„საგზაო მოძრაობის შესახებ“ საქართველოს კანონში განხორციელებული ცვლილების შედეგად განისაზღვრა სატრანსპორტო საშუალების მართვის უფლების ახალი კატეგორია “AM”, რომელიც აერთიანებს მოპედებსა და მსუბუქ კვადროციკლებს.
დღეიდან, 28 მარტიდან მოპედისა და მსუბუქი კვადროციკლის რეგისტრაცია და „AM“ კატეგორიის სატრანსპორტო საშუალების მართვის უფლების მოპოვება სავალდებულო ხდება.
AM“ კატეგორიის მართვის უფლების მოსაპოვებლად ასაკობრივი ზღვარი განისაზღვრა 16 წლიდან. მოპედებსა და მსუბუქ კვადროციკლებზე მართვის უფლების მოსაპოვებლად საჭიროა მხოლოდ თეორიული გამოცდის ჩაბარება. თეორიულ გამოცდაზე ერთჯერადად, პირველად გასვლის დროს, დაინტერესებული პირები სრულად თავისუფლდებიან გამოცდაზე გასვლის საფასურისგან. "AM" კატეგორიის სატრანსპორტო საშუალების მართვის უფლების მისაღებ თეორიულ გამოცდაზე გასვლა შესაძლებელია რიგში ადგილის დაჯავშნის გარეშე.
დღეიდან, 28 მარტიდან “AM” კატეგორიის სატრანსპორტო საშუალებების რეგისტრაცია შესაძლებელია მომსახურების სააგენტოს სტრუქტურულ ერთეულებში დაინტერესებული პირის მიერ საკუთრების დამადასტურებელი დოკუმენტის წარმოდგენის შემთხვევაში.
ამასთან გაცნობებთ, რომ დადგენილი კანონმდებლობის მიხედვით, რეგისტრაციის წესების დარღვევა და მართვის უფლების გარეშე მოპედითა და მსუბუქი კვადროციკლით გადაადგილება გამოიწვევს პირის დაჯარიმებას.

As a result of the amendment made to the “Law of Georgia on Traffic”, a new category of driving license "AM" has been defined, which combines registration of mopeds and light ATVs.
Beginning from today, March 28, registration of mopeds and light ATVs and obtaining the right to drive an "AM" category vehicle becomes mandatory.
The age limit for obtaining the right to drive an AM category has been defined at 16 years. For receiving the right to drive mopeds and light ATVs, citizens only need to pass a theoretical test. Interested persons are fully exempted from the initial examination fee. It is possible to take the AM driving test without having to book a place in the queue.
It should also be noted that in case if a person is the owner of any category / subcategory driving license, he/she has the right to drive AM vehicles as well.
From March 28, the registration of "AM" category vehicles is available in the structural units of the Service Agency in case of submission of a document confirming the ownership of AM category vehicle by the interested person.
We would like to inform society that under the acting legislation, violating the registration and driving rules of moped and light ATVs will result in a fine.