ევროპის საბჭოს მხარდაჭერით, საქართველოს გენერალურმა პროკურორმა ირაკლი შოთაძემ, უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარემ ნინო ქადაგიძემ, საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრმა ვახტანგ გომელაურმა და სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის აღმასრულებელმა დირექტორმა გოგიტა თოდრაძემ დისკრიმინაციის ნიშნით შეუწყნარებლობის მოტივით ჩადენილი დანაშაულის სტატისტიკის წარმოებისა და ერთიანი ანგარიშის გამოცემის შესახებ მემორანდუმს ხელი მოაწერეს.
საქართველოს გენერალურ პროკურატურაში გამართულ შეხვედრას ასევე ესწრებოდა ევროპის საბჭოს საქართველოს ოფისის ხელმძღვანელი ნატალია ვუტოვა.
მხარეებმა დისკრიმინაციის ნიშნით შეუწყნარებლობის მოტივით ჩადენილი დანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლაში სტატისტიკის წარმოებისა და ერთიანი ანგარიშის გამოცემის მნიშვნელობაზე ისაუბრეს.
როგორც გენერალურმა პროკურორმა ირაკლი შოთაძემ განაცხადა, ერთიანი სტატისტიკის წარმოება ყოველთვის იყო გამოწვევა თითოეული უწყებისთვის. მისი თქმით, აღნიშნული მემორანდუმის გაფორმების შემდეგ შეიქმნება შეუწყნარებლობის მოტივით ჩადენილი დანაშაულის სტატისტიკის თანამედროვე, საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისი, სრულყოფილი სისტემა, რომელიც იქნება ზუსტი, სარწმუნო და საჯარო.
„მემორანდუმით გათვალისწინებული უწყებების ანგარიშვალდებულება ერთმანეთის მიმართ, ინფორმაციის გაზიარება, შეესაბამება ადამიანის უფლებებისა და თანასწორობის სფეროში არსებულ შიდასახელმწიფოებრივ და საერთაშორისო სტანდარტებს, პასუხობს თანამედროვე გამოწვევებს და ემსახურება აღნიშნულ სფეროში არსებული პრობლემების გადაწყვეტას. შეუწყნარებლობის მოტივით ჩადენილი დანაშაულების წინააღმდეგ ბრძოლა საქართველოს პროკურატურისთვის პრიორიტეტულ მიმართულებას წარმოადგენს. 2016 წლიდან აქტიურად დავიწყეთ საერთაშორისო სტანდარტებზე დაფუძნებული პოლიტიკის განხორციელება, რაც გამოიხატა პროკურორებისთვის ევროპის საბჭოს ექსპერტული დახმარებით რეკომენდაციების შემუშავებაში, პროკურორთა და პროკურატურის გამომძიებელთა გადამზადებასა და პროფესიულ განვითარებაში, სტატისტიკური მონაცემების წარმოებასა და პროკურორთა სპეციალიზაციაში” - განცხადა ირაკლი შოთაძემ.
„დღეს ჩვენ ვხედავთ ინტენსიური მუშაობის ხელშესახებ შედეგს, მემორანდუმს, სიძულვილით მოტივირებულ დანაშაულზე მონაცემთა შეგროვებისა და გამოქვეყნების შესახებ. მოხარული ვართ, რომ ამ პროცესში ჩვენი პარტნიორების მხარდაჭერა შევძელით. მოუთმენლად ველით შემდგომ პროგრესს სიძულვილით მოტივირებული დანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლაში“ - აღნიშნა ევროპის საბჭოს ოფისის ხელმძღვანელმა ნატალია ვუტოვამ მემორანდუმის ხელმოწერის ცერემონიაზე.
„ჩვენ ვიზიარებთ ადამიანის უფლებათა დაცვის მაღალ ღირებულებებს, განსაკუთრებით დისკრიმინაციის აღმოფხვრისა და პირთა თანასწორობის დაცვის თვალსაზრისით. თავის მხრივ ვუერთდებით სახელმწიფოს გაცხადებულ ნებას, რომელიც ასახულია ადამიანის უფლებათა 2014-2020 წლების ეროვნულ სტარტეგიაში მოახდინოს ეფექტური რეაგირება დისკრიმინაციის და შეუწყნარებლლობის მოტივით ჩადენილი დანაშაულების მიმართ. აღნიშნული ღირებულებებიდან გამომდინარე საქართველოს უზენაესი სასამართლო მზად არის დაიცვას მონაცემების აღრიცხვის ერთიანი სტანდარტი სიძულვილით მოტივირებული დანაშაულების სრულყოფილად აღრიცხვის მიზნით“- განაცხადა საქართველოს უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარემ ნინო ქადაგიძემ.
შინაგან საქმეთა მინისტრის ვახტანგ გომელაურის თქმით, აღნიშნული კატეგორიის დანაშაულები, უკანასკნელ წლებში, შინაგან საქმეთა სამინისტროსთვის იქცა პოლიტიკის დონეზე პრიორიტეტულ მიმართულებად, რაზეც მეტყველებს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ განხორციელებული არაერთი აქტივობა.
„2018 წლიდან, სამინისტროში მოქმედი ადამიანის უფლებათა დაცვისა და გამოძიების ხარისხის მონიტორინგის დეპარტამენტი აღნიშნულ დანაშაულებზე ახორციელებს ყოველდღიურ მონიტორინგს და წარმოადგენს გარანტს იმისა, რომ დისკრიმინაციის ნიშნით შეუწყნარებლობის მოტივით ჩადენილი დანაშაულები არ დარჩება ყურადღების მიღმა. ვფიქრობთ, ისეთ მნიშვნელოვან საქმეში, როგორიცაა დისკრიმინაციის წინააღმდეგ ეფექტიანი ბრძოლა, ძალიან მნიშვნელოვანია კოორდინირებული მუშაობა და საერთო სურვილი იმისა, რომ ქვეყანაში არსებული გარემო გახდეს კიდევ უფრო უკეთესი“ - განაცხადა ვახტანგ გომელაურმა.
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის აღმასრულებელი დირექტორის გოგიტა თოდრაძის განცხადებით, მემორანდუმის საფუძველზე საქსტატი მიიღებს შეუწყნარებლობის მოტივით ჩადენილი დანაშაულის მონაცემებს, მოამზადებს ერთიან ანგარიშს და უზრუნველყოფს მონაცემთა გავრცელებას ყოველწლიური პერიოდულობით.
„აღნიშნული თანამშრომლობა და ჩვენი უწყებების შეთანხმება ხაზს უსვამს საქართველოს მთავრობის და საქსტატის მზაობას, კიდევ უფრო მეტი ძალისხმევა მიმართონ საერთო მიზნების მისაღწევად, რაც გულისხმობს სამართლებრივ სტატისტიკაზე ხელმისაწვდომობის ამაღლებას და სტატისტიკის ეროვნული სისტემის განვითარების ხელშეწყობას“ - აღნიშნა გოგიტა თოდრაძემ.
თანამშრომლობის მემორანდუმის ხელმოწერის შემდეგ, უწყებები საპილოტე რეჟიმში გამოაქვეყნებენ 2020 წლის 1 ოქტომბრიდან 31 დეკემბრის ჩათვლით პერიოდის სტატისტიკურ ანგარიშს და ყველა დაინტერესებულ პირს საშუალება ექნება გაეცნოს დისკრიმინაციის ნიშნით შეუწყნარებლობის მოტივით ჩადენილი დანაშაულის ერთიან, სეგრეგირებულ მონაცემებს.
მემორანდუმით გათვალისწინებულია უწყებების ანგარიშვალდებულება ერთმანეთის მიმართ ინფორმაციის გაზიარების თაობაზე. აღნიშნული მიდგომა შეესაბამება ადამიანის უფლებებისა და თანასწორობის სფეროში არსებულ შიდა სახელმწიფოებრივ და საერთაშორისო სტანდარტებს, პასუხობს თანამედროვე გამოწვევებს და ემსახურება აღნიშნულ სფეროში არსებული პრობლემების გადაწყვეტას.

With the support of the Council of Europe, the Prosecutor General of Georgia, Irakli Shotadze, the Chairman of the Supreme Court, Nino Kadagidze, the Minister of Internal Affairs, Vakhtang Gomelauri, and the Executive Director of the National Statistics Office, Gogita Todradze signed a memorandum on the production of statistics on the crime of intolerance on the grounds of intolerance and the publication of a joint report.
The meeting held at the General Prosecutor's Office of Georgia was also attended by the Head of the Georgian Office of the Council of Europe Natalia Vutova.
The parties discussed the importance of producing statistics and publishing a joint report in the fight against crimes committed on the grounds of intolerance on the grounds of intolerance.
As the Prosecutor General Irakli Shotadze stated, the production of unified statistics has always been a challenge for each agency. According to him, after the signing of the memorandum, a modern, comprehensive system of statistics on crime committed on the grounds of intolerance will be created, which will be accurate, credible and public.
"The accountability of the agencies envisaged by the memorandum to each other, sharing information, complies with national and international standards in the field of human rights and equality, responds to modern challenges and serves to solve problems in this area. The fight against crimes committed on the grounds of intolerance is a priority for the Prosecutor's Office of Georgia. "Since 2016, we have been actively pursuing a policy based on international standards, which has manifested itself in the development of recommendations for prosecutors with expert assistance from the Council of Europe, training and professional development of prosecutors and prosecutors' investigators, production of statistical data and specialization of prosecutors," said Irakli Shotadze.
“Today we are witnessing an intensive work being translated in the tangible result-memorandum on hate crime data collection and publishing. We are glad that we were able to support our partners in this process. We look forward to seeing further progress in the fight against hate crime”, stated the Head of the CoE Office in Georgia Natalia Voutova during the ceremony of signature of the Memorandum.
"We share the high values of human rights, especially in terms of eliminating discrimination and protecting the equality of persons. For our part, we join the state's stated will, which is reflected in the National Human Rights Strategy 2014-2020, to respond effectively to crimes committed on the grounds of discrimination and intolerance. Based on these values, the Supreme Court of Georgia is ready to follow a single standard of data recording in order to fully record hate crimes, "- said the Chairman of the Supreme Court of Georgia Nino Kadagidze.
According to the Minister of Internal Affairs Vakhtang Gomelauri, in recent years, this category of crimes has become a priority for the Ministry of Internal Affairs at the policy level, which is evidenced by the numerous activities carried out by the Ministry of Internal Affairs.
"Since 2018, the Human Rights Protection and Investigation Quality Monitoring Department of the Ministry has been conducting daily monitoring of these crimes and is a guarantee that crimes committed on the grounds of intolerance will not go unnoticed. We think that in such an important matter as effective fight against discrimination, coordinated work and a common desire to make the environment in the country even better is very important, " said Vakhtang Gomelauri.
According to Gogita Todradze, Executive Director of the National Statistics Office of Georgia, based on the memorandum, Geostat will receive data on crimes committed on the grounds of intolerance, prepare a joint report and ensure the dissemination of data on an annual basis.
"This cooperation and the agreement between our agencies underscores the readiness of the Government of Georgia and Geostat to make even greater efforts to achieve common goals, which include increasing access to legal statistics and promoting the development of a national statistics system," said Gogita Todradze.
Following the signing of the Memorandum of Understanding, the agencies will publish a statistical report for the period from October 1 to December 31, 2020, and all interested parties will be able to access the single, segregated data on crimes committed on the grounds of intolerance.
The memorandum provides for the accountability of agencies in sharing information with each other. This approach is in line with existing national and international standards in the field of human rights and equality, responds to modern challenges and serves to solve problems in this area.