ადამიანის უფლებებისა და თანასწორუფლებიანობის დაცვა, მათ შორის, დისკრიმინაციული ნიშნით შეუწყნარებლობის მოტივით ჩადენილი დანაშაულების წინააღმდეგ ბრძოლა და ამ დანაშაულთა ეფექტიანი გამოძიება შინაგან საქმეთა სამინისტროს პრიორიტეტია.
ამ მიზნით, ადამიანის უფლებათა დაცვისა და გამოძიების ხარისხის მონიტორინგის დეპარტამენტის აქტიური მონაწილეობით, 2018-2019 წლებში მთელი რიგი ღონისძიებები განხორციელდა:
✓ გადამზადდნენ გამომძიებელები და პოლიციის მენეჯერები დისკრიმინაციული მოტივის გამოვლენისა და მსხვერპლთან ეფექტიანი კომუნიკაციის საკითხებზე;
✓ შეიქმნა სახელმძღვანელო და შესაბამისი ინსტრუქციები დისკრიმინაციული ნიშნით ჩადენილი დანაშაულების მოტივის იდენტიფიცირებისა და დანაშაულის კვალიფიკაციის საკითხებზე;
✓ ეუთოს დემოკრატიულ ინსტიტუტებსა და ადამიანის უფლებათა ოფისთან (ODIHR) მჭიდრო თანამშრომლობით, დისკრიმინაციული ნიშნით ჩადენილი დანაშაულების გამოძიებაზე დაინერგა ტრენინგ-პროგრამა, რომელიც სამართალდამცავ უწყებას სიძულვილით მოტივირებულ დანაშაულზე მყისიერ რეაგირებასა და გამოძიების ეფექტიანად ჩატარებაში დაეხმარება;
✓ შინაგან საქმეთა სამინისტროს ინიციატივით, გამკაცრდა პასუხისმგებლობა დისკრიმინაციული ნიშნით ჩადენილ დანაშაულებზე. აგრეთვე, სისხლის სამართლის კოდექსის ცალკეულ მუხლებში დამამძიმებელი გარემოების სახით განისაზღვრა დანაშაულის ჩადენა გენდერული დისკრიმინაციის მოტივით;
✓ ამჟამად, ევროსაბჭოსთან თანამშრომლობით მიმდინარეობს მუშაობა დისკრიმინაციულ დანაშაულთან დაკავშირებით სისხლის სამართლის კანონმდებლობის კიდევ უფრო დახვეწის მიზნით;
✓ გაუმჯობესდა სტატისტიკური მონაცემების შეგროვების პროცესი. ამ მიმართულებით, საერთაშორისო სტანდარტებთან კიდევ უფრო დაახლოების მიზნით, შინაგან საქმეთა სამინისტრო აქტიურად თანამშრომლობს საერთაშორისო ორგანიზაციებთან.
გამომძიებელთა კვალიფიკაციის ამაღლებისა და გამოძიების ხარისხის გაუმჯობესების შედეგად, 2018 წელს საგრძნობლად გაიზარდა სისხლის სამართლის საქმეებში დისკრიმინაციული მოტივის იდენტიფიცირების შემთხვევები.
2018 წელს დისკრიმინაციული მოტივით ჩადენილი დანაშაულისათვის სისხლის სამართლის პასუხისგებაში 3-ჯერ მეტი პირი იქნა მიცემული (2017 წელთან შედარებით).
დაზარალებულისა და მოწმის ინტერესების დასაცავად, მსხვერპლის ხელახალი ვიქტიმიზაციის თავიდან ასარიდებლად, შეიქმნა მოწმისა და დაზარალებულის კოორდინატორის სამსახური. კოორდინატორი პრიორიტეტულად განიხილავს დისკრიმინაციული ნიშნით ჩადენილი დანაშაულის მსხვერპლთან კომუნიკაციის საკითხს.
შინაგან საქმეთა სამინისტროში ადამიანის უფლებების დაცვის კუთხით განხორციელებული რეფორმები და დისკრიმინაციული ნიშნით ჩადენილ დანაშაულებზე რეაგირების გაზრდილი მაჩვენებელი დადებითად იქნა შეფასებული საქართველო-ევროკავშირის ასოცირების საპარლამენტო კომიტეტის მიერ. აღნიშნული უწყების მიერ მიღებულ რეზოლუციაში პოზიტიურად არის შეფასებული 2018 წელს ადამიანის უფლებათა დაცვისა და გამოძიების ხარისხის მონიტორინგის დეპარტამენტის მიერ მიღწეული შედეგები სიძულვილის, დისკრიმინაციის, გენდერული ნიშნით ძალადობის მიმართულებით.
გამოძიების ხარისხის გაუმჯობესებასა და გამომძიებელთა კვალიფიკაციის ამაღლებასთან ერთად, შინაგან საქმეთა სამინისტრო აქტიურად არის ჩართული დისკრიმინაციული ნიშნით ჩადენილი დანაშაულებისა და სიძულვილის ენის პრევენციის ღონისძიებებსა თუ ცნობიერების ამაღლების კამპანიებში.

Protection of human rights and equality, including fight against crimes committed based on discrimination andeffective investigation thereof, are the priorities of the Ministry of Internal Affairs of Georgia (MIA).
In 2018-2019, Human Rights Protection and Investigation Quality Monitoring Department of the MIA implemented a number of measures and activities. Namely:
- Investigators and police managers were trained on the issues of identification of the motive of discrimination and effective communication with victims;
- Special guidebook and guidelines were created on the issues of identification of the motive in the crimes committed based on discrimination and qualification of the crimes;
- Special training program was established in close cooperation with OSCE ODIHR on the issues of investigation of the crimes committed based on discrimination. This training program helps law enforcement to rapidly react and effectively investigate crimes committed based on discrimination;
- Upon initiative of the MIA, liability for the crimes committed based on discrimination was made stricter. Moreover, gender based discrimination was included as an aggravate condition for the crime in certain articles of the Criminal Code of Georgia;
- Currently, work is ongoing in partnership with the Council of Europe to further develop criminal law with regards to crimes committed based on discrimination;
- The process of gathering statistical information was further improved. The MIA actively works with international organizations in this direction.
Due to improved qualifications of investigators and increased quality of investigation, in 2018, identification of discriminatory motive in the criminal cases increased significantly.
In 2018 (compared to 2017), number of persons criminally charged for the crimes committed based on discrimination tripled.
In order to protect the interests of victims and witnesses, also to avoid re-victimization, Victim/witness Coordination Service was established. The coordinator prioritizes the communication with the victims of crime committed based on discrimination.
MIA’s efforts, reforms and increased indicator of investigations of the crimes committed based on discrimination were positively assessed by EU-Georgia Parliamentary Association Committee. Namely, in its resolution, the Committee positively assessed the results of work (of 2018) of Human Rights Protection and Investigation Quality Monitoring Department of the MIA in the issues of violence based on hate, gender, or other types of discrimination.
In addition to increasing quality of investigation and improving qualifications of investigators, the MIA is actively involved in prevention of crimes committed based on discrimination and hate speech as well as awareness raising campaigns.