შინაგან საქმეთა სამინისტროში გამართულ ბრიფინგზე, მინისტრის მოადგილემ, ნინო ჯავახაძემ განაცხადა: "როგორც უკვე არაერთხელ განვაცხადეთ, შინაგან საქმეთა სამინისტრო არის ღია და გამჭვირვალე. ჩვენ საზოგადოებას დავპირდით, რომ მნიშვნელოვან საკითხებზე რეგულარულად მივაწვდიდით ინფორმაციას.
წარმოგიდგენთ 2017 წელს რეგისტრირებული დანაშაულის შესახებ სტატისტიკურ ინფორმაციას, რომელიც სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის სტატისტიკური კალენდრის შესაბამისად, დღეს გამოქვეყნდა ამ სამსახურის და შინაგან საქმეთა სამინისტროს ვებ-გვერდებზე. აღსანიშნავია, რომ შინაგან საქმეთა სამინისტროს ვებ-გვერდზე რეგისტრირებული დანაშაულის სტატისტიკა წარმოდგენილია დეტალურად და ჩაშლილად, სისხლის სამართლის კოდექსის თავებისა და მუხლების მიხედვით. ამგვარი დეტალური სტატისტიკა ბოლო 2 წლის განმავლობაში არ გამოქვეყნებულა. ვებ-გვერდზე, ასევე, განთავსებულია 2017 წლის დეკემბრის რეგისტრირებული დანაშაულის სტატისტიკური მონაცემები.
2017 წელს სულ რეგისტრირებულია 37 944 დანაშაული, რაც 2016 წლის მაჩვენებელს 5.4%-ით აღემატება.
რაც შეეხება ტენდენციებს ცალკეული მუხლების მიხედვით:
აღსანიშნავია, რომ სიცოცხლის წინააღმდეგ მიმართული დანაშაულებიდან განზრახ მკვლელობა არ არის მომატებული. ძირითადი წილი მოდის სსკ-ს 115-ე მუხლზე (თვითმკვლელობამდე მიყვანა), თუმცა, უნდა აღინიშნოს, რომ ფაქტების უმრავლესობა არ წარმოადგენს თვითმკვლელობამდე მიყვანის კლასიკურ შემთხვევას. სისხლის სამართლის კოდექსის 115-ე მუხლით გამოძიება იწყება მაშინაც, როცა სახეზე არ არის ამ მუხლით გათვალისწინებული დანაშაულის შემადგენელი ყველა ნიშანი (მსხვერპლისადმი მუქარა, სასტიკი მოპყრობა ანდა მისი პატივის ან ღირსების სისტემატური დამცირება), მაგრამ გარდაცვლილს ძალადობის ნიშნები არ აღენიშნება. ამგვარ საქმეებზე, ხშირ შემთხვევაში, სასამართლო-სამედიცინო ექსპერტიზის დასკვნის მიღების შემდეგ, დგინდება, რომ საქმე გვაქვს არა დანაშაულთან, არამედ ბუნებრივ სიკვდილთან ან სუიციდთან.
ჯანმრთელობის წინააღმდეგ მიმართული დანაშაულის თავიდან რეგისტრირებული დანაშაულის დიდი ნაწილი მოდის 1261 მუხლზე (ოჯახში ძალადობა). ამ მუხლით რეგისტრირებული დანაშაულის ზრდა გამოწვეულია, ერთი მხრივ, მასობრივი კამპანიით ოჯახური ძალადობის წინააღმდეგ, რამაც გაზარდა სამართალდამცავი ორგანოებისთვის მიმართვიანობის მაჩვენებელი, მეორე მხრივ იმ ფაქტით, რომ ადრე არსებული პრაქტიკისგან განსხვავებით, ძალადობის ფაქტებზე გამოცემული შემაკავებელი ორდერების პარალელურად, უმეტეს შემთხვევაში, იწყება გამოძიება.
ადამიანის უფლებებისა და თავისუფლებების წინააღმდეგ მიმართული დანაშაულის თავიდან რეგისტრირებული დანაშაულის ნაწილი მოდის სსკ-ს 151-ე მუხლზე (მუქარა). კერძოდ, 151-ე მუხლით გათვალისწინებული დანაშაული გაზრდილია 61.7%-ით. მუქარის ფაქტების მნიშვნელოვანი ნაწილი მოდის ოჯახური კონფლიქტის საფუძველზე განხორციელებულ მუქარაზე. გაზრდილია როგორც დაზარალებულთა, ასევე, დანაშაულის შესახებ ინფორმაციის მქონე პირთა (ახლობლები, ნათესავები, მეზობლები) მხრიდან სამართალდამცავი ორგანოებისთვის მიმართვიანობის მაჩვენებელი. ამასთან, სამართალდამცავი სტრუქტურების შესაბამისი დანაყოფების მხრიდან, ოჯახური კონფლიქტის შედეგად მუქარის თითოეულ ფაქტზე, მოსალოდნელი მძიმე შედეგების თავიდან აცილების მიზნით, დაუყოვნებლივ იწყება გამოძიება მაშინაც კი, როდესაც სახეზე არ არის დანაშაულის შემადგენელი ყველა ნიშანი.
საკუთრების წინააღმდეგ მიმართული დანაშაულის თავიდან მომატებულია უმეტესად სსკ-ს 177-ე (ქურდობა), 180-ე (თაღლითობა) და 181-ე (გამოძალვა) მუხლებით გათვალისწინებული დანაშაული.
რაც შეეხება დანაშაულს საზოგადოებრივი უშიშროებისა და წესრიგის წინააღმდეგ, შემცირება ფიქსირდება ამ თავით გათვალისწინებული ყველა მუხლით, გარდა 2381 მუხლისა (ცივი იარაღის ტარება).
კლების ტენდენციაა ნარკოტიკულ დანაშაულზე (მუხლი 260-274). ამასთან, კლება ფიქსირდება ნარკოტიკული დანაშაულის თავში შემავალ თითქმის ყველა მუხლზე, მათ შორის, ნარკოტიკული საშუალების მოხმარებაზე (273-ე, 2731 მუხლები).
გარემოს დაცვის წესის წინააღმდეგ მიმართულ დანაშაულთა თავში მატება, ძირითადად, მოდის სსკ-ს 303-ე (ხე-ბუჩქნარის უკანონოდ გაჩეხვა), 299-ე (წიაღით უკანონოდ სარგებლობა) და მე-300 (უკანონო თევზჭერა) მუხლებზე.
სასამართლო აქტების აღსრულების წინააღმდეგ მიმართულ დანაშაულთა თავში მატება განპირობებულია სსკ-ს 381-ე მუხლით (განაჩენის ან სხვა სასამართლო გადაწყვეტილების შეუსრულებლობა, ან/და მისი შესრულებისთვის ხელის შეშლა) გათვალისწინებული დანაშაულის ზრდით.
შინაგან საქმეთა სამინისტრო ყოველთვიურ სტატისტიკას გამოაქვეყნებს 2018 წლის მარტის თვის ჩათვლით, რის შემდეგაც დაიწყება კვარტალური სტატისტიკის გამოქვეყნება.
ბოლო პერიოდში, ჩვენ საზოგადოებას აქტიურად ვაწვდით ინფორმაციას, როგორც სამინისტროში მიმდინარე პროცესებზე, ასევე, ჩვენ მიერ ჩატარებულ ღონისძიებებზე. ბოლო კვირის განმავლობაში კრიმინალური სამყაროს არაერთი წევრი, ნარკორეალიზატორი და ოჯახში მოძალადე დავაკავეთ. გახსნილია ყაჩაღობის არაერთი ფაქტი. ამოღებულია დიდი და განსაკუთრებით დიდი ოდენობის ნარკოტიკული საშუალებები და უკანონო საბრძოლო იარაღი.
კიდევ ერთხელ ხაზგასმით აღვნიშნავთ, რომ შინაგან საქმეთა სამინისტრო თავის საქმიანობაში არის ღია და გამჭვირვალე. ეს არის სტატისტიკური მონაცემების მხრივ არსებული რეალობა. ვთვლით, რომ მხოლოდ რეალური სურათის ობიექტური გააზრებით არის შესაძლებელი ჩვენ წინაშე არსებული გამოწვევების დაძლევა.
რაც შეეხება რეგისტრირებული დანაშაულის ზრდის ფონზე ჩვენს პოლიტიკას კრიმინალთან ბრძოლაში, ჩვენ ვირჩევთ სისტემური რეფორმირების გზას. რეფორმირების ეს პროცესი უკვე დაწყებულია და დღევანდელი დღეც ამის ნათელი დასტურია. ეს ეხება რეფორმირებას კრიმინალურ პოლიციაში, სასაზღვრო პოლიციასა და პატრულში, სადაც დაიწყო რეფორმირების ახალი ეტაპი.
განსაკუთრებით აღსანიშნავია რეფორმა კრიმინალური პოლიციის მიმართულებით, რომლის მიზანია როგორც საგამოძიებო, ასევე, ოპერატიული საქმიანობის ეფექტიანობის ამაღლება.
ჩვენი მიზანია არა რეპრესიული პოლიტიკის გატარება, არამედ პრევენციულ პოლიტიკაზე გადასვლა და ამისთვის საქართველოში ვნერგავთ ე.წ. მართლწესრიგის ოფიცრის ინსტიტუტს.
აღნიშნულის პარალელურად, მომატებული კრიმინალის საპასუხოდ, ჩვენი მოსახლეობისთვის უსაფრთხო გარემოს შესაქმნელად, კანონის ფარგლებში ვიქნებით მკაცრები, პრინციპულები და ამ პროცესში მაქსიმალურად დავიცავთ ადამიანის უფლებებს".

At the briefing held at the Ministry of Internal Affairs, Ms. Nino Javakhadze, the Deputy Minister declared: "As we have stated several times, the Ministry of Internal Affairs is open and transparent. We promised the civil society to provide it with regular information on important issues.
We are presenting the statistical information about the crimes registered in 2017, which - according to the statistical calendar of the National Statistics Office of Georgia – has been published on the websites of the mentioned Office and the Ministry of Internal Affairs. It is noteworthy that statistics of registered crimes are available on the website of the Ministry of Internal Affairs in details, indicating the chapters and articles of the Criminal Code. Such detailed statistics have not been published in the last 2 years. The website also contains the statistical data of crimes registered in December, 2017.
37944 crimes in total were registered in 2017; this index is 5.4% higher than the one in 2016.
As for the trends according to the individual articles:
It is noteworthy that deliberate murder from the offenses against life is not increased. The main share comes on the article 115 of the Criminal Code of Georgia (incitement to suicide), however, it should be noted that most of the facts do not represent a classical case of incitement to suicide. Investigation under the article 115 of the Criminal Code is launched even when all the signs of a crime (threat, torture, or systemic humiliation of honor or dignity of a victim) are not present, but the victim does not have any signs of violence. Frequently, after the forensic medical examination report, it is established that we are dealing with not a crime but with a natural death or suicide.
A large portion of the offense committed against health comes on the article 1261 (Domestic Violence). Increase of the crimes registered under this article is caused on the one hand by mass campaign against domestic violence, which has increased the law enforcement agencies referral index and on the other hand, by the fact that in contrast to the previous practice, in most cases, simultaneously with issuing a restraining order the investigation is launched.
A part of the initially registered offense against human rights and freedoms comes on the article 151 of the Criminal Code (Threat). In particular, the crime envisaged by the article 151 has been increased by 61.7%. An important part of the threats comes on the threats that have place on the basis of domestic violence. It has been increased the index of referring to the law enforcement agencies by the victims as well as by the individuals having the information on a crime (relatives, friends, neighbours). In addition, in order to avoid the expected serious consequences of the threats resulting from the family conflict, the relevant units of the law enforcement agencies initiate the investigation immediately, even when all the signs of the offense are not present.
Large part of the initially registered crimes against property mostly come on the articles 177 (Theft), 180 (Fraud) and 181 (Extortion) of the Criminal Code of Georgia.
As regards the offense against public security and order, the reduction is observed respecting all the articles prescribed by this Chapter, except for the article 2381 (Carrying melee weapon).
The tendency to decrease is observed in terms of drug-related crimes (articles 260-274). At the same time, decrease is observed on almost all the articles contained in the Chapter of Drug-related Crime, including drug use (273, 2731).
Increase in the crimes against environmental protection, mainly comes on the article 303 of the Criminal Code of Georgia (Illegal felling of trees and bushes), 299 (Illegal use of mineral resources) and 300 (illegal fishing) articles.
The rise of the offenses against the enforcement of judicial acts is stipulated by the article 381 of the Criminal Code (Failure to execute or interference with the execution of a final judgement or other court decision).
The Ministry of Internal Affairs will publish statistics monthly including March, 2018, later the quarter statistics will be published.
In the last period we actively provide the civil society with the information about the ongoing processes in the Ministry, as well as on our activities. Over the past week, great number of the criminal world`s members, drug dealers and the individuals accused of domestic violence have been detained by us; number of facts of robbery are solved; a large and especially large amount of narcotic drugs and illegal arms are seized.
We once again emphasize that the Ministry of Internal Affairs is open and transparent in its activities. This is the reality demonstrated by the statistical data. We believe that only the objective understanding of the real picture will support to overcome the challenges we face.
As for our policy against the background of increased number of registered crimes, we choose the way of systematic reform. This process of reform has already begun and this day is a clear proof of it. It refers to the reform of the Criminal Police, the Border Police and Patrol Police, where a new stage of reform has begun.
Particularly should be mentioned the reform of the Criminal Police, which is aimed at enhancing the effectiveness of the investigation and operational activities.
Our goal is not to carry out repressive policies, but to transfer to preventive policy; with this purpose we are introducing the so called Institute of Law and Order Officer.
In parallel to this, in response to the increased criminality and for creating the safe environment for our population we shall be strict, principled and will protect human rights within the scopes of the legislation”.