინდა, რომ ბრალდებულებმა: გ.ე.-მ, ა.ა.-მ და გ.ო.-მ 5 ივლისს, ,,თბილისი პრაიდი''-ს ოფისის მფლობელების ნების საწინააღმდეგოდ უკანონოდ შეაღწიეს ოფისის აივანზე, რასაც მოყვა ძალადობა, რბევა, სხვისი ნივთის დაზიანება, განადგურება. მათი კანონსაწინააღმდეგო ქმედება ადამიანების, კერძოდ, სექსუალური უმცირესობის წარმომადგენელთა დევნით იყო გამოწვეული. დაკავებული პირების მიმართ გამოძიება მიმდინარეობს საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 225-ე მუხლის მე-2 ნაწილით, 156-ე მუხლის მე-2 ნაწილის „ა“ ქვეპუნქტით და 160-ე მუხლის მე-3 ნაწილის „ა“ ქვეპუნქტით, რაც ჯგუფურ ძალადობაში მონაწილეობას, ძალადობით ან ძალადობის მუქარით დევნას და ბინის ან სხვა მფლობელობის ხელშეუხებლობის ჯგუფურად დარღვევას გულისხმობს.
გრძელდება საგამოძიებო და საპროცესო ღონისძიებები დანაშაულში მონაწილე სხვა მოძალადე პირთა დადგენის და დაკავების მიზნით.
ამ დროისთვის, ჟურნალისტებზე თავდასხმის, დევნის, ჯგუფური ძალადობის, მუქარის და ბინის ან სხვა მფლობელობის ხელშეუხებლობის ჯგუფურად დარღვევის ფაქტებზე მიმდინარე გამოძიების ფარგლებში, სამართალდამცველების მიერ სულ 15 პირია დაკავებული. გრძელდება ინტენსიური საგამოძიებო და სამძებრო მოქმედებები.

The officers of Tbilisi Police Department of the Ministry of Internal Affairs, as a result of operative-investigative activities detained five persons: O.G. (DoB 1993), Ts.Ch. (DoB 1991), B.M. (DoB 1987), M.D. (DoB 1990), and T.G. (DoB 1997) for unlawful interference with the journalist’s professional activities under the threats of violence, persecution under violence or threats of violence.
Police detained three people as a result of operative-search activities held within the frames of the ongoing investigation on the fact of damaging “Tbilisi Pride” office. The detainees are: G.E. (DoB 1992), previously convicted A.A. (DoB 1998) and G.O. (DoB 1992) who were detained for participation in violence committed in group, persecution under violence or threat of violence and violation of inviolability of domicile or of any other property.
The investigation established that on the same day, on July 5 of the current year, during the rally against "Tbilisi Pride" on Rustaveli Avenue - B.M., M.D. and T.G. verbally and physically assaulted the cameraman of “TV Pirveli” TV company and photographer of “Interpressnews” at the crossing of Tabukashvili and Chanturia streets while performing their professional duties.
The investigation is in progress under Article 154, Part II, Article 156, Part II, sup-paragraph “A" and Article 225, Part II envisaged by the Criminal Code of Georgia.
In the course of investigation the law enforcers also established that G.E., A.A. and G.O. illegally entered the balcony of the “Tbilisi Pride” office on July 5, against the will of the owners which was followed by violence, raid and damage/destruction of other’s property. Their illegal actions were caused by the persecution of people, particularly members of the sexual minority. The investigation against detainees is in progress under Article 225, Part II, Article 156, Part II, sub-paragraph “A” and Article 160, Part III, sub-paragraph “A” of the Criminal Code of Georgia, which stipulates participation in violence committed in group, persecution under violence or threat of violence and violation of inviolability of domicile or of any other property.
Investigative and procedural measures are in progress to identify and arrest others involved in the crime.
At this moment, a total of 15 people have been arrested by law enforcement officers as part of the ongoing investigation on the fact of the assault, persecution, group violence, threat and violation of inviolability of domicile or of any other property. Intensive investigative and search activities are in progress.