სამართლებრივი საფუძველი: ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერებების გავრცელების აღკვეთის ხელშეწყობის სახელმწიფო კომისიის ფუნქციები გაწერილია „ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერებების შესახებ“ საქართველოს კანონითა (მე-7 მუხლი) და „ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერებების გავრცელების აღკვეთის ხელშეწყობის სახელმწიფო კომისიის შექმნისა და მისი დებულების დამტკიცების შესახებ“ საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრის, საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრისა და საქართველოს ფინანსთა მინისტრის 2014 წლის 13 მაისის №344/№01-30/ნ/№147 ერთობლივი ბრძანებით.
ფუნქციები: სახელმწიფო კომისია ახორციელებს მონიტორინგს ახალ ფსიქოაქტიურ ნივთიერებებთან დაკავშირებით ქვეყანაში არსებულ ვითარებაზე და ამ კუთხით არსებულ გამოწვევებზე, აგრეთვე, უზრუნველყოფს შესაბამისი კანონმდებლობის აღსრულებას. უფრო კონკრეტულად, კომისიის უფლებამოსილებანი განისაზღვრება შემდეგნაირად: სახელმწიფო კომისია აკვირდება პოტენციური საფრთხის შემცველი სხვადასხვა ქიმიური ნაერთის ბაზარზე მიმოქცევას; ახორციელებს ახალ ფსიქოაქტიურ ნივთიერებებთან დაკავშირებული რისკების შეფასებასა და ანალიზს, საერთაშორისო გამოცდილების გათვალისწინებით; აქვეყნებს ყოველკვარტალურ და ყოველწლიურ ანგარიშებს საქართველოში ახალ ფსიქოაქტიურ ნივთიერებებთან დაკავშირებით არსებულ ვითარებაზე. აგრეთვე, მონიტორინგისა და ანალიზის ფუნქციების მიღმა, რაც ძალიან მნიშვნელოვანია, კომისია აქტიურად ერთვება სამართალშემოქმედებით პროცესში, კერძოდ: საქართველოს მთავრობისთვის შეიმუშავებს საკანონმდებლო წინადადებებს ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერებებისა და ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერებების ქიმიურ ნაერთთა კლასების „ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერებების შესახებ“ საქართველოს კანონის დანართებში შეტანის ინიცირებასთან დაკავშირებით.
საკანონდებლო ინიცირების უფლებამოსილებასთან მიმართებით გასათვალისწინებელია შემდეგი პირობები: კანონის დანართებში ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერებების შეტანის ინიცირებისთვის სახელმწიფო კომისია უფლებამოსილია შეიმუშაოს წინადადებები, თუ: ა) არსებობს საკმარისი საფუძველი ვარაუდისთვის, რომ მოსახლეობის გარკვეულ წრეებში ზოგიერთი ქიმიური ნაერთის ავად მოხმარება ნარკოტიკული თრობის მისაღებად ხდებოდა; ან/და ბ) მათი გამოყენებისას, როგორც მეცნიერების, შესაბამისი სახელმწიფო ორგანოებისა და საერთაშორისო ორგანიზაციების გამოცდილება მოწმობს, საფრთხე ექმნება მომხმარებლის სიცოცხლეს ან ჯანმრთელობას, ან ასეთი საფრთხის გამორიცხვა შეუძლებელია. ხოლო კანონის დანართებში ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერებების ქიმიურ ნაერთთა კლასების შეტანის ინიცირებისთვის სახელმწიფო კომისია უფლებამოსილია შეიმუშაოს წინადადებები, თუ ცალკეულ ახალ ფსიქოაქტიურ ნივთიერებებთან მიმართებით იმავე ღონისძიებების განხორციელება ნაკლებად გამოსადეგია მათი გავრცელების აღსაკვეთად და, შესაბამისად, მომხმარებლის სიცოცხლისთვის ან ჯანმრთელობისთვის მოსალოდნელი საფრთხის თავიდან ასაცილებლად.

Legal basis: Functions of the State Commission Supporting Suppression of Distributing New Psychoactive Substances are envisaged by the Law of Georgia “On New Psychoactive Substances” (Article 7) and the Joint Order №344/№01-30/n/№147 of 13 May 2014 of Minister of Internal Affairs of Georgia, Minister of Labour, Health and Social Affairs of Georgia and Minister of Finance of Georgia “On Establishing State Commission Supporting Suppression of Distributing New Psychoactive Substances and Approving its Regulation”.
Functions: State Commission conducts monitoring over the situation related to new psychoactive substances in the country and over the challenges existing in this regard, as well as ensures implementation of the relevant legislation. More precisely, the Commission’s powers are the following: the State Commission monitors the circulation of various chemical compounds entailing potential risks, on the market; conducts risk assessment and analysis related to new psychoactive substances, considering international experience; publishes quarterly and annual reports concerning the existing situation in Georgia related to new psychoactive substances. Furthermore, beyond the functions of monitoring and analyzing which are very important per se, the State Commission is actively involved in the law-making process; more precisely: the State Commission prepares legislative proposals for the Government of Georgia in order to initiate the introduction of new psychoactive substances and classes of chemical compounds of new psychoactive substances to the annexes of the Law of Georgia “On New Psychoactive Substances”.
In terms of powers of legislative initiative, the following conditions should be met: in order to initiate the introduction of new psychoactive substances to the Law annexes, the State Commission is authorized to prepare proposals if: a) there are reasonable grounds to believe that certain chemical compounds have been abused among some circles of the society to have narcotic intoxication; and/or b) their consumption, as proven by scientists as well as by the experience of respective state agencies and international organizations, endangers the life or health of a user or it is impossible to exclude such a danger. As for initiating the introduction of classes of chemical compounds of new psychoactive substances to the Law annexes, the State Commission is authorized to prepare proposals if conducting similar measures in regard to certain new psychoactive substances is less effective, in order to suppress their distribution and therefore, to avoid possible danger to the life or health of a user.