შინაგან საქმეთა სამინისტროს საზოგადოებრივი უსაფრთხოების მართვის ცენტრ „112“-ს, საქართველოში ვიზიტის ფარგლებში, ესპანეთის შინაგან საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენლები ეწვივნენ.
საზოგადოებრივი უსაფრთხოების მართვის ცენტრის დირექტორი, გიორგი არსოშვილი ესპანეთის შინაგან საქმეთა სამინისტროს სამოქალაქო გვარდიის გენერალურ დირექტორს, მარია გამეს გამესს შეხვდა და საქართველოში გადაუდებელი დახმარების მართვის სფეროში არსებული ვითარება გააცნო.
სტუმრებმა ქოლ-ცენტრი დაათვალიერეს და ოპერატორებისა და დისპეტჩერების მუშაობის პროცესს დაესწრნენ. მათ, ასევე, დეტალური ინფორმაცია მიიღეს ქვეყნის მასშტაბით ერთიანი ვიდეოსამეთვალყურეო სისტემის მართვისა და საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოების კუთხით განხორციელებული მნიშვნელოვანი პროექტების შესახებ.
ესპანეთის შინაგან საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენლები ელექტრონული მონიტორინგის ცენტრის მუშაობასაც გაეცნენ, კერძოდ, თუ როგორ ხდება ელექტრონული სამაჯურის მეშვეობით "112"-ის მიერ მოძალადის ვირტუალური მონიტორინგი.
ვიზიტის ფარგლებში, სტუმრები საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს აკადემიასაც ეწვივნენ.
აკადემიის პრორექტორი, ირინა აბრამიშვილი ესპანეთის შინაგან საქმეთა სამინისტროს სამოქალაქო გვარდიის გენერალურ დირექტორს, მარია გამეს გამესს შეხვდა და სასწავლო დაწესებულების ისტორია, საქმიანობა და მიმდინარე პროექტები გააცნო.
სტუმრებმა დაათვალიერეს აკადემიის კომპიუტერული საგამოცდო ცენტრი, სიმულაციური სწავლების ცენტრი, იმიტირებული სასაზღვრო-გამტარი პუნქტი, სპორტული დარბაზები, სასტუმრო და ტაქტიკური მომზადების პუნქტები.
ესპანეთის შინაგან საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენლებმა მოინახულეს აკადემიის ახალი, 50-მეტრიანი, დახურული სასროლეთი, სადაც შესაძლებელია ავტომობილით შესვლა და მისი საფარად გამოყენებით ცეცხლის გახსნა და აღჭურვილია სამიზნეების ავტომატური გადაადგილების ფუნქციით, შესაბამისი განათებისა და უსაფრთხოების სისტემებით. როგორც აკადემიის წარმომადგენლებმა აღნიშნეს, სასროლეთმა, თავისი მასშტაბებიდან და შესაძლებლობებიდან გამომდინარე, მომავალი პოლიციელების საცეცხლე და ტაქტიკურ მომზადება უფრო ეფექტიანი გახადა და აკადემიის მსმენელებს როგორც პისტოლეტით, ასევე, ავტომატური ცეცხლსასროლი იარაღიდან სროლის სრულყოფილად შესწავლის საშუალებას აძლევს.
სტუმრებმა, ასევე, დაათვალიერეს პრაქტიკული მეცადინეობისთვის განსაზღვრული იმიტირებული საცხოვრებელი სივრცე - ე.წ. „შუთჰაუსი“, რომელიც რამდენიმე ოთახისგან შედგება, სადაც აკადემიის მსმენელებს თეორიული სწავლების შემდეგ, სიმულაციური იარაღის გამოყენებით, პრაქტიკული მეცადინეობა უტარდებათ.
ესპანეთის შინაგან საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენლებმა, ასევე, მოინახულეს ფიზიკური მომზადების სივრცე - ე.წ. CROSS FIT-ის სივრცე, სადაც აკადემიის მსმენელებს სწავლებები უტარდებათ და სხვადასხვა ინტენსიური დატვირთვის მეშვეობით საკუთარ ფიზიკურ უნარებს აუმჯობესებენ.

Within the frames of the official visit to Georgia, representatives of the Ministry of Interior of the Kingdom of Spain visited Public Safety Management Center "112" and the Academy of the Ministry of Internal Affairs.
Director of Public Safety Management Center, Giorgi Arsoshvili, met with the Director General of the Civil Guard of the Ministry of Interior of the Kingdom of Spain – Maria Gamez Gamez and discussed the current situation in the field of emergency management in Georgia.
Guests visited the call center and attended the work process of operators and dispatchers. They also received detailed information on important projects implemented in the field of integrated video surveillance system management and traffic safety across the country.
Representatives of the Ministry of Interior of the Kingdom of Spain also got acquainted with the operation of the electronic monitoring center, in particular, how the 112 center manages to monitor abusers through an electronic bracelet.
Within the framework of the visit, the guests also visited the Academy of the Ministry of Internal Affairs of Georgia.
The Vice-Rector of the Academy, Irina Abramishvili, met with the Director General of the Civil Guard of the Ministry of Interior of the Kingdom of Spain – Maria Gamez Gamez and introduced the history, activities and current projects of the educational institution.
Guests visited the Academy’s Computer Examination Center, Simulation Training Center, Simulated Border Crossing Point, Gym, dormitory and Tactical Training Points.
Representatives of the Ministry of Interior of the Kingdom of Spain visited the new, 50-meter, indoor shooting range of the academy, which is accessible for the vehicles to open fire and equipped with mobile targets, appropriate lighting and security systems. As the representatives of the academy noted, the shooting range, thanks to its scale and capacities, makes the firing and tactical training of the future police officers more effective and allows the academy students obtain shooting skills and thoroughly explore arms, including automatic weapons.
The guests also visited the simulated living space defined for practical training - the so-called "Shoot house", which consists of several rooms, where, after theoretical training, students of the academy undergo practical training with replica weapons.
Representatives of the Ministry of Interior of the Kingdom of Spain have also visited physical training area - the so-called CROSS FIT space, where the students of the academy are trained to improve their physical skills through various intensive exercises.