შინაგან საქმეთა სამინისტროს ქვემო ქართლის პოლიციის დეპარტამენტის გარდაბნის რაიონული სამმართველოს და რუსთავის რაიონული პროკურატურის თანამშრომლებმა, ერთობლივად ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად, სასამართლოს განჩინების საფუძველზე, ორი პირი დააკავეს.
1968 წელს დაბადებულ, წარსულში ნასამართლევ ხ.პ.-სა და 1972 წელს დაბადებულ ე.ა.-ს "ქურდული სამყაროს" წევრობა და გამოძალვა ედებათ ბრალად.
საქმეზე ჩატარებული საგამოძიებო მოქმედებებით დადგინდა, რომ ხ.პ. და ე.ა. "ქურდული სამყაროს" მიერ დადგენილი წესებით მოქმედებდნენ. ბრალდებული ხ.პ. სხვადასხვა პირის დაშინების გზით ცდილობდა პირადი და "ქურდული სამყაროსათვის" მატერიალური სარგებლის მიღებას. იგი საზღვარგარეთ მცხოვრები ერთ-ერთი კრიმინალური ავტორიტეტის დავალებით, თავისი ნდობით აღჭურვილი პირის, მეორე ბრალდებულის - ე.ა.-ს შუამავლობით, სისტემატურად უკავშირდებოდა თანასოფლელს და ოჯახის წევრების სიცოცხლის მოსპობის, ასევე, ჯანმრთელობის დაზიანების მუქარით, „ქურდული სამყაროს“ სასარგებლოდ თანხას სძალავდა.
პოლიციამ ორივე ბრალდებული მოსამართლის განჩინების საფუძველზე, გარდაბნის მუნიციპალიტეტში, საკუთარ საცხოვრებელ სახლებში დააკავა.
"ქურდული სამყაროს" წევრობისა და გამოძალვის ფაქტებზე გამოძიება საქართველოს სსკ-ის 223-ე პრიმა მუხლით და 181-ე მუხლით მიმდინარეობს.

The Officers of Gardabani police Division under Kvemo Kartli Police Department of the Ministry of Internal Affairs along with Rustavi District Prosecutor's Office detained two persons as a result of jointly held operative-investigative activities on the basis of the relevant court decision.
Previously convicted Kh.P. (DoB1968) and E.A (DoB 1972), are accused of membership of the “Thieves World” and Extortion.
The committed crime envisages from 4 to 10 years of imprisonment.
In the course of investigation it was established that Kh.P. and E.A. acted according to the rules established by the "thieves' world". Kh.P. tried to gain material benefits for the personal gain and in favor of the "Thieves' World" by intimidating various people. Under the instructions of one of the criminal authorities living abroad, he systematically contacted his fellow villager through the mediation of a trusted person- the second detainee - E.A. and extorted cash under the threats and intimidation.
Police arrested both persons at their places of residence in Gardabani Municipality following the relevant court decision.
Investigation is in progress on the fact of membership of the “Thieves World” and extortion, crimes envisaged under the articles 223-1 and 181 of the criminal Code of Georgia.