შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა, გენერალურ პროკურატურასთან ერთად ჩატარებული კომპლექსური სპეციალური ოპერატიული ღონისძიებების შედეგად, საზღვარგარეთ მყოფ, 1974 წელს დაბადებულ გ.ღ. -ს „კანონიერი ქურდობის“ ფაქტზე ბრალი დაუსწრებლად წარუდგინეს.
სპეციალური ოპერატიული ღონისძიებების შედეგად, შინაგან საქმეთა სამინისტრომ 20 მაისს 13 პირი დააკავა, ხოლო 21 მაისს, სისხლის სამართლის კოდექსის 223-ე პრიმა მუხლის მეორე ნაწილით, ბრალი კიდევ ერთ პირს წარუდგინა.
დანაშაული 9-დან 15 წლამდე თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.
გ.ღ.-ს მიმართ გამოცხადდება ძებნა.
გამოძიებით დადგინდა, რომ დაკავებულები, რომლებიც სისტემატურად ეწეოდნენ დანაშაულებრივ საქმიანობას, კერძოდ, სხვადასხვა შემთხვევაში, ფინანსურ დავებთან დაკავშირებულ უთანხმოებაში ერთვებოდნენ და ქურდული გარჩევების გზით, მოქალაქეებს თანხებს სისტემატურად სძალავდნენ, ტელეფონის საშუალებით უკავშირდებოდნენ საზღვარგარეთ მყოფ ქართველ „კანონიერ ქურდს“ – გ.ღ. -ს, რომელიც სხვადასხვა დავასთან დაკავშირებით იღებდა საბოლოო გადაწყვეტილებებს.
გამოძიება მიმდინარეობს „კანონიერი ქურდობის“, „ქურდული სამყაროს“ წევრობის, „ქურდული სამყაროს“ წევრისთვის მიმართვის, „ქურდული სამყაროს“ საქმიანობის მხარდაჭერის, თავისუფლების უკანონოდ აღკვეთისა და ძალადობის ფაქტებზე, საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 223-ე პრიმა მუხლის მე-2 ნაწილით, 223-ე პრიმა მუხლის პირველი ნაწილით, 223 - მე-3 პრიმა-მუხლის მე-2 ნაწილით, 223 - მე-4 პრიმა-მუხლით, 143-ე მუხლის მე-3 ნაწილით და 126-ე მუხლის 1-ლი ნაწილით.

The officers of the Central Criminal Police Department of the Ministry of Internal Affairs along with General Prosecutor’s Office, as a result of complex special operative activities, filed charges against G.Gh. (DoB 1974) in absentia for being a “Thief in Law” who is residing abroad at the moment.
As a result of special operative activities, Ministry of Internal Affairs has detained 13 persons on May 20 and additionally pressed charges against one person on May 21 under the article 2231 II part of the Criminal Code of Georgia.
G.Gh. was announced as wanted person.
Investigation established that detainees were involved in illegal activities on the regular basis, participated in the financial disputes and regularly extorted sums from citizens through criminal skirmishes, contacted G.Gh. - the “Thief in Law” with mobile phone who made final decisions in financial disputes.
Investigation is in progress on the fact of membership of the “Criminal World”, contacting, members of the “Criminal World”, supporting “Criminal World, illegal restriction of freedom and violence- crimes envisaged by the articles 2231 I part and II part, 2233, II part, 2234, 143, III part and 126, I part of the Criminal Code of Georgia.