მიმდინარე წლის 4 აპრილს ესპანეთის ქალაქ ბარსელონაში, საერთაშორისო საპოლიციო თანამშრომლობის შედეგად, ქართველი სამართალდამცველების მონაწილეობით ჩატარდა მასშტაბური სპეცოპერაცია სახელწოდებით „მერლინ-ტაკა“, რომელშიც 250 სამართალდამცველი მონაწილეობდა. სპეცოპერაციის შედეგად დაკავებულია სხვადასხვა ქვეყნის 100-ზე მეტი მოქალაქე, მათ შორის საქართველოს 25 მოქალაქე, რომლებსაც ბრალად საცხოვრებელი ბინების გაქურდვა და ორგანიზებული დანაშაულებრივი ჯგუფის წევრობა ედებათ.
გარდა ამისა, ადმინისტრაციული წესით, საიმიგრაციო წესების დარღვევისთვის დაკავებულია საქართველოს 41 მოქალაქე.
სპეცოპერაცია განხორციელდა ბარსელონაში მდებარე ერთ-ერთი ყოფილი სკოლის შენობაში, რომლის ნაწილიც კრიმინალური დაჯგუფებების წევრებს უკანონოდ ჰქონდათ დაკავებული. აღნიშნული ღონისძიების პარალელურად, მოსამართლის განჩინების საფუძველზე, ასევე განხორციელდა ამავე შენობაში უკანონოდ შესახლებული ყველა სხვა პირის გამოსახლება.
მოსამართლის განჩინების საფუძველზე, სამართალდამცველებმა დაკავებულების საცხოვრებელ ბინებში ჩაატარეს ჩხრეკა, რომლის შედეგადაც ნივთმტკიცებად ამოიღეს დანაშაულებრივი გზით მოპოვებული ნაქურდალი ნივთები და დიდი ოდენობით ფული.
გამოძიებით დადგინდა, რომ კრიმინალური დაჯგუფების წევრები ბინებს წინასწარ არჩევდნენ, მოიპოვებდნენ და ამუშავებდნენ მონაცემებს შერჩეული ობიექტების შესახებ, რის შემდგომაც ორგანიზებულად სჩადიოდნენ ქურდობის ფაქტებს.
დაკავებულ საქართველოს 25 მოქალაქეს ბრალად ედება ესპანეთის სსკ-ის 237-ე, 570-ე მუხლებით გათვალისწინებული დანაშაულები, რაც გულისხმობს ესპანეთის სამეფოს ტერიტორიაზე ჩადენილ ბინების ქურდობასა და კრიმინალურ-დანაშაულებრივი ჯგუფის წევრობას.
აღსანიშნავია, რომ დანაშაულის გამოვლენის, ზემოთ აღნიშნული ორგანიზებული დანაშაულებრივი ჯგუფის წევრების, ასევე, მათი კავშირების დადგენისა და ოპერაციის დაგეგმვის მიზნით, ბარსელონაში ჩატარებულ მასშტაბურ სპეცოპერაციას წინ უძღოდა ესპანეთის სამეფოს ეროვნული პოლიციისა და საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის ერთწლიანი ოპერატიულ-საგამოძიებო სამუშაოები ესპანეთსა და საქართველოში.
შეგახსენებთ, რომ შინაგან საქმეთა სამინისტროს ერთ-ერთ მთავარ პრიორიტეტს წარმოადგენს საერთაშორისო ორგანიზებულ დანაშაულთან ბრძოლა.

Briefing of Mr. Vladimer Bortsvadze, the Deputy Minister of Internal Affairs
Within the framework of international police cooperation, on April 4, this year a large-scale special operation “Merlin-Taka” was conducted in Barcelona, Spain. The operation involved 250 law enforcers, including Georgian police officers. As a result, more than 100 citizens of different countries, including 25 Georgian citizens, were arrested; they are accused of robbery and membership in the organized crime group.
In addition, 41 Georgian citizens are detained under administrative procedure for violating immigration regulations.
The special operation was carried out in one of the former school buildings in Barcelona, which was unlawfully occupied by the members of criminal gangs. Based on the judge’s decision, all other individuals, illegally accommodated in the building, were also evicted.
On the basis of a judge's decision, the law enforcers conductedsearches in the apartments of the detainees. The stolen items and large quantities of money gained by them in criminal way were seized.
The investigation found out that the members of the criminal gang used to select the apartments in advance, obtain and process the data about the selected objects, after which they used to commit burglaries.
25 detainees from Georgia are accused of crimes envisaged by the articles 237 and 570 of the Criminal Code of Spain, in particular the burglaries of the apartments committed in the territory of the Kingdom of Spain and membership of criminal groups.
The large-scale special operation in Barcelona was preceded by one-year joint operative-investigative work conducted by the National Police of the Spanish Kingdom and the Central Criminal Police Department of the Ministry of Internal Affairs of Georgia in Spain and Georgia.
One of the main priorities of the Ministry of Internal Affairs of Georgia is to fight against transnational organized crime.