შინაგან საქმეთა სამინისტროს სამეგრელო-ზემო სვანეთის პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა, ჩატარებული ოპერატიულ-საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, 1991 წელს დაბადებული ა.წ. და 1976 წელს დაბადებული რ.პ., გამოძალვის ბრალდებით, სამეგრელოში, ცხელ კვალზე დააკავეს.
გამოძიებით დადგინდა, რომ ბრალდებულები მოქალაქეს გარკვეული ოდენობის თანხას სისტემატურად სძალავდნენ.
პოლიციამ ავტომანქანიდან, რომლითაც ერთ-ერთი ბრალდებული გადაადგილდებოდა, ნივთმტკიცების სახით ამოიღო 3500 აშშ დოლარი, ხოლო მეორე ბრალდებულის სახლიდან სამართალდამცველებმა საბრძოლო მასალა და სავარაუდოდ ცეცხლსასროლი იარაღი ამოიღეს.
გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 181-ე მუხლის მე-2 ნაწილის "გ" ქვეპუნქტით მიმდინარეობს, რაც დიდი ოდენობით ქონების მიღების მიზნით ჩადენილ გამოძალვას გულისხმობს.

The officers of Samegrelo Zemo Svaneti Police Department of the Ministry of Internal Affairs, as a result of immediate operative-investigative activities detained A.Ts. (DoB 1991) and R.P. (DoB 1976) for extortion.
Investigation established that detainees extorted cash from the certain citizen on the regular basis.
Police seized 3500 USD as evidence from the vehicle operated by one of the detainees. Law enforcers also seized ammunition and firearm supposedly from another detainee’s house.
Investigation is in progress on the fact of extortion in large amounts, article 181, II part, sub-paragraph “C” of the Criminal Code of Georgia.