შს სამინისტრომ მეხანძრე-მაშველის პროფესიული დღე საგანგებო სიტუაციების მართვის სააგენტოს განსაკუთრებულ საგანგებო სიტუაციებზე რეაგირების სამმართველოში, თბილისის ზღვის მიმდებარე ტერიტორიაზე აღნიშნა. ღონისძიებას შს მინისტრი გიორგი მღებრიშვილი, მინისტრის მოადგილეები და შსს-ს საგანგებო სიტუაციების მართვის სააგენტოს თანამშრომლები დაესწრნენ.
„ჩემთვის პატივი და დიდი პასუხისმგებლობაა, მერქვას თქვენი მინისტრი... ესაა დიდი სიამაყეც, რადგან თქვენ ხართ ადამიანები, რომლებმაც მხოლოდ ბოლო 1 წლის განმავლობაში, ხშირად საკუთარი სიცოცხლის რისკის ფასად, 2000-მდე ადამიანი გადაარჩინეთ, მათ სიცოცხლე და ჯანმრთელობა შეუნარჩუნეთ... თქვენ ხართ იმედი და თქვენ ხართ ქვეყნის ძალა! გაქვთ ღირსეული და ვაჟკაცური პროფესია, რომელსაც კეთილსინდისიერად ემსახურებით. მადლობას გიხდით ამ თავდადებისა და პროფესიონალიზმისთვის! ეს არაა მხოლოდ ჩემი მადლიერება. ესაა საქართველოს მოსახლეობის განცდა და დამოკიდებულება, რომელსაც თქვენ ნამდვილად იმსახურებთ“, - განაცხადა შს მინისტრმა.
გიორგი მღებრიშვილმა საგანგებო სიტუაცების მართვის სააგენტოს თანამშრომლებს სამსახურებრივი მოვალეობის სანიმუშოდ შესრულებისა და მიღწეული წარმატებებისთვის მადლობის სიგელები პირადად გადასცა.
ღონისძიებაზე დამსწრე საზოგადოებამ წუთიერი დუმილით პატივი მიაგო სამსახურებრივი მოვალეობის დროს დაღუპული მეხანძრე-მაშველების ხსოვნას.
მეხანძრე-მაშველის პროფესიული დღისადმი მიძღვნილ ღონისძიებაზე შს სამინისტროს საგანგებო სიტუაციების მართვის სააგენტოს სხვადასხვა სტრუქტურულმა დანაყოფმა პირადი შემადგენლობა, სპეცტექნიკა და შესაბამისი აღჭურვილობა წარმოადგინა.
ღონისძიების დასასრულს სააგენტოს მეხანძრე-მაშველებმა ჩაატარეს სიმულაციური ვარჯიში: ქიმიურ ინციდენტზე რეაგირება, დაზარალებულის ნანგრევებიდან გამოყვანა და სიმაღლიდან დაშვება.

Ministry of Internal Affairs marked rescuers’ professional day at Special Emergency Response Division base of Emergency Situations Management Agency located nearby Tbilisi Sea. The event was attended by the Minister of Internal Affairs Giorgi Mgebrishvili, Deputy Ministers and employees of Emergency Situations management Agency.
“It is a great honor for me to be your Minister ... This is a great pride, because you are people who have saved more than 2000 people for the last 1 year, by risking you own lives to save civilians’ lives and health ... You are the hope and you are the power of the country! You have a decent and courageous profession, which you serve conscientiously. I want to thank you for this devotion and professionalism! This is not only my gratitude. This is the feeling and attitude of the Georgian people, that you really deserve, “- the Minister of Internal Affairs said.
Giorgi Mgebrishvili handed out certificates of appreciation to the employees of Emergency Situations Management Agency for the excellently performed duties and achieved success.
At the event, the attending audience paid tribute with a minute of silence to the firemen and rescuers killed in the line of duty.
Different structural units of the Emergency Situations Management Agency of the Ministry of Internal Affairs presented personal staff, special equipment and appropriate equipment at the event dedicated to the firefighter's professional day.
At the end of the event firefighter- rescuers conducted a simulation exercise: responding to chemical incidents, pulling out victims out of the ruins and descending from the height.