შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლებმა, ბოლო პერიოდში ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, თბილისსა და რეგიონებში ცეცხლსასროლი იარაღისა და საბრძოლო მასალის უკანონო შეძენა-შენახვა-ტარების ბრალდებით 8 პირი დააკავეს.
ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის, ორგანიზებულ დანაშაულთან ბრძოლის მთავარი სამმართველოს, დამნაშავეთა სამყაროს წინააღმდეგ ბრძოლის სამმართველოს თანამშრომლებმა, 1973 წელს დაბადებული, წარსულში ნასამართლევი გ.ო. დააკავეს. პოლიციამ დაკავებულის საცხოვრებელი სახლის ჩხრეკისას ნივთმტკიცებად რევოლვერი ამოიღო.
თბილისის პოლიციის დეპარტამენტის საგამოძიებო მთავარი სამმართველოს და დეტექტივების მთავარი სამმართველოს თანამშრომლებმა, ერთობლივად ჩატარებული ღონისძიებების შედეგად, 1980 წელს დაბადებული, წარსულში სხვადასხვა დანაშაულისთვის ნასამართლევი ი.მ. დააკავეს. პოლიციამ ბრალდებულის პირადი და საცხოვრებელი სახლების ჩხრეკის შედეგად ნივთმტკიცებად ამოიღო პისტოლეტი, 2 მჭიდი და 16 ვაზნა.
თბილისის პოლიციის დეპარტამენტის გლდანი-ნაძალადევის მთავარი სამმართველოს თანამშრომლებმა, 1983 წელს დაბადებული გ.გ. დააკავეს. სამართალდამცველებმა გ.გ.- ს საცხოვრებელი სახლის ჩხრეკის შედეგად, ნივთმტკიცების სახით ამოიღეს ხელყუმბარა და ამფეთქი ფალია .
თბილისის პოლიციის დეპარტამენტის ისანი-სამგორის მთავარი სამმართველოსა და ამავე დეპარტამენტის დეტექტივების მთავარი სამმართველოს ძებნის სამმართველოს თანამშრომლებმა, წარსულში ნასამართლევი, ძებნილი პირი - 1996 წელს დაბადებული რ.შ. დააკავეს. სამართალდამცველებმა რ.შ. - ს დროებითი საცხოვრებელი სახლის ჩხრეკის შედეგად, ნივთმტკიცების სახით ამოიღეს ავტომატური ცეცხლსასროლი იარაღი, მჭიდი და ვაზნები.
სამეგრელო-ზემო სვანეთის პოლიციის დეპარტამენტის მესტიის რაიონული სამმართველოს თანამშრომლებმა, 1978 წელს დაბადებული მ.დ. დააკავეს. პოლიციამ ბრალდებულის პირადი ჩხრეკის შედეგად ნივთმტკიცებად ამოიღო ავტომატური ცეცხლსასროლი იარაღი, მჭიდი და 4 ვაზნა.
სამცხე-ჯავახეთის პოლიციის დეპარტამენტის ახალქალაქის რაიონული სამმართველოს თანამშრომლებმა 1967 წელს დაბადებული გ.კ. დააკავეს. პოლიციამ დაკავებულის საცხოვრებელი სახლის და დამხმარე სათავსოების ჩხრეკისას პისტოლეტი და 5 ვაზნა ნივთმტკიცებად ამოიღო.
იმერეთის რაჭა-ლეჩხუმისა და ქვემო სვანეთის პოლიციის დეპარტამენტის ქუთაისის საქალაქო სამმართველოს თანამშრომლებმა 1979 წელს დაბადებული გ.თ. დააკავეს. სამართალდამცველებმა ბრალდებულის პირადი ჩხრეკის შედეგად ცეცხლსასროლი პისტოლეტი ნივთმტკიცებად ამოიღეს.
კახეთის პოლიციის დეპარტამენტის თელავის რაიონული სამმართველოს თანამშრომლებმა, 1978 წელს დაბადებული ზ.ფ. დააკავეს. პოლიციამ ბრალდებულის ავტომობილის ჩხრეკის შედეგად ნივთმტკიცებად გადაჭრილი სანადირო თოფი ამოიღო.
ცეცხლსასროლი იარაღისა და საბრძოლო მასალის, ასევე, ასაფეთქებელი მოწყობილობის უკანონო შეძენა-შენახვისა და ტარების ფაქტებზე გამოძიება, საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 236-ე მუხლის მე-3 და მე-4 ნაწილებით მიმდინარეობს.

The employees of the Ministry of Internal Affairs, as a result of the operative-search measures and investigative activities carried out in recent period, arrested 8 people in Tbilisi and the regions of the country on charges of illegal purchase, storage and carrying of firearms and ammunition.
The crime envisions from 3 to 7 years of imprisonment.
The employees of the Central Criminal Police Department, the main division of the fight against organized crime, the division of the fight against criminal world detained previously convicted G.O. (DoB 1973). During the search of the house of the arrestee, the police seized a revolver as evidence.
As a result of joint measures, the employees of the Detectives Division and Main Investigation Division under Tbilisi Police Department, detained previously convicted I.M. (DoB 1980). As a result of the search the personal search and search activities held in detainee’s residential house, the police seized a pistol, 2 magazines and 16 cartridges as evidence.
Employees of Gldani-Nadzaladevi Main Division of Tbilisi Police Department detained G.G. (DoB 1983). As a result of the search of GG's residence, the law enforcement officers seized a hand grenade and a fuse as evidence.
The employees of the Isani-Samgori main division of the Tbilisi Police Department and the search division of the same department detained the wanted person, who was convicted in the past – R.Sh. (DoB 1996). As a result of the search of the temporary residence of the detainee, law enforcers seized an automatic weapon, a magazine and cartridges.
The employees of Mestia district division of Samegrelo-Zemo Svaneti Police Department detained M.D. (DoB 1978). As a result of the personal search of the accused person, police seized an automatic firearm, a magazine and 4 cartridges as evidence.
The employees of Akhalkalaki regional division of Samtskhe-Javakheti police department detained G.K. (DoB 1967). During the search of the residence of the detainee and a warehouse, police seized a pistol and 5 cartridges as evidence.
Employees Kutaisi Police Division of Imereti Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti Police Department detained G.T. (DoB 1979). As a result of the personal search of the accused person, the law enforcement officers seized a firearm as evidence.
Employees of the Telavi District Division of Kakheti Police Department detained Z.F. (DoB 1978). As a result of the search of the defendant's car, the police seized a shotgun as evidence.
The investigation into the facts of illegal purchase, storage and carrying of firearms and ammunition, as well as explosive devices, is being conducted under article 236m III and IV parts of the Criminal Code of Georgia.