შინაგან საქმეთა სამინისტროს კახეთის პოლიციის დეპარტამენტის დეტექტივების სამმართველოს თანამშრომლებმა, კახეთის საოლქო პროკურატურასთან ერთად ჩატარებული საგამოძიებო და ოპერატიული მოქმედებების შედეგად, თაღლითობის ბრალდებით დააკავეს ორგანიზებული ჯგუფის წევრები, წარსულში ანალოგიური დანაშაულისთვის ნასამართლევი 4 პირი: 1978 წელს დაბადებული მ. ც., 1990 წელს დაბადებული ი.ა., 1960 წელს დაბადებული ნ.ბ., 1974 წელს დაბადებული გ.ც., 1975 წელს დაბადებული ზ. ც. და 1976 წელს დაბადებული კ.პ. კი პასუხისგებაში მისცეს.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ ბრალდებულებმა გ.ც.-მ და მ.ც.-მ დანაშაულებრივი ჯგუფი ჩამოაყალიბეს და სხვა ბრალდებულებთან ერთად, ყვარლის მუნიციპალიტეტში მდებარე ღვინის ქარხნებში, ყურძნის მიღების დროს ელექტროსასწორებზე განხორციელებული ხელოვნური მანიპულაციის შედეგად, დიდი ოდენობით თანხებს უკანონოდ ეუფლებოდნენ.
ბრალდებულებმა სექტემბერში, ერთ-ერთ ღვინის ქარხანაში არსებულ მაღალი ტონაჟის სასწორზე ფარულად დაამონტაჟეს დისტანციური წესით სამართავი მოწყობილობა და დისტანციური მართვის პულტების საშუალებით ახდენდნენ მათ მიერვე მოძიებული, ყურძნით დატვირთული ავტომანქანების წონის ხელოვნურად გაზრდას.
პოლიციამ, დაკავებულების პირადი ჩხრეკისას, ასევე, ღვინის ქარხნის დათვალიერებისას, კუსტარულად დამზადებული, წონის მომატებისთვის საჭირო აპარატურა, სამართავი პულტი, აგრეთვე, დანაშაულებრივი გზით მოპოვებული 4 630 ლარი ნივთმტკიცებად ამოიღეს.
გამოძიება დიდი ოდენობით თანხების თაღლითურად დაუფლების ფაქტზე, საქარველოს სსკ-ის 180-ე მუხლის მე-4 ნაწილის „ა“ და „ბ“ ქვეპუნქტებით მიმდინარეობს.

The officers of Kakheti Police Department of the Ministry of Internal Affairs of Georgia detained members of an organized criminal group for fraud previously convicted for similar crimes, in particular- M.Ts. (DoB 1978), I.A. (DoB 1990) N.B. (DoB 1960) G.Ts. (DoB1974), while Z. Ts (DoB1975) and K.P. (DoB 1976) were brought to criminal liability.
The committed crime envisages up to 10 years of imprisonment.
The investigation established that G.Ts. and M.Ts. formed a criminal group along with other defendants, illegally misappropriated large sums of money as a result of artificial manipulation of electric scales while receiving grapes at wine factories in Kvareli Municipality.
In September, the defendants secretly installed a remote-controlled device on a high-tonnage scale in one of the wine factories and artificially increased the weight of the vehicles loaded with grapes by means of remote control devises.
During the personal search of the detainees, as well as during the inspection of the winery, the police seized control panel of hand-made equipment for increasing weight, as well as 4,630 GEL, obtained through illegal manipulations.
Investigation is in progress on the fact of fraudulent misappropriation of large sums of money under Article 180, Part IV, sub-paragraphs "A" and "B" of the Criminal Code of Georgia.