ევროკომისიამ საქართველოს მიერ ასოცირების შესახებ შეთანხმების განხორციელების ანგარიში გამოაქვეყნა. ანგარიშში აღნიშნულია შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ ევროკავშირის სააგენტოებთან Europol, CEPOL და Frontex-თან თანამშრომლობის გაღრმავება. ასევე, საუბარია უვიზო მიმოსვლის წარმატებულად გაგრძელების მიზნით განხორციელებულ ღონისძიებებზე, როგორიცაა რეადმისიის კუთხით წარმატებული თანამშრომლობა, 2021 წლის 1 იანვრიდან ამოქმედებული საკანონმდებლო ცვლილება, რომლის შესაბამისად უვიზოდ მოგზაურობისთვის აუცილებელი დოკუმენტაცია და პირობები დამატებით საქართველოს სასაზღვრო გამტარ პუნქტზეც მოწმდება.
დამატებით, ანგარიშში შეფასებულია შინაგან საქმეთა სამინისტროში მიმდინარე რეფორმები, მათ შორის საპოლიციო და საპროკურორო ფუნქციების გამიჯვნა, თანამედროვე საპოლიციო მეთოდების - საზოგადოებაზე ორიენტირებული საპოლიციო საქმიანობისა და ანალიზზე დაფუძნებული საპოლიციო საქმიანობის დანერგვა, ორგანიზებული და კიბერდანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლისა და საერთაშორისო სამართალდაცვითი თანამშრომლობის გაძლიერება.
ევროკომისიის მიერ ასევე, აღნიშნულია სამოქალაქო დაცვის საკითხებზე ევროკავშირის შესაბამის მექანიზმთან (UCPM) თანამშრომლობის გაძლიერების კუთხით გატარებული ღონისძიებები.
ევროკომისიისთვის, ისევე როგორც შინაგან საქმეთა სამინისტროსთვის 2021 წელს პრიორიტეტულია საქართველოს კანონში „საქართველოს მოქალაქეების საქართველოდან გასვლისა და საქართველოში შემოსვლის წესების შესახებ“ განხორციელებული ცვლილების ეფექტიანი განხორციელება.

The EU Commission published a report on Georgia’s Implementation of the Association Agreement. The report highlighted the enhanced cooperation between the Ministry of Internal Affairs and the EU agencies Europol, CEPOL and Frontex. Additionally, activities undertaken in order to ensure successful fulfilment of the Visa Free benchmarks were pinpointed, such as good cooperation on readmission; legislative amendments to the Law of Georgia on ‘Rules and Procedures for Georgian Citizens exiting and entering Georgia’, in accordance with the amendments documents and conditions envisaged by the visa free travel will be additionally examined at the Border Crossing Points of Georgia.
Furthermore, the report assessed the reforms within the Ministry of Internal Affairs, including separation of the functions of a prosecutor and an investigator, introduction of modern policing methods – expansion of Community Oriented Policing and Intelligence-Led Policing, enhanced fight against organized crime and cybercrime and international law enforcement cooperation.
The EU Commission also highlighted the efforts of Georgia in order to enhance the cooperation with the Union Civil Protection Mechanism.
For 2021, the priority for the EU Commission similarly to the priority of the MIA is to ensure effective implementation of the amendments to the Law of Georgia on ‘Rules and Procedures for Georgian Citizens exiting and entering Georgia’.