შინაგან საქმეთა სამინისტრო გარემოსთან მეტად თავსებადი ავტომანქანებით ავტოპარკის განახლების პირველ ეტაპს იწყებს.
დღეს იაპონიის მთავრობის მიერ ელექტრო და ჰიბრიდული ავტომანქანების გადმოცემის ცერემონია გაიმართა. ღონისძიება საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა გიორგი კვირიკაშვილმა და ვიცე-პრემიერმა, შინაგან საქმეთა მინისტრმა გიორგი გახარიამ გახსნეს.
ავტომანქანების გადმოცემის ცერემონიას საქართველოს მთავრობისა და პარლამენტის წევრები, ქალაქ თბილისის მერი, შინაგან საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენლები, საქართველოში იაპონიის ელჩი, იაპონიის საელჩოს თანამშრომლები, კორპორაცია „მიცუბიშის“ წარმომადგენლები და სხვა მოწვეული სტუმრები დაესწრნენ.
გიორგი გახარიამ სიტყვით გამოსვლისას მადლობა გადაუხადა იაპონიის მთავრობას და კორპორაცია „მიცუბიშის“ ქართული პოლიციის განვითარებაში შეტანილი მნიშვნელოვანი წვლილისთვის.
არსებული საერთაშორისო ტენდენციების მიხედვით, სულ უფრო მეტი ქვეყნის პოლიცია ეტაპობრივად გადადის გარემოსთან უფრო თავსებად ავტომანქანებზე, როგორიცაა ჰიბრიდები და ელექტრომობილები. შინაგან საქმეთა სამინისტრომ 2018 წლისთვის ერთ–ერთ უმთავრეს პრიორიტეტულ მიმართულებად განსაზღვრა საპატრულო პოლიციის რეფორმა, სისტემაში თანამედროვე სტანდარტების დანერგვა და ტექნიკური აღჭურვილობის გაუმჯობესება.
2015 წელს იაპონიის მთავრობამ საქართველოს მთავრობას გადასცა არასაპროექტო საგრანტო დახმარება (Non-Project Grant Aid), რომელიც მიზნად ისახავდა ახალი თაობის ეკოლოგიურად უსაფრთხო ავტომობილების შეძენას. აღნიშნული გრანტის ფარგლებში, იაპონიის საერთაშორისო თანამშრომლობის სისტემებმა (JICS) კორპორაცია „მიცუბიშისთან“ დადებული ხელშეკრულების საფუძველზე შეიძინა 96 ავტომობილი (45 „Mitsubishi Outlander Plug-in Hybrid“ და 51 „Mitsubishi I-Miev electric vehicle“), რომლებიც შინაგან საქმეთა სამინისტროს გადაეცა, კერძოდ, 45 ჰიბრიდული ავტომანქანა - თბილისის საპატრულო პოლიციას, ხოლო დანარჩენი 51 ელექტრომობილი სხვადასხვა დეპარტამენტზე გადანაწილდა.
როგორც გიორგი გახარიამ განაცხადა, იაპონიის მხარის მიერ ავტომანქანების გადმოცემა არის პირველი ნაბიჯი ქართული პოლიციის სპეცტექნიკის ეკოლოგიურად უსაფრთხო და თანამედროვე ტრანსპორტით განახლების საქმეში, რაც მნიშვნელოვნად შეამცირებს უწყების ადმინისტრაციულ ხარჯებს.
საპატრულო პოლიციის მიერ ახალი, გარემოს დაცვაზე ორიენტირებული ავტომობილების გამოყენება საზოგადოებისათვის არის მკაფიო გზავნილი, რომ საქართველოს საპატრულო პოლიცია, საზოგადოებრივი წესრიგის დაცვასთან ერთად, ჯანსაღი გარემოს შენარჩუნებაზეც ზრუნავს.

The Ministry of Internal Affairs is starting the first phase of renewing the auto park with more eco-friendly automobiles. Today the official handover ceremony took place, which was opened by the Prime Minister Giorgi Kvirikashvili and The Vice Prime Minister, Minister of Internal Affairs – Giorgi Gakharia.
The ceremony was also attended by the parliament and government members, the Mayor of Tbilisi, representatives of the Ministry of Internal Affairs, the Ambassador of Japan to Georgia, representatives of Japanese embassy in Georgia, employees of the “Mitsubishi” corporation and other guests. Giorgi Gakharia addressed the public and thanked the government of Japan, as well as the Mitsubishi Corporation for their contribution towards the development of Georgian Police.
According to the existing international trends, growing number of police offices gradually move to eco-friendly automobiles, such as hybrids and electric cars. The Ministry of Internal Affairs has set Patrol Police Reform and the implementation of new standards/technical equipment as one of the top priorities for the year 2018.
In 2015, the government of Japan provided Non-Project Grant Aid for the Government of Georgia, which was aimed at purchasing new eco-friendly vehicles. Within the framework of this grant, on the bases of the Agreement with Mitsubishi corporation, the Japan International Cooperation System (JICS) purchased 96 automobiles (45 „Mitsubishi Outlander Plug-in Hybrid“ and 51 „Mitsubishi I-Miev electric vehicle“), which were later handed over to the Ministry of Internal Affairs of Georgia, ( 45 Hybrids to the Tbilisi Patrol Police and 51 other vehicles to different police departments.)
As Mr. Gakharia voiced during his speech, the handover of the automobiles is the first step towards making Georgian police specialised machinery more safe and modern, which will significantly reduce the expenditures of the Ministry.
Using new, environmentally friendly automobiles is a clear message to the society that the Patrol police, along with protecting public order, contributes to preserving healthy environment.