დღეს, საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრმა, ვახტანგ გომელაურმა და ევროპის სასაზღვრო და სანაპირო დაცვის სააგენტოს (Frontex) აღმასრულებელმა დირექტორმა, ფაბრის ლეგერიმ ხელი მოაწერეს ოპერაციული თანამშრომლობის შესახებ ახალ სამუშაო შეთანხმებას.
შეთანხმებამ ჩაანაცვლა მხარეებს შორის 2008 წელს გაფორმებული დოკუმენტი და განსაზღვრა პარტნიორობის ახალი მიმართულებები.
უწყებებს შორის თანამშრომლობის ძირითადი მიმართულებებია საზღვრის მართვა, არალეგალური მიგრაციისა და ტრანსსასაზღვრო დანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლა.
აღნიშნული ხორციელდება ინფორმაციისა და ანალიტიკური პროდუქტების გაცვლის, ასევე ევროკავშირის წევრი ქვეყნების სამართალდამცველებთან ერთობლივ ოპერაციებში მონაწილეობის გზით. Frontex-თან თანამშრომლობის ასევე მნიშნელოვანი კომპონენტია სამართალდამცველთა გადამზადება და ტექნიკური დახმარების პროექტების განხორციელება.
„მიხარია, რომ დღეს ხელმოწერილი სამუშაო შეთანხმება იქნება მყარი სამართლებრივი საფუძველი ჩვენი სამომავლო წარმატებული თანამშრომლობისთვის, რომლის დადებითი შედეგი სცდება ორ ორგანიზაციას შორის არსებულ ურთიერთობას და მნიშვნელოვანი ეტაპია საქართველო - ევროკავშირის თანამშრომლობაში“ - განაცხადა ვახტანგ გომელაურმა.
Frontex-ის აღმასრულებელმა დირექტორმა, თავის მხრივ, ხაზი გაუსვა საქართველოსთან, როგორც ევროკავშირის მთავარ პარტნიორთან, თანამშრომლობის მნიშვნელობას. „ათ წელზე მეტი ხნის წინ, კერძოდ 2008 წელს, Frontex-სა და საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს შორის ხელმოწერილ იქნა პირველი სამუშაო შეთანხმება. დარწმუნებული ვარ, რომ ჩვენი თანამშრომლობის ეს ახალი ჩარჩო დოკუმენტი მოგვცემს შესაძლებლობას, კოორდინირებული ძალისხმევის გზით მივაღწიოთ უფრო მეტ პროგრესს საზღვრების უსაფრთხოებისა და საერთო გამოწვევებზე რეაგირების კუთხით“ - განაცხადა მან.
ვიდეო კონფერენციაში მონაწილეობა მიიღეს საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრის პირველმა მოადგილემ, კახაბერ საბანაძემ, ევროკომისიის მიგრაციისა და საშინაო საკითხების გენერალური დირექტორატის (DG HOME) ხელმძღვანელმა, მონიკ ფარიამ, ევროკომისიის სამეზობლო პოლიტიკისა და გაფართოებაზე მოლაპარაკებების გენერალური დირექტორატის (DG NEAR) ხელმძღვანელის მოვალეობის შემსრულებელმა, მაჩეი პოპოვსკიმ და საქართველოში ევროკავშირის ელჩმა, კარლ ჰარცელმა.

Today, the Minister of Internal Affairs of Georgia, Vakhtang Gomelauri and the Executive Director of the European Border and Coast Guard Agency (Frontex), Fabrice Leggeri signed a renewed working arrangement on operational cooperation.
This arrangement substituted the document signed in 2008 and prescribed new directions of partnership.
Main directions of cooperation between the agencies are border management, irregular migration and fight against cross-border crime. This cooperation is realized through the exchange of information and analytical products, as well as through participation in joint operations with the law enforcement agencies of EU member states. Besides, the important elements of cooperation with Frontex are the re-training of law enforcement officers and the implementation of technical assistance projects.
“I am glad that the working arrangement signed today will serve as a firm legal basis for our future successful cooperation, the positive result of which goes beyond the existing relations of the two agencies and represents an important phase in Georgia-EU cooperation” – mentioned Vakhtang Gomelauri.
In his turn, the Executive Director of Frontex underlined the importance of cooperation with Georgia, being a key partner to the European Union. “It was in 2008 – more than a decade ago - that the first Working Arrangement between Frontex and the Ministry of Internal Affairs of Georgia was signed. I am confident that the new framework for cooperation will allow us to achieve further progress towards securing borders and addressing common challenges, which call for a coordinated response” – he said.
First Deputy Minister of Internal Affairs, Kakhaber Sabanadze, the Director-General of the Directorate-General for Migration and Home Affairs (DG HOME) of the European Commission, Monique Pariat, the Acting Director-General of the Directorate-General for Neighbourhood and Enlargement Negotiations (DG NEAR) of the European Commission, Maciej Popowski and the EU Ambassador to Georgia, Carl Hartzell participated in the video-conference.