შინაგან საქმეთა მინისტრმა ვახტანგ გომელაურმა საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურში განხორციელებული და მიმდინარე სიახლეების შესახებ ანგარიში მოისმინა.
შეხვედრაზე ზედამხედველობის დეპარტამენტმა, სტრატეგიული დაგეგმვისა და ტექნოლოგიური განვითარების დეპარტამენტთან ერთად, ის სიახლეები წარმოადგინა, რომლებიც საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურში განხორციელდა.
რეფორმირების ფარგლებში, ზედამხედველობის დეპარტამენტის პირადი შემადგენლობა 100%-ით გაიზარდა, განახლდა ავტოპარკი, დაინერგა თანამედროვე ტექნოლოგიები და ელექტრონული მომსახურების სერვისები. აღნიშნულმა ცვლილებებმა სამსახურს საშუალება მისცა, გაეზარდა პრევენციული სამუშაოების ეფექტურობა.
სტრატეგიული დაგეგმვისა და ტექნოლოგიური განვითარების დეპარტამენტი პერმანენტულად მუშაობს სამსახურში თანამედროვე ტექნოლოგიების დანერგვასა და აქტიურ გამოყენებაზე. შეიქმნა ინტერაქციული რუკა, რომელიც საშუალებას იძლევა, დისტანციურად განხორციელდეს შემთხვევების მონიტორინგი მთელი საქართველოს მასშტაბით. რუკაზე დატანილია სტრატეგიული ობიექტები, სახანძრო ჰიდრანტების განლაგება, წყლის რეზერვუარების ლოკაციები და ყველა საჭირო ინფორმაცია, რაც ამარტივებს სახანძრო-სამაშველო ოპერაციებს. ასევე, მოხდა საკომუნიკაციო საშუალებების განახლება. ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი მიმართულებაა უპილოტო საფრენი აპარატებით მუშაობის დანერგვა, როგორც მონიტორინგის პროცესში, ასევე, სახანძრო-სამაშველო ოპერაციებში. გარდა ამისა, დეპარტამენტმა შეიმუშავა სტატისტიკის აღრიცხვის პროგრამა, რომელიც უზრუნველყოფს ზუსტი ინფორმაციის აკუმულირებას, რაც საშუალებას იძლევა, ანალიზის საფუძველზე დაიგეგმოს და განხორციელდეს ოპერაციები.
პრეზენტაციის შემდეგ, შინაგან საქმეთა მინისტრმა ვახტანგ გომელაურმა დადებითად შეაფასა სამსახურში განხორციელებული რეფორმები და მადლობა გადაუხადა საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის ხელმძღვანელს - თემურ მღებრიშვილს და ამავე სამსახურის თანამშრომლებს გაწეული მუშაობისთვის.
შეხვედრას ესწრებოდნენ შინაგან საქმეთა მინისტრი ვახტანგ გომელაური, მინისტრის მოადგილე იოსებ ჭელიძე, საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის ხელმძღვანელი თემურ მღებრიშვილი, ამავე სამსახურის უფროსის მოადგილე ლევან ღირსიაშვილი, ზედამხედველობის დეპარტამენტის უფროსი როინ ვარშანიძე, სტრატეგიული დაგეგმვისა და ტექნოლოგიური განვითარების დეპარტამენტის უფროსი მამუკა ქემერტელიძე და მისი მოადგილე ნანა ტაბაღუა.

Minister of Internal Affairs, Vakhtang Gomelauri attended the presentation of the report on implemented and ongoing reforms within the Emergency Situations Management Service.
At the meeting, the Supervision Department along with the Department for Strategic Planning and Technological Development, presented novelties that have been implemented in the Emergency Situations Management Service.
Within the frames of the reform, the staff of the Supervision Department was increased by 100%, the car fleet has also been renewed, while new modern technologies and e-services have been introduced. The mentioned changes enabled the service to increase the effectiveness of preventive activities.
The Department of Strategic Planning and Technological Development is working on the implementation and active use of latest technologies in the agency on the regular basis. An interactive map has been created that allows remote monitoring of emergency situation sites throughout Georgia. On the map strategic facilities are marked as well as the location of fire hydrants, water reservoirs locations and all the necessary information to simplify fire-rescue operations. It is also notable that means of communication were updated within the frames of the reform. One of the important directions is the introduction of work with unmanned aerial vehicles, both in the monitoring process and fire-rescue operations. Herewith, the department has developed a program for statistics, providing accurate gathering of information, allowing analysis-based planning and operations to be performed.
Minister Gomelauri positively assessed the reforms implemented in the Emergency Situations Management Service and expressed his gratitude towards the head of the Service- Temur Mgebrishvili and staff for their work.
The meeting was attended by the Minister of Internal Affairs, Vakhtang Gomelauri, Deputy Minister- Ioseb Tchelidze, Head of Emergency Situations Management Service- Temur Mghebrishvili, Deputy head of Emergency Situations Management Service- Levan Ghirsiashvili, Head of Supervision Department -Roin Varshanidze, Head of the Department for Strategic Planning and Technological Development- Mamuka Kemertelidze and his Deputy- Nana Tabaghua.