შინაგან საქმეთა მინისტრმა, ვახტანგ გომელაურმა თბილისის პოლიციის დეპარტამენტში ახლად შექმნილი არასრულწლოვნების საქმეთა მთავარი სამმართველო მოინახულა, რომელიც ფუნქციონირებას 2020 წლის 24 ივნისიდან შეუდგა.
სპეციალიზებული დანაყოფი აღჭურვილია ყველა იმ ინფრასტრუქტურული და ადამიანური რესურსით, რაც უზრუნველყოფს, ერთი მხრივ, მართლმსაჯულების განხორციელების პროცესში არასრულწლოვანთა საუკეთესო ინტერესების დაცვას და, მეორე მხრივ, მათი ჩართულობით მიმდინარე სამართალწარმოების ეფექტიანობის ამაღლებას.
არასრულწლოვნების საქმეთა მთავარი სამმართველო დაკომპლექტებულია სპეციალიზებული გამომძიებლებითა და დეტექტივებით, რომლებსაც არაერთი გადამზადების კურსი აქვთ გავლილი არასრულწლოვანთა მართლმსაჯულების მიმართულებით.
არასრულწლოვნების საქმეთა მთავარი სამმართველო ქ. თბილისის მასშტაბით იმუშავებს არასრულწლოვანთა მიერ/მიმართ (მათ შორის, 14 წლამდე ასაკის პირების მიერ) ჩადენილი დანაშაულების გამოძიებაზე. ასევე, სამმართველოს კომპეტენციას მიეკუთვნება არასრულწლოვნების მიერ/მიმართ ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა საქმეებზე დროული და ეფექტიანი რეაგირება.
შინაგან საქმეთა სამინისტრო აგრძელებს არასრულწლოვნის ინტერესებზე მორგებული გარემოს შექმნაზე მუშაობას, რა მიზნითაც 2020 წლის ბოლომდე საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტში, ასევე ბათუმში, ქუთაისსა და პანკისის ხეობაში მოეწყობა მსგავსი ტიპის ოთახები.

Minister of Internal Affairs, Vakhtang Gomelauri visited newly established Juvenile Affairs Division under Tbilisi Police Department, which operates from January 24, 2020.
The specialized structural unit is equipped with all infrastructural and human resources that ensures, on the one hand, protection of the best interests of juveniles throughout the justice proceedings administration and on the other, increases the efficiency of the litigation proceedings.
The Main Division of Juvenile Affairs is staffed with specialized investigators and detectives, who have undergone a number of training courses on the issue of juvenile justice.
Main Division of Juvenile Affairs under Tbilisi Police Department will work on crimes committed by /against under-aged persons, including those under 14 years. Division is also responsible for timely and effective response of administrative offences committed by or against juveniles.
The Ministry of Internal Affairs continues to work on creating environment tailored to address juvenile interests, with the aim of creating similar sub-units by the end of the recent year in Batumi, Kutaisi and Pankisi valley.