შინაგან საქმეთა სამინისტრო 25 ნოემბერს შეუერთდა ქალთა მიმართ ძალადობის წინააღმდეგ გლობალურ 16-დღიან კამპანიას, რომელიც ყოველწლიურად იმართება და სიმბოლურად ადამიანის უფლებათა დაცვის საერთაშორისო დღეს - 10 დეკემბერს სრულდება.
შინაგან საქმეთა სამინისტროსთვის პრიორიტეტულია ადამიანის უფლებების დაცვა და სისტემაში, ეფექტიანი მექანიზმების არსებობა. უნდა აღინიშნოს, რომ ევროპარლამენტმა, საქართველოს მიერ ასოცირების შესახებ შეთანხმების შესრულებასთან დაკავშირებით 2020 წელს მიღებულ რეზოლუციაში, დადებითად შეაფასა სამინისტროს საქმიანობა ადამიანის უფლებათა დაცვის კუთხით და ხაზგასმით აღინიშნა ადამიანის უფლებათა დაცვისა და გამოძიების მონიტორინგის დეპარტამენტის როლი ამ მიმართულებით.
16-დღიანი კამპანიის ფარგლებში, შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ, ნინო ცაციაშვილმა და ადამიანის უფლებათა დაცვისა და გამოძიების ხარისხის მონიტორინგის დეპარტამენტის წარმომადგენლებმა, აქტიური მონაწილეობა მიიღეს სხვადასხვა უწყებების და ორგანიზაციების მიერ ორგანიზებულ თემატურ ღონისძიებებში და, აგრეთვე, საზოგადოებას თავადაც წარუდგინეს ქალთა მიმართ ძალადობის წინააღმდეგ ბრძოლის საკითხებთან დაკავშირებული ანგარიშები.
- 2020 წლის 25 ნოემბერს, დეპარტამენტის დირექტორის მოადგილემ, მაკა ფერაძემ, მონაწილეობა მიიღო პროექტის „ოჯახში ძალადობის მსხვერპლთა მხარდაჭერის გაძლიერება COVID-19-ით გამოწვეული კრიზისის პერიოდში“ ფარგლებში, ქალთა საინფორმაციო ცენტრის, ფონდ Humandoc-ის (პოლონეთი) და პარტნიორი ორგანიზაციების მიერ ორგანიზებულ და ევროკავშირის მხარდაჭერილ ონლაინ კონფერენციაში. კონფერენციაში მონაწილეობდნენ დევნილი/კონფლიქტით დაზარალებული და ადმინისტრაციულ გამყოფ ზოლთან მცხოვრები მოსახლეობა, გენდერულ თანასწორობაზე მომუშავე არასამთავრობო ორგანიზაციები და სხვა დაინტერესებული პირები.
- 2020 წლის 28-29 ნოემბერს, ადამიანის უფლებათა დაცვისა და გამოძიების ხარისხის მონიტორინგის დეპარტამენტის დირექტორის მოადგილემ, მაკა ფერაძემ ასევე მონაწილეობა მიიღო აკადემიკოს ლევან ალექსიძის სახელობის იმიტირებული სასამართლო პროცესის ეროვნული კონკურსის მონაწილეთა შეფასების დასკვნით ღონისძიებაში.
ეროვნული კონკურსი ოჯახში ძალადობისა და ქალთა მიმართ ძალადობის აღმოფხვრის საერთაშორისო სამართლებრივ და ეროვნულ მექანიზმებს ეძღვნებოდა და მასში საქართველოს 13 უნივერსიტეტის 34 გუნდი მონაწილეობდა.
- 2020 წლის 27 ნოემბერს, ილიაუნის სამართლის სკოლის, აღმოსავლეთ -დასავლეთის მართვის ინსტიტუტის „კანონის უზენაესობის მხარდაჭერა საქართველოში” (USAID/PROLoG) პროგრამასთან თანამშრომლობით, გენდერული ძალადობის წინააღმდეგ 16-დღიანი კამპანიის ფარგლებში გაიმართა დისტანციური პანელურ დისკუსია თემაზე: „ქალებისა და გოგოების მიმართ ძალადობა COVID-19-ის კონტექსტში“. ღონისძიებაში მონაწილეობა მიიღო დეპარტამენტის დირექტორის მოადგილემ, მაკა ფერაძემ, რომელმაც ისაუბრა შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ გენდერული ნიშნით ძალადობის წინააღმდეგ ბრძოლის მექანიზმებზე, მიღწეულ პროგრესზე და არსებულ გამოწვევებზე.
- 2020 წლის 30 ნოემბერს, ადამიანის უფლებათა დაცვისა და გამოძიების ხარისხის მონიტორინგის დეპარტამენტმა ბავშვობის ასაკში ქორწინებასთან დაკავშირებული დანაშაულების შესახებ ანგარიშის ონლაინ პრეზენტაცია გამართა. ღონისძიება, რომელსაც სახელმწიფო უწყებების და ადგილობრივი არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ, შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ, ნინო ცაციაშვილმა გახსნა.
პრეზენტაციისას წარმოდგენილი იქნა ბავშვობის ასაკში ქორწინებასთან დაკავშირებული დანაშაულების სტატისტიკური მონაცემები და ამ მონაცემების სიღრმისეული ანალიზი, საქმეთა მონიტორინგის შედეგად დაიდენტიფიცირებული ტენდენციები და არსებული გამოწვევები.
პრეზენტაციის მიმდინარეობისას ხაზი გაესვა სამინისტროსთვის გენდერული ძალადობის წინააღმდეგ ბრძოლის და არასრულწლოვანთა უფლებების დაცვის პრიორიტეტულობას, ასევე, ბავშვთან ქორწინების მიზნით ჩადენილი დანაშაულების პროაქტიურად გამოვლენისა და ეფექტიანი გამოძიებისთვის საზოგადოების ჩართულობის მნიშვნელობას და რელევანტურ უწყებებთან მჭიდრო კოორდინაციის აუცილებლობას.
- 2020 წლის 2 დეკემბერს, შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ, ნინო და ადამიანის უფლებათა დაცვისა და გამოძიების ხარისხის მონიტორინგის დეპარტამენტის დირექტორის მოადგილემ, მაკა ფერაძემ მონაწილეობა მიიღეს ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს, საქართველოში კანონის უზენაესობის მხარდაჭერის (USAID/PROLoG) პროექტის ორგანიზებულ ონლაინკონფერენციაში - „სექსუალური შევიწროების მარეგულირებელი სამართლებრივი ნორმების განხორციელება, მიღწეული შედეგები და გამოწვევები“.
კონფერენცია მიზნად ისახავდა სექსუალური შევიწროების რეგულირების პროცესში მიღწეული შედეგებისა და გამოწვევების განხილვას, ასევე, არსებული პრაქტიკისა და გამოწვევების შესახებ ინფორმაციის გაცვლასა და გამოცდილების გაზიარებას შესაბამისი უწყებების წარმომადგენელთა მიერ. მინისტრის მოადგილის მხრიდან, შეხვედრაზე ყურადღება იქნა გამახვილებული სექსუალური შევიწროების მუხლის პრაქტიკაში იმპლემენტაციის პროცესში შინაგან საქმეთა სამინისტროს როლზე. ასევე, ხაზი გაესვა აღნიშნულ საკითხზე სამართალდამცველთა კვალიფიკაციისა და საზოგადოების ცნობიერების ამაღლების მნიშვნელობას.
- 2020 წლის 4 დეკემბერს, შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ, ნინო ცაციაშვილმა მონაწილეობა მიიღო საქართველოს ეროვნული უნივერსიტეტის ორგანიზებით გამართულ ადამიანის უფლებათა დღისადმი მიძღვნილ სტუდენტურ სამეცნიერო, ონლაინ კონფერენციაში: „ქალთა უფლებები და არსებული გამოწვევები საქართველოში“.
მინისტრის მოადგილემ, შეხვედრის მიმდინარეობისას ისაუბრა ქალთა მიმართ და ოჯახში ძალადობის წინააღმდეგ არსებულ სამართლებრივ მექანიზმებზე, პანდემიის პერიოდში ამ ტიპის დანაშაულებთან დაკავშირებით არსებულ გამოწვევებსა და ამ კუთხით, სამინისტროს მხრიდან გადადგმულ ეფექტიან ნაბიჯებზე.
- 2020 წლის 3-4 დეკემბერს, ადამიანის უფლებათა დაცვისა და გამოძიების ხარისხის მონიტორინგის დეპარტამენტის წარმომადგენლებმა, შინაგან საქმეთა სამინისტროს თბილისის პოლიციის დეპარტამენტის მართლწესრიგის ოფიცრებისა და საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის პატრულ-ინსპექტორებისათვის, სექსუალური შევიწროების თემაზე ონლაინ ტრენინგები ჩაატარეს.
ტრენინგის მონაწილეებს დეტალური ინფორმაცია მიეწოდათ სექსუალური შევიწროების სამართლებრივი რეგულირებისა და სამართალდარღვევაზე პოლიციის მიერ განსახორციელებელი რეაგირების თაობაზე. ტრენინგებზე განხილულ იქნა სექსუალური შევიწროების კუთხით არსებული გამოწვევები, სამართალდარღვევებზე სასამართლოს მიერ დადგენილი პრაქტიკა, ასევე, რეაგირების პროცესში მსხვერპლზე ორიენტირებული მიდგომის გამოყენების არსი და მნიშვნელობა. ონლაინ ტრენინგებს თბილისის პოლიციის დეპარტამენტის ვაკე-საბურთალოსა და ძველი თბილისის მთავარი სამმართველოების მართლწესრიგის 20 ოფიცერი და საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის 20 პატრულ-ინსპექტორი ესწრებოდა.
- 2020 წლის 7 დეკემბერს, ადამიანის უფლებათა დაცვისა და გამოძიების ხარისხის მონიტორინგის დეპარტამენტმა საზოგადოებრივ ადგილებში განხორციელებული სექსუალური შევიწროების შესახებ ანგარიშის ონლაინ პრეზენტაცია გამართა. ღონისძიება ადამიანის უფლებათა დაცვისა და გამოძიების ხარისხის მონიტორინგის დეპარტამენტის დირექტორის მოადგილემ, გიორგი ოსაძემ გახსნა.
პრეზენტაციისას წარმოდგენილი იქნა 2019 წლის 10 მაისიდან, მას შემდეგ, რაც საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში სექსუალური შევიწროების მუხლი ამოქმედდა, 2020 წლის 30 სექტემბრის ჩათვლით, შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ საზოგადოებრივ ადგილებში განხორციელებული სექსუალური შევიწროების გამოვლენილი ფაქტების სტატისტიკური მონაცემები, სამართალდამრღვევებთან და სექსუალური შევიწროების მსხვერპლებთან დაკავშირებული რელევანტური ინფორმაციების სიღრმისეული ანალიზი, სასამართლოს პრაქტიკა ამ მიმართულებით, სამართალდარღვევების მონიტორინგისას გამოვლენილი ტენდენციები, დაიდენტიფიცირებული გამოწვევები.
მოწვეულ პირებს მიეწოდათ ინფორმაცია სამინისტროს მიერ სექსუალური შევიწროების პრევენციისა თუ ფაქტებზე ეფექტიანი რეაგირების მიზნით, მუხლის ამოქმედებიდან დღემდე განხორციელებული აქტივობების შესახებ.
- 2020 წლის 8 დეკემბერს, შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ, ნინო ცაციაშვილმა, მონაწილეობა მიიღო საქართველოს სახალხო დამცველისა და ევროპის საბჭოს ერთობლივ ონლაინ კონფერენციაში ,,ქალთა მიმართ სექსუალური ძალადობის დანაშაულებზე მართლმსაჯულების განხორციელება საქართველოში“.
კონფერენციისას წარმოდგენილი ანგარიში ეხებოდა საქართველოში, სექსუალური ძალადობის დანაშაულებზე სისხლისსამართლებრივი პროცედურების სტამბოლის კონვენციის და ადამიანის უფლებათა სტანდარტების ჭრილში შეფასებას. კონფერენციისას, მინისტრის მოადგილემ ისაუბრა ამ კატეგორიის დანაშაულებთან მიმართებით შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიდგომებზე, არსებულ გამოწვევებსა და მიღწეულ შედეგებზე.
- 2020 წლის 10 დეკემბერს, ადამიანის უფლებათა დაცვისა და გამოძიების ხარისხის მონიტორინგის დეპარტამენტის წარმომადგენლებმა, შინაგან საქმეთა სამინისტროს ქვემო ქართლის და კახეთის პოლიციის დეპარტამენტების თანამშრომლებისთვის ოჯახში და ქალთა მიმართ ძალადობის წინააღმდეგ ბრძოლის სამართლებრივ მექანიზმებზე ონლაინ ტრენინგები ჩაატარეს. ტრენინგის ფარგლებში მონაწილეებს ინფორმაცია მიეწოდათ ქალთა მიმართ ან/და ოჯახში ძალადობის წინააღმდეგ საქართველოში მოქმედი ძირითადი სამართლებრივი მექანიზმების შესახებ, მათ შორის, ელექტრონული ზედამხედველობის განხორციელების პროცედურაზე. შეხვედრის მიმდინარეობისას ყურადღება იქნა გამახვილებული სამართალწარმოების პროცესში მსხვერპლზე ორიენტირებული მიდგომის გამოყენების მნიშვნელობაზე. ონლაინ ტრენინგებს ქვემო ქართლისა და კახეთის პოლიციის დეპარტამენტების 40-ამდე თანამშრომელი ესწრებოდა.
- ადამიანის უფლებათა დაცვისა და გამოძიების ხარისხის მონიტორინგის დეპარტამენტის წარმომადგენლებმა მონაწილეობა მიიღეს თბილისის №71 და №155, №212 საჯარო სკოლების, ასევე, სკოლა ,,ლომისის“ მოსწავლეებთან, პედაგოგებთან და მშობლებთან გამართულ ონლაინ ღონისძიებებში, სადაც ისაუბრეს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიდგომებზე ოჯახში და ქალთა მიმართ ძალადობის წინააღმდეგ და ამ კუთხით ბრძოლის სამართლებრივ მექანიზმებზე, არსებულ სტატისტიკურ მონაცემებსა და გამოწვევებზე.
- ადამიანის უფლებათა დაცვისა და გამოძიების ხარისხის მონიტორინგის დეპარტამენტის წარმომადგენლებმა, კამპანიის ფარგლებში, ოჯახში ძალადობისა და ქალთა მიმართ ძალადობასთან დაკავშირებულ რელევანტურ საკითხებზე ისაუბრეს როგორც სატელევიზიო გადაცემებში, ასევე საინფორმაციო სააგენტოებთან.
შინაგან საქმეთა სამინისტრო, ადამიანის უფლებების დაცვის, მათ შორის ქალთა მიმართ გენდერული ძალადობის წინააღმდეგ ბრძოლის მიზნით აქტიურად გააგრძელებს კოორდინირებულ მუშაობას შესაბამის უწყებებთან, როგორც პრევენციული ღონისძიებების დაგეგმვისა და განხორციელების, ისე ეფექტიანი რეაგირების მიმართულებით.

On November 25, the Ministry of Internal Affairs joined global campaign -16 Days of Activism against Gender-Based Violence, which is held annually and symbolically ends on December 10, on International Human Rights Day.
The protection of human rights and the existence of effective mechanisms in the system is a major priority for the Ministry of Internal Affairs. It should be noted that the European Parliament, in a resolution adopted on the implementation of the Association Agreement by Georgia in 2020, positively assessed the work of the Ministry in the field of human rights and stressed the role Human Rights Protection and Investigation Quality Monitoring Department in this regard.
Within the frames of the 16-day campaign, Deputy Minister of Internal Affairs Nino Tsatsiashvili and representatives of Human Rights Protection and Investigation Quality Monitoring Department took an active part in thematic events organized by various agencies and organizations and presented reports on combating violence against women.
On November 25, 2020, the Deputy Director of the Department, Maka Peradze, participated in the project "Strengthening Support for Victims of Domestic Violence during the COVID-19 Crisis" EU- sponsored online conference, organized by the Women's Information Center, Humandoc Foundation (Poland) and partner organizations. The conference was attended by IDPs / victims of the conflict residing along the so called administrative border line, non-governmental organizations working on gender equality and other stakeholders.
On November 28-29, 2020, Maka Peradze, Deputy Director of the Human Rights Protection and Investigation Quality Monitoring Department, also participated in the closing event of the Levan Aleksidze Mock Trial National Competition.
The national competition was dedicated to international and local legal mechanisms for elimination of domestic violence and violence against women with the involvement of 34 teams from 13 Georgian universities.
On November 27, 2020, in collaboration with the Ilia State University School of Law, East-West Management Institute and “Promoting Rule of Law in Georgia” (Prolog) USAID program, an online panel discussion was held within the frames of 16-day campaign, on the topic: “Violence against Women and Girls in the context of COVID-19”. The event was attended by the Deputy Director of the Department, Maka Peradze, who discussed the mechanisms of the Ministry of Internal Affairs for combating gender-based violence, the progress achieved in this direction as well as the existing challenges.
On November 30, 2020, the Human Rights Monitoring and Investigation Quality Monitoring Department conducted an online presentation of a report on child marriage-related crimes. The event, which was attended by representatives of state agencies and local non-governmental organizations, was opened by Deputy Minister of Internal Affairs Nino Tsatsiashvili.
During the online conference statistics on child marriage offenses and in-depth analysis of these data have been presented as well as trends identified as a result of case monitoring and current challenges.
During the presentation, the Ministry emphasized the priority of the Agency for combating gender-based violence and protection of legal rights of juveniles, as well as the importance of public involvement in the proactive detection and investigation of crimes against child marriage and the need for close coordination with relevant agencies.
On December 2, 2020, the Deputy Minister of Internal Affairs, Nino Tsatsiashvili, and the Deputy Director of the Human Rights Protection and Investigation Quality Monitoring Department, Maka Peradze, participated in the USAID / PROLoG Project Online Conference – “Implementation of legal norms regulating sexual harassment, achieved results and challenges. "
The conference aimed to discuss the results and challenges achieved in the process of regulating sexual harassment, as well as to exchange information on existing practices and challenges and share experiences with representatives of relevant agencies. From the side of the Deputy Minister, the meeting focused on the role of the Ministry of Internal Affairs in the implementation of the article on sexual harassment in practice. Also, the importance of boosting the qualification of law enforcers and raising public awareness on this issue was underlined.
On December 4, 2020, the Deputy Minister of Internal Affairs, Nino Tsatsiashvili participated in the student scientific-online conference dedicated to the Human Rights Day organized by the Georgian National University- "Women's Rights and Existing Challenges in Georgia".
During the meeting, the Deputy Minister spoke about the legal mechanisms for combating gender-based violence and domestic violence, the challenges related to this type of crime during the pandemic and effective steps taken by the Ministry in this regard.
On 3-4 December, 2020, representatives of the Human Rights Protection and Investigation Quality Monitoring Department conducted online training on sexual harassment for community police officers of the Tbilisi Police Department under the Ministry of Internal Affairs and the Patrol Police.
The training participants were provided with detailed information on the legal mechanisms of sexual harassment and the response of the police to similar offenses. At the training the challenges in terms of sexual harassment, the practice established by the court on such offenses, as well as the essence and importance of using a victim-centered approach in the response process were discussed. The online trainings were attended by 20 community police officers of the Vake-Saburtalo and Old Tbilisi Main Divisions of the Tbilisi Police Department and 20 patrol inspectors of the Patrol Police Department.
On December 7, 2020, the Department for Human Rights Protection and Investigation Quality Monitoring conducted an online presentation of a report on sexual harassment in public places. The event was opened by Giorgi Osadze, Deputy Director of the Human Rights Protection and Investigation Quality Monitoring Department.
During the report presentation, statistics on sexual harassment in public places, (from May 10, 2019 after the article on sexual harassment came into force till September 30, 2020), in-depth analysis of relevant information on offenders and victims of sexual harassment, court practice in this regard, trends exposed during violations monitoring, identified challenges were presented by the Ministry of Internal Affairs.
The invited guests were informed about the activities carried out by the Ministry since the enactment of the article up to date in order to prevent sexual harassment or to respond effectively to the facts.
On December 8, 2020, the Deputy Minister of Internal Affairs, Nino Tsatsiashvili, participated in the Joint Online Conference of the Public Defender of Georgia and the Council of Europe -"Administration of Justice on Crimes of Sexual Violence against Women in Georgia ".
The report presented at the conference focused on the evaluation of criminal procedures on sexual violence in Georgia in the context of the Istanbul Convention and human rights standards. During the conference, the Deputy Minister spoke about the approaches of the Ministry of Internal Affairs with regard to such category of crimes, the existing challenges and the results achieved.
On December 10, 2020, representatives of the Human Rights Protection and Investigation Quality Monitoring Department conducted online trainings for Kvemo Kartli and Kakheti Police Department staff on legal mechanisms to combat domestic violence and violence against women. During the training, the participants were informed about the main legal mechanisms in force against gender-based / or domestic violence, including the procedure for conducting electronic surveillance. The meeting focused on the importance of using a victim-centered approach in the litigation process. Online trainings were attended by approximately 40 employees of Kvemo Kartli and Kakheti Police Departments.
Representatives of the Human Rights Protection and Investigation Quality Monitoring Department participated in online events held with N71 and №155, №212 public schools in Tbilisi, as well as with students, teachers and parents of Lomisi School, where they reviewed the Ministry’s approaches to domestic and violence against women as well as legal mechanisms of combat in this regard, existing statistics and challenges.
During the campaign, representatives of Human Rights Protection and Investigation Quality Monitoring Department discussed issues related to domestic violence and violence against women, both on television and with news agency representatives.
The Ministry of Internal Affairs will continue to work in coordination with relevant agencies to plan and implement preventive measures for protection of human rights and effective response to violence against women.