შინაგან საქმეთა სამინისტროს თბილისის პოლიციის დეპარტამენტის ვაკე-საბურთალოს და ძველი თბილისის მთავარი სამმართველოების თანამშრომლებმა, ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად, ცეცხლსასროლი იარაღის და საბრძოლო მასალის უკანონო შეძენა-შენახვა-ტარების და გასაღების ბრალდებით, სხვადასხვა დროს, თბილისში 5 პირი დააკავეს.
ვაკე-საბურთალოს მთავარი სამმართველოს თანამშრომლებმა, ოპერატიული და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, 1982 წელს დაბადებული, წარსულში ნასამართლევი და ამჟამად პირობითი მსჯავრის ქვეშ მყოფი ე.გ. თბილისში დააკავეს. პოლიციამ, მისი პირადი ჩხრეკისას, “ჩეზეს“ სისტემის ცეცხლსასროლი იარაღი, მჭიდი და 10 საბრძოლო ვაზნა ნივთმტკიცებად ამოიღო.
ასევე, დაკავებულია 1982 წელს დაბადებული დ.დ., რომელიც ცეცხლსასროლ იარაღებს ყიდულობდა, იფორმებდა თავის სახელზე, შემდეგ იარაღის საიდენტიფიკაციო ნომერს შლიდა და სხვადასხვა პირებზე მის მართლსაწინააღმდეგო რეალიზაციას ახდენდა.
პოლიციამ, დაკავებული დ.დ.-ის საცხოვრებელი ბინის ჩხრეკისას, სხვადასხვა ტიპის 8 ცეცხლსასროლი იარაღი, 3 სანადირო თოფი, 8 მჭიდი, 5 636 სხვადასხვა კალიბრის საბრძოლო ვაზნა და მის სახელზე გაცემული იარაღის 72 სარეგისტრაციო მოწმობა ამოიღო.
სამართალდამცველებმა ცეცხლსასროლი იარაღის უკანონო შეძენა-შენახვის ბრალდებით კიდევ ერთი პირი დააკავეს. პოლიციამ, მოსამართლის განჩინების საფუძველზე, 1978 წელს დაბადებული დ.ბ.-ის საცხოვრებელ ბინაში ჩატარებული ჩხრეკის შედეგად, გადაჭრილი სანადირო თოფი - ე.წ. „აბრეზი“, „ბრაუნინგის“ ტიპის პისტოლეტი, 9 ვაზნა და 1 მჭიდი ნივთმტკიცებად ამოიღო.
ძველი თბილისის მთავარი სამმართველოს თანამშრომლების მიერ დაკავებულ, 1992 წელს დაბადებულ, წარსულში მრავალჯერ ნასამართლევ, ამჟამად პირობითი მსჯავრის ქვეშ მყოფ ნ.დ.-ს და 1981 წელს დაბადებულ გ.ჟ.-ს ბრალი ცეცხლსასროლი იარაღის და საბრძოლო მასალის უკანონო შეძენა-შენახვა-ტარებაში ედებათ.
პოლიციამ, დაკავებულების პირადი ჩხრეკის შედეგად, ნივთმტკიცებად ამოიღო: მაკაროვის სისტემის ცეცხლსასროლი პისტოლეტი, „A.T.C MOD 5“-ის სისტემის ცეცხლსასროლი იარაღი, 2 მჭიდი და 5 საბრძოლო ვაზნა.
ცეცხლსასროლი იარაღის და საბრძოლო მასალის მართლსაწინააღმდეგო შეძენა-შენახვა-ტარებისა და გასაღების ფაქტებზე გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 236-ე მუხლის მე-3, მე-4 და მე-5 ნაწილებით მიმდინარეობს.

The officers of Vake-Saburtalo and Old Tbilisi Police Main Divisions of Tbilisi Police Department under the Ministry of Internal Affairs detained 5 people in Tbilisi on various charges of illegal purchase, storage, carrying and sale of firearms and ammunition as a result of operative-investigative activities.
The committed crime envisages from 3 to 9 years of imprisonment.
The officers of Vake-Saburtalo Police Main Division, as a result of operative and investigative activities, arrested previously convicted and currently on probation E.G. (DoB1982) in Tbilisi. During his personal search, the police confiscated C.Z. pistol, a cartridge and 10 magazines as evidence.
D.D. (DoB1982) was also detained by police who purchased weapons and registered on his name, afterwards he rubbed off the identification number on the weapon and sold it illegally to various persons.
During the search of the apartment of D.D. the police seized 8 firearms of different types, 3 hunting rifles, 8 cartridges, 5,636 magazines of various calibers and 72 certificates of weapon registration issued in his name.
Law enforcers arrested another person on charges of illegal purchase and keeping of firearms. The police, based on the Court’s decision, as a result apartment search activities of D.B. (DoB1978), found a shotgun - the so-called "cutgun", "Browning" type pistol, 9 magazines and 1 cartridge as evidence.
Previously convicted several times before and currently on probation -N.D. (DoB 1992) and G.Zh. (DoB1981) were detained by Old Tbilisi Police Main Division and charged with illegal purchase, storage and carrying of firearms and ammunition.
During the personal search of the detainees, the police seized: Makarov system fire pistol, A.T.C MOD 5 firearm, 2 cartridges and 5 magazines.
The facts of illegal purchase, storage, carrying and sale of firearms and ammunition are being investigated under Article 236, III, IV and V parts of the Criminal Code of Georgia.