საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს საინფორმაციო-ანალიტიკური დეპარტამენტი ასაჯაროებს საქართველოს სახელმწიფო საზღვარზე გადაადგილებულ პირთა შესახებ გასული წლის შემაჯამებელ სტატისტიკურ მონაცემებს.
2013 წლის დეკემბრის თვე 391 724 ვიზიტით განისაზღვრა, რაც 2012 წლის იგივე პერიოდის მაჩვენებელზე 5 %-ით მეტია.
რაც შეეხება იანვარ-დეკემბრის ინტერვალს, ქვეყანაში უკვე 5 365 356 ვიზიტი განხორციელდა, რაც 21,2%-ით აღემატება 2012 წლის ანალოგიური საანგარიშო პერიოდის მაჩვენებელს.
ა) ტურისტი – 2 080 808 ვიზიტი (საერთო რაოდენობის 39 %, მატება წინა წლის ანალოგიურ მაჩვენებელთან 16,3 %);
ბ) ტრანზიტი – 1 167 570 ვიზიტი (საერთო რაოდენობის 22 %, მატება წინა წლის ანალოგიურ მაჩვენებელთან 54,6 %);
გ) სხვა – 2 116 978 ვიზიტი (საერთო რაოდენობის 39 %, მატება წინა წლის ანალოგიურ მაჩვენებელთან 12,4 %).
2013 წლის დეკემბერშიც ყველაზე მეტი ვიზიტი კვლავ თურქეთიდან (-25,8%), აზერბაიჯანიდან (+16,3%), სომხეთიდან (+26,8%), რუსეთიდან (+40,6%), უკრაინიდან (+69,7%) და ირანიდან (-33,8%) განხორციელდა. ასევე, პოზიტიური ტენდენცია ნარჩუნდება ევროკავშირის ქვეყნების მიმართულებიდან, საიდანაც საქართველოში ჩამოსვლის რაოდენობის ზრდის კუთხით, იანვარ-დეკემბერშიც კვლავ ტრადიციულად გამოირჩნენ პოლონეთი, ჩეხეთი, ავსტრია, საფრანგეთი, გერმანია და იტალია (შესაბამისად – 80%, 32%, 22%, 19%, 17% და 15%), შუა აზიის ქვეყნებიდან – ყაზახეთი (40%), ახლო აღმოსავლეთიდან – ისრაელი (29%), ხოლო აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყნებიდან კი – ბელორუსის მოქალაქეები 62%-იანი მატებით.
სახელმწიფო საზღვრის კვეთის მხრივ აღსანიშნავია საქართველოს მოქალაქეთა აქტივობის ზრდაც, რაც 2013 წელს 17,1 (შემოსვლა) და 17,8 (გასვლა) პროცენტიან მატებაში გამოისახა.

Informational-analytical Department of the Ministry of Internal Affairs publishes summarizing results of statistic data on foreign visitors entering Georgia.
In December of 2013 391 724 visitors crossed Georgian State border. To compare recent results with the previous year the number of visitors has increased by 5%. As for the January-December period, 5 365 356 visitors crossed Georgian state border in total. In comparison with the results of the 2012, the number of visitors increased by 21,1% in January-December period of 2013.
A) Tourist - 2 080 808 visits (total number has reached 39%. To compare recent results with the previous year the number of visitors has increased by 16, 3 %)
B) Transit - 1 167 570 visits (total number has reached 22%. To compare recent results with the previous year the number of visitors has increased by 54%,6);
C) Other - 2 116 978 visits (total number has reached 39%, To compare recent results with the previous year the number of visitors has increased by 12,4%).
In December of 2013 the most number of visitors has crossed Georgian state border from Turkey (- 25,8%) Azerbaijan (+16,3%) Armenia (+26,8%) Russian Federation (40,6%) Ukraine (+69,7%) and Iran (-33,8%). Similar positive tendency is preserved in connection with countries of European Union, where the number of tourists from Poland, Czech Republic and Austria, France, Germany and Italy has substantially increased, reaching 80%, 32%, 22%, 19%, 17% and15% respectively. Number of tourists from middle Asia, namely from Kazakhstan has increased by 40%, while the number of tourists from Israel has reached29%. Number of tourists from Eastern Europe, namely from Belarus, has also increased by 62%.
the increasing number of Georgian citizens crossing the state border is also worth mentioning. In 12 months period the number of Georgian citizens who entered Georgian state border has reached 17,1% and those who left country is has reached 17,8%.