შინაგან საქმეთა სამინისტროს თბილისის პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა, ჩატარებული ოპერატიულ-საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, წარსულში ნასამართლევი 2 პირი: ერთ-ერთი ქართველი "კანონიერი ქურდის" ძმა, კრიმინალური ავტორიტეტი, 1992 წელს დაბადებული ლ.ბ. და ასევე, კრიმინალური ავტორიტეტი, 1994 წელს დაბადებული კ.კ. თბილისში დააკავეს. მათ ბრალი "ქურდული სამყაროს" წევრობაში, ცეცხლსასროლი იარაღისა და ნარკოტიკული საშუალების უკანონო შეძენა-შენახვაში ედებათ.
გამოძიებით დადგინდა, რომ კრიმინალური ავტორიტეტები და "ქურდული სამყაროს" წევრები - ლ.ბ. და კ.კ. "კანონიერი ქურდების" მითითებებს ასრულებდნენ. მათ შორის, ფიზიკური ანგარიშსწორებით, მუქარითა და "ქურდული გარჩევის" გზით, "კანონიერი ქურდების" დავალებით, მოქალაქეებსა და მეწარმეებს თანხებს სძალავდნენ და ე.წ. ქურდულ საერთოს ავსებდნენ.
პოლიციამ ლ.ბ.-ის დროებითი საცხოვრებელი ბინიდან ნივთმტკიცებად ამოიღო "მაკაროვის" სისტემის ცეცხლსასროლი პისტოლეტი და 8 საბრძოლო ვაზნა, კ.კ.-ის პირადი ჩხრეკისას კი ამოღებულ იქნა დიდი ოდენობით ნარკოტიკული საშუალება "ჰეროინი".
გამოძიება "ქურდული სამყაროს" წევრობის, ცეცხლსასროლი იარაღისა და ნარკოტიკული საშუალების უკანონო შეძენა-შენახვის ფაქტებზე, საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 223-ე პრიმა მუხლის 1-ლი ნაწილით, 236-ე მუხლის მე-3 ნაწილით და 260-ე მუხლის მე-3 ნაწილით მიმდინარეობს.

The officers of Tbilisi Police Department of the Ministry of Internal Affairs as a result of operative-investigative activities detained two persons: brother of one of the “Thieves in Law”, criminal authority L.B. (DoB 1992) and criminal authority K.K. (DoV 1994) in Tbilisi. The mentioned individuals are accused of membership of the “Thieves World” and illegal purchase-keeping of firearm and drugs.
Investigation established that criminal authorities and members of the “Thieves World”- L.B. and K.K. were fulfilling instructions of other “thieves in Law”. Detainees extorted cash in various quantities from citizens and entrepreneurs for filling “Obshiak” funds through intimidation, physical violence and the so called criminal skirmishes.
During the search activities held in L.B’s apartment, law enforcers seized “Makarov” pistol with 8 magazines. As a result of the personal search of K.K. police seized “Heroin” in large quantities.
Investigation is in progress on the fact of membership of the “Thieves World” and illegal purchase and keeping of firearm and drugs, crimes envisaged under the articles 223 I1 part, article 236 III part and article 260 III part of the Criminal Code of Georgia.