აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტის თანახმად, მიუხედავად იმისა, რომ საქართველო სექსუალური ექსპლუატაციის და იძულებითი შრომის კუთხით ტრეფიკინგის წყაროსა და დანიშნულების ქვეყანას წარმოადგენს, ხელისუფლებამ გააუმჯობესა ტრეფიკინგთან ბრძოლისკენ მიმართული ძალისხმევა; კერძოდ, 2013 წელს სსკ-ის 143-ე პრიმა მუხლით მსჯავრდებულთა რაოდენობამ ხუთი შეადგინა, ნათქვამია ანგარიშში, რომლის თანახმადაც, 2010 წელს გასამართლებულია მხოლოდ ერთი პიროვნება, ხოლო 2012 წელს - არც ერთი. ასევე, საანგარიშო წლის განმავლობაში გამოვლინდა სექსუალური ექსპლუატაციის 42 მსხვერპლი, რაც მეტია წინა წელს გამოვლენილ 18 მსხვერპლთან შედარებით.
პოზიტიურად უნდა აღინიშნოს ის, რომ სამართალდამცავი ორგანოების წარმომადგენელთა ტრეფიკინგის საკითხებში გადამზადებასა და მათი უნარ-ჩვევების გაუმჯობესების მიზნით, წლის განმავლობაში, მუდმივად ტარდებოდა სხვადასხვა ტრენინგი. ამავდროულად, ექსპერტთა დაკვირვებით, საჭიროა ტრეფიკინგის მსხვერპლთა დაკითხვისა და გამოვლენის ტექნიკის გაუმჯობესება.
სახელმწიფოს მიერ დაფინანსდა მსხვერპლთა 2 თავშესაფარი, რომლებშიც საანგარიშო წლის განმავლობაში 15 ადამიანს გაუწიეს კვალიფიციური სამედიცინო, ფსიქოლოგიური და სამართლებრივი დახმარება; ტრეფიკინგის 29 მსხვერპლმა სახელმწიფოსგან მიიღო ერთჯერადი ფინანსური დახმარება დაახლოებით 650აშშ დოლარის ოდენობით. 2012 წელს მსგავსი დახმარება მიიღო მხოლოდ ხუთმა ადამიანმა. 2013 წლის მაისში საქართველოს მთავრობამ ხელი მოაწერა საერთაშორისო ორგანიზაციასთან თანამშრომლობის შესახებ ხელშეკრულებას, ტრეფიკინგის უცხოელ მსხვერპლთათვის დასაქმების და სხვაგვარი მხარდაჭერის გაწევის, მათ შორის, რეპატრიაციის შესახებ.
საქართველოს მთავრობა აგრძელებს ადამიანით ვაჭრობის პრევენციის ზომების მიღებას: წლის განმავლობაში იმართებოდა ფართო საინფორმაციო კამპანიები, მთავრობის წარმომადგენლებმა მონაწილეობა მიიღეს ტრეფიკინგის შესახებ რამდენიმე სატელევიზიო შოუში; საერთაშორისო ორგანიზაციებთან თანამშრომლობის შედეგად გამოიცა სპეციალური ბროშურები ტრეფიკინგთან დაკავშირებული რისკების შესახებ ქართულ, რუსულ და ინგლისურ ენებზე, რომლებიც გავრცელდა სასაზღვრო გამშვებ პუნქტებში და საზღვარგარეთ, საკონსულო დახმარების შესახებ ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის კუთხით; ტრეფიკინგის შესახებ მასალები დაურიგდათ ბავშვთა თავშესაფრებსა და ახალგაზრდულ ორგანიზაციებს. ასევე, კვლავინდებურად, 24 საათის განმავლობაში მუშაობს ტრეფიკინგის მსხვერპლთა ცხელი ხაზი.

According to the situation in regards to TIP in 2013, despite the fact that Georgia is a source, transit and destination country for men, women and children subjected to trafficking in persons, the situation in Georgia in this regard, has improved compared with the previous reporting period: the five convictions under Article 143 are an improvement compared with none in 2012 and one conviction in 2010; the government identified 42 sex trafficking victims, which was an increase from 18 victims identified the previous reporting period.
It should be positively noted, that the government continued its training for law-enforcement officials during the year, however, experts noted police lacked enhanced screening and interview techniques for questioning victim-witnesses.
During the reporting period, the government funded and operated two shelters that provided extensive medical aid, psychological counselling and legal assistance to 15 trafficking victims in the reporting period. Twenty-nine trafficking victims received financial assistance from the government, consisting of a one-time payment in an amount equivalent of approximately $650 each, an increase from five victims, who received such support in the previous reporting period. In May 2013, the government signed a cooperation agreement with an international organization on providing employment and other assistance to foreign victims, including repatriation.
The Georgian government continued its anti-trafficking activities, implementing a broad public information campaign. Government officials participated in several television shows to discuss the dangers of trafficking. The Government, in cooperation with an international organization, produced and distributed brochures at border crossing points and consular sections abroad in Georgian, Russian and English with information on consular assistance available and about the risks of human trafficking. The government disseminated anti-trafficking material to orphanages and adolescent organizations and continued to fund an anti-trafficking hotline.