შინაგან საქმეთა სამინისტრო სამეგრელოში ქვეყანაში მოქმედი საგანგებო მდგომარეობის ფარგლებში დაწესებულ შეზღუდვებზე 24-საათიან კონტროლს ახორციელებს.
ზუგდიდისა და ფოთის შესასვლელებში მოეწყო საკონტროლო გამშვები პუნქტები, რომელთა მეშვეობითაც კონტროლდება რეგიონში საავტომობილო გადაადგილება.
საპოლიციო ძალები ახორციელებენ საგანგებო მდგომარეობის ფარგლებში არსებული შეზღუდვების მკაცრ კონტროლს, მათ შორის თვითიზოლაციის წესების დაცვის, ობიექტების მუშაობის, ასევე, საჯარო სივრცეებში 10-ზე მეტი ადამიანის შეკრებისა და სოციალური დისტანციის დაცვის.
ასევე, ყველა ფიზიკური და იურიდიული პირი ვალდებულია, დაიცვას საგანგებო რეჟიმი, რომლის დარღვევაც გამოიწვევს ადმინისტრაციულ პასუხისმგებლობას, ხოლო განმეორებით ჩადენილი იგივე ქმედება გამოიწვევს სისხლის სამართლის პასუხისმგებლობას.

Ministry of Internal Affairs continues to monitor the enforcement of restrictions imposed within the frames of the state of emergency in Samegrelo.
At the entrance ways of Poti and Zugdidi, police checkpoints were arranged to ensure the control of traffic movement in the region.
Police forces conduct strict monitoring of the imposed restrictions within the frames of the state of emergency, including the breach of self-isolation facts, smooth operation of the facilities, gathering of not more than 10 people and social distancing.
All persons on the territory of Georgia must follow requirements of the Georgian legislation on public health and respect decisions of Center for Disease Control and Public Health (NCDC).