დაიბადა 1978 წლის 22 იანვარს
2019 წლის 12 დეკემბრიდან არჩეული იყო საქართველოს უზენაესი სასამართლოს მოსამართლედ უვადოდ - ორგანული კანონით დადგენილი ასაკის მიღწევამდე;
2019 წლის 16 დეკემბრიდან 2024 წლის 16 დეკემბრამდე - უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარის მოადგილე, სისხლის სამართლის საქმეთა პალატის თავმჯდომარე;
2018 წლის 16 ივლისიდან 2019 წლის 12 დეკემბრამდე - ეკავა საქართველოს  მთავარი პროკურორის თანამდებობა;
2018 წლის აპრილიდან მუშაობდა  საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციის უფროსის თანამდებობაზე;
2012-2018 წლებში - საქართველოს მთავრობის საპარლამენტო მდივნად (საპარლამენტო მდივნის სამსახურის უფროსად);
2017 წელს იყო საქართველოს სახელმწიფო საკონსტიტუციო კომისიის წევრი;
2014-2016 წლებში ხელმძღვანელობდა საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის რეფორმის ხელშემწყობ სამთავრობო კომისიას;
2010-2012 წლებში  ასოციაცია  „სამართალი და თავისუფლებასა“ და ევროპის კავშირის (EU) პროექტ „წამების პრევენცია სამხედრო ჰაუპტვახტებში“  მუშაობდა პროექტის კოორდინატორად;
2007-2008 წლებში -  კომპანია „აბგ & პროფსერვის გრუპში“ ადვოკატად;
2008-2012 წლებში დააფუძნა საადვოკატო კომპანია „შალვა თადუმაძე და ბი ელ ფი კონსალტინგი“, სადაც საერთო სპეციალიზაციით მუშაობდა ადვოკატად;
2005-2007 წლებში  - ასოციაცია „სამართალი და თავისუფლება“ და „ადამიანის უფლებების დაცვა შეიარაღებულ ძალებში და სამოქალაქო კონტროლი თავდაცვის სამინისტროზე“  ღია საზოგადოების ინსტიტუტის ბუდაპეშტის ფონდის (OSI) პროექტში  პროექტის კოორდინატორად და ადვოკატად;
2006-2009 წლებში  -  პროექტის კოორდინატორად ეროვნული უსაფრთხოების შემსწავლელი ცენტრისა და  IRI-ის პროექტ  „ეროვნული უსაფრთხოების შემსწავლელ სკოლაში“;
2003 -2004 წლებში -  საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს იურიდიული დეპარტამენტის უფროსის მოადგილედ;
2002-2004 წლებში - სამხედრო დისციპლინის კოდექსის შემმუშავებელი კომისიის წევრად;
2002-2003 წლებში -  ადვოკატად ევროპული კომისიის (EC) პროექტში - „სამხედრო მოსამსახურეთა უფლებების დაცვა და ანტიკორუფციული ღონისძიებები თავდაცვის სფეროში“;
2001-2011 წლებში -  ასოციაცია „სამართალი და თავისუფლებაში“    იურისტად, საგანმანათლებლო და კანონშემოქმედებითი ჯგუფის წევრად;
2001-2002 წლებში - ასოციაცია  „სამართალი და თავისუფლებასა“ და პროექტ  „სამხედრო მოსამსახურის უფლებებში“  ევროპის უშიშროებისა და თანამშრომლობის ორგანიზაციის (OSCE) ადვოკატად;
2001 წელს მუშაობდა საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს კადრების მთავარი სამმართველოს იურიდიული ქვეგანყოფილების იურისტ-კონსულტანტად.

Date of birth: January 22, 1978
On December 12, 2019 he was elected as a judge of the Supreme Court of Georgia for life - until reaching the age established by the Organic Law;
December 16, 2019 - December 16, 2024 - Deputy Chairman of the Supreme Court, Chairman of the Chamber for Criminal Cases;
July 16, 2018 - December 12, 2019 - Chief Prosecutor of Georgia;
From April 2018 – Head of Administration of the Government of Georgia;
2012-2018 - Parliamentary Secretary of the Government of Georgia (Head of the Parliamentary Secretary's Service);
2017 - Member of the State Constitutional Commission of Georgia;
2014-2016 - Headed the Governmental Commission for Promoting the Reform of the Administrative Offenses Code of Georgia;
2010-2012 - Project Coordinator for the Association "Law and Freedom" and the European Union (EU) project "Prevention of Torture in Military Hauptwachte";
2007-2008 - Lawyer at the company "ABG & Profservice Group";
2008-2012 – he founded the law firm “Shalva Tadumadze and BLF Consulting”, where he held the position of a lawyer with general specialization;
2005-2007 - Project Coordinator and lawyer in the association “Law and Freedom” and the project “Protection of Human Rights in the Armed Forces and Civilian Control over the Ministry of Defense” of the Open Society Institute Budapest Foundation (OSI);
2006-2009 - Project Coordinator of the National Security Studies Center and IRI's project "School for National Security Studies";
2003-2004 - Deputy Head of the Legal Department of the Ministry of Defense of Georgia;
2002-2004 - Member of the Commission for the Development of the Military Discipline Code;
2002-2003 - Lawyer of the European Commission (EC) project - "Protection of the Rights of Military Personnel and Anti-Corruption Measures in the Field of Defense";
2001-2011 - Lawyer, member of the Educational and Legislative Group of the Association "Law and Freedom";
2001-2002 - Lawyer of the Association "Law and Freedom" and the project "Rights of Military Personnel" of the Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE);
2001 - Legal consultant of the Legal Sub-Unit of the Main Personnel Division of the Ministry of Defense of Georgia.