მოგესალმებით, მოგეხსენებათ, ხვალ საპრეზიდენტო არჩევნების მეორე ტურია. შინაგან საქმეთა სამინისტრო, როგორც პოლიტიკურად ნეიტრალური უწყება, საზოგადოებრივი წესრიგის დაცვისა და არჩევნების უსაფრთხო გარემოში ჩატარების მიზნით, სრულად არის მობილიზებული მთელი ქვეყნის მასშტაბით. პოლიცია მზად არის, ისევე წარმატებით დაიცვას საზოგადოებრივი წესრიგი და უსაფრთხოება, როგორც პირველი ტურის დროს.
მიუხედავად პოლიტიკურად აქტიური წინასაარჩევნო პროცესისა, პოლიციის მუშაობის შედეგად, მთელი წინასაარჩევნო პერიოდის განმავლობაში, დანაშაულის ფაქტები ეფექტიანად იქნა აღკვეთილი და თავიდან აცილებული, რისთვისაც გვინდა, მადლობა გადავუხადოთ თითოეულ პოლიციელს.
პოლიცია დაუყოვნებლივ ახდენდა რეაგირებას დანაშაულის ფაქტებზე. გამოძიების ფარგლებში მოპოვებული მტკიცებულებების საფუძველზე, დადგა კონკრეტული პირების პასუხისმგებლობის საკითხი, მიუხედავად მათი პოლიტიკური შეხედულებებისა. ბრალდებულთა შორის არიან როგორც ოპოზიციური, ასევე, მმართველი პარტიის წარმომადგენლები და მხარდამჭერები.
სამწუხაროა, რომ წინასაარჩევნო პერიოდში ყოფით ნიადაგზე ჩადენილი დანაშაულები ხშირად ფასდებოდა, როგორც პოლიტიკური მოტივით ჩადენილი, რაც ჩვენ მიერ ჩატარებული გამოძიების შედეგად, უმრავლეს შემთხვევაში, არ დადასტურდა. ამასთან, პოლიტიკური მოტივი გამოიკვეთა რამდენიმე სისხლის სამართლის საქმეში, სადაც დადგა შესაბამისი პირების პასუხისმგებლობის საკითხი.
აღსანიშნავია, რომ წინასაარჩევნო პერიოდში პოლიტიკურმა ტემპერატურამ განსაკუთრებით იმატა რეგიონებში. უსაფრთხოების კონტექსტის გათვალისწინებით, შინაგან საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენლები იმყოფებოდნენ საოკუპაციო ხაზის მიმდებარე რეგიონებში - სამეგრელოსა და შიდა ქართლში, სადაც მშვიდ გარემოში არჩევნების ჩატარებას განსაკუთრებული მნიშვნელობა აქვს.
ხვალ, ისევე, როგორც საპრეზიდენტო არჩევნების პირველ ტურში, პოლიციის მობილური ჯგუფები, მთელი საქართველოს მასშტაბით, სრულად იქნებიან მობილიზებული. ასევე, დღის განმავლობაში საზოგადოებას პერიოდულად მივაწვდით ინფორმაციას არჩევნების მიმდინარეობისას პოლიციის კომპეტენციას მიკუთვნებული მნიშვნელოვანი საკითხების შესახებ.
აქვე, მივმართავთ საარჩევნო პროცესში ჩართულ ყველა პირსა თუ ორგანიზაციას, განურჩევლად მათი პოლიტიკური შეხედულებისა, დაიცვან კანონი, საჭიროების შემთხვევაში, მიმართონ პოლიციას და ხელი შეუწყონ არჩევნების მშვიდ გარემოში ჩატარებას.
არავის მივცემთ სიტუაციის ხელოვნურად გამწვავების შესაძლებლობას და სრული სიმკაცრით დავიცავთ კანონს. არც ერთი დანაშაულებრივი ქმედება არ დარჩება დაუსჯელი. კანონის დამრღვევი ყველა პირის მიმართ მიდგომა იქნება თანაბრად მკაცრი.
პოლიცია დაიცავს თითოეული მოქალაქის უფლებას, საკუთარი არჩევანი გააკეთოს მშვიდ და უსაფრთხო გარემოში.
გვსურს, ვისარგებლოთ შემთხვევით და მადლობა გადავუხადოთ საერთაშორისო და ადგილობრივ სადამკვირვებლო ორგანიზაციებს აქტიური თანამშრომლობისთვის.

As you are aware tomorrow is second round of the presidential elections. In order to ensure public order and safe environment during elections, the Ministry of Internal Affairs, as a politically neutral agency, is fully mobilized across the whole country.
The police are ready to ensure the protection of public order and security as successfully as it was during the first round of elections.
Despite the politically active pre-election process, during the entire pre-election period all criminal offences were effectively suppressed and prevented as a result of active work of the police and therefore, we would like to thank each and every police officer;
The police immediately responded to each fact of crime. Based on the evidences obtained during investigation, criminal liability was incurred on specific perpetrators, irrespective of their political opinion. Among defendants there are representatives and supporters both of the ruling and opposition parties.
It is regrettable that during the pre-election period the crimes committed on the household grounds were frequently assessed as politically motivated, which as a result of our investigation, in most cases, was not proven. Political motive was found only in some criminal cases and the respective liability was incurred on specific persons.
During the pre-election period, the political temperature particularly increased in regions. In terms of security context, representatives of the Ministry of Internal Affairs visited the regions adjacent to occupation line, namely Samegrelo and Shida Kartli, where it is crucially important to hold the elections in the peaceful environment.
Tomorrow, police mobile groups will be fully mobilized throughout Georgia, as it was in the first round of the presidential elections. Also, during the day, we will periodically inform society about important issues related to the elections within the competence of the police.
We address all persons and organizations involved in election process, irrespective of their political opinion, to comply with the law and, where necessary, to address to the police and to facilitate the conduction of elections in peaceful environment.
We will not let anyone to escalate the situation artificially and will strictly ensure the observance of the law. No criminal activity will remain unpunished. All the persons, who violate the law, will get equally strict response.
The police will protect each citizen’s right to cast his/her vote in peaceful and safe environment.
Hereby, we would like to thank international and local monitoring organizations for active cooperation.