შინაგან საქმეთა სამინისტროს აჭარის პოლიციის დეპარტამენტის ბათუმის საქალაქო სამმართველოს თანამშრომლებმა, ჩატარებული ოპერატიული ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, უცხო ქვეყნის მოქალაქეები: 1975 წელს დაბადებული ს.ჩ. და 1976 წელს დაბადებული ჰ.ე. დააკავეს.
მათ ბრალად ედებათ დიდი ოდენობით ქონების მიღების მიზნით ჯგუფურად ჩადენილი გამოძალვა.
გამოძიებით დადგინდა, რომ ბრალდებულებმა, რომლებიც ბათუმში მდებარე ერთ-ერთ კაფე-ბარში მუშაობდნენ, ძალადობის გამოყენებითა და სიცოცხლის მოსპობის მუქარით, ამავე კაფე-ბარის სტუმრებს, უცხო ქვეყნის მოქალაქეებს მათი შეკვეთისთვის შეუსაბამოდ დიდი თანხა -267 000 თურქული ლირა და 5 700 ლარი გამოსძალეს.
სამართალდამცველებმა ს.ჩ. და ჰ.ე. ბრალდებულის სახით დააკავეს.
დიდი ოდენობით, ქონების მიღების მიზნით ჩადენილი გამოძალვის ფაქტზე გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 181-ე მუხლის მე-2 ნაწილით მიმდინარეობს.

The employees of Batumi Police Division of Adjara Police Department under the Ministry of Internal Affairs, as a result of operational measures and investigative actions, detained foreign citizens: S.Ch (DoB 1975) and H.E. (DoB 1976).
They are accused of extortion committed in group with an intent of gaining large amount of property.
The investigation established that the defendants, who worked in a cafe-bar located in Batumi, extorted an inappropriately large amount - 267,000 Turkish liras and 5,700 GEL from the foreign visitors of the same cafe-bar, for their orders, by using violence and threatening to take their lives.
Law enforcement officers arrested S.Ch. and H.E. as accused persons.
The investigation into the fact of extortion committed in order to receive property in large amounts is being conducted under Article 181 part II of the Criminal Code of Georgia.