შინაგან საქმეთა მინისტრმა, ვახტანგ გომელაურმა ეუთოს დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებების ოფისის (ODIHR) სადამკვირვებლო მისიის ხელმძღვანელთან, ჯილიენ სტირკთან შეხვედრა გამართა.
მისიის ოფისი საქართველოს ხელისუფლების მოწვევით, 2020 წლის 25 სექტემბერს გაიხსნა ქალაქ თბილისში. მისი მიზანია 2020 წლის 31 ოქტომბერს დაგეგმილ საპარლამენტო არჩევნებზე დაკვირვება.
ვახტანგ გომელაურის განცხადებით, შინაგან საქმეთა სამინისტროს ამოცანაა ქვეყნის მასშტაბით მართლწესრიგის დაცვა და არჩევნების თავისუფალ, დემოკრატიულ, უსაფრთხო გარემოში ჩატარების უზრუნველყოფა და ამ მიზნით სამინისტრო აქტიურად არის ჩართული საპარლამენტო არჩევნების მოსამზადებელ პროცესებში.
შინაგან საქმეთა მინისტრმა სადამკვირვებლო მისიის ხელმძღვანელს ინფორმაცია მიაწოდა სამინისტროს მიერ ამ კუთხით უკვე განხორციელებულ და სამომავლოდ დაგეგმილ ღონისძიებებზე, კერძოდ:
- განახლებული რედაქციით დამტკიცდა საარჩევნო პერიოდში საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მოსამსახურეთა სახელმძღვანელო ინსტრუქცია, რომელიც სამინისტროს სისტემის ყველა მოსამსახურისთვის სავალდებულოა შესასრულებლად;
- არჩევნების უსაფრთხო გარემოში ჩატარების ხელშეწყობისთვის, საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლებისთვის შემუშავდა ახალი კორონავირუსით გამოწვეულ ინფექციასთან დაკავშირებული რეკომენდაციები;
შინაგან საქმეთა მინისტრის შესაბამისი ბრძანების საფუძველზე, საქართველოს რეგიონებში, პოლიციის დეპარტამენტების სამოქმედო ტერიტორიებზე შეიქმნება სამართალდარღვევების პრევენციისა და მათზე რეაგირებისთვის პასუხისმგებელი ჯგუფები, ასევე, შინაგან საქმეთა სამინისტროს აკადემიაში უკვე მიმდინარეობს შესაბამისი სტრუქტურული დანაყოფების მოსამსახურეების ონლაინ ტრენინგი არჩევნების თავისუფალ, დემოკრატიულ და უსაფრთხო გარემოში ჩატარების უზრუნველყოფის საკითხებზე.

The Minister of Internal Affairs, Vakhtang Gomelauri held a meeting with the Head of Election Observation Mission of the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR), Jillian Stirk.
The Mission’s office was opened in Tbilisi on September 25, 2020 upon an invitation from the Georgian authorities. The objective is the observation of the Parliamentary Elections to be held on October 31, 2020.
Vakhtang Gomelauri stated that the task of the Ministry of Internal Affairs is the protection of legal order and ensuring the conduction of elections in free, democratic and safe environment and for this purpose, the Ministry is involved in the preparation procedures of the Parliamentary Elections.
The Minister of Internal Affairs provided the head of the mission with the information about the measures already implemented or planned in future, namely:
- The updated instruction/guidelines were adopted for employees of the Ministry of Internal Affairs of Georgia for the election period, which is obligatory to be observed by all the employees of the Ministry;
- For the purpose of conduction of elections in safe environment, the recommendations for the employees of the Ministry of Internal Affairs of Georgia related to the infection caused be the New Corona Virus were elaborated.
On the basis of the respective order of the Minister of Internal Affairs, the groups responsible for the prevention of the violations of the law and for the response thereto will be formed in the police departments within their operating territory throughout the regions of Georgia. Besides, online training for the employees of the Ministry’s relevant structural units on issues related to ensuring the conduction of elections in free, democratic and safe environment is already launched in the Academy of the Ministry of Internal Affairs.