შინაგან საქმეთა სამინისტროს სამეგრელო-ზემო სვანეთის პოლიციის დეპარტამენტისა და ზუგდიდის რაიონული სამმართველოს თანამშრომლებმა ცხელ კვალზე, ერთობლივად ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, 1973 წელს დაბადებული გ.შ. ოჯახის წევრის მიმართ დამამძიმებელ გარემოებებში ჩადენილი განზრახ მკვლელობის ბრალდებით დააკავეს.
გამოძიებით დადგინდა, რომ ბრალდებულმა, ზუგდიდის მუნიციპალიტეტში, მეუღლეს - 1966 წელს დაბადებულ ფ.კ.-ს ბლაგვის საგნის გამოყენებით თავის არეში დაზიანებები მიაყენა, დაშავებული ქალი სამედიცინო დაწესებულებაში მოათავსეს, თუმცა მისი გადარჩენა ვერ მოხერხდა.
სამართალდამცველებმა ჩატარებული საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად ბრალდებული გ.შ. ცხელ კვალზე დააკავეს.

The employees of Samegrelo-Zemo Svaneti Police Department and Zugdidi Police Division of the Ministry of Internal Affairs, as a result of immediately held joint operative-search measures and investigative actions, detained G.sh. (DoB 1973) for premeditated murder against a family member under aggravating circumstances.
The investigation established that the defendant, in Zugdidi municipality, inflicted injuries to his wife - F.K. (DoB 1966), in the head area using a blunt object. The injured woman was placed in a medical facility, who was later announced dead.
As a result of the investigative actions conducted by the law enforcement officers, the accused G.sh. was arrested in hot pursuit.as a result of immediate activities.
The investigation into the fact of premeditated murder committed against a family member under aggravating circumstances is being conducted under Article 11 (I) -109 Sub-paragraph "K" of the Criminal Code of Georgia.