• ვიდეომეთვალყურეობას დაქვემდებარებული ობიექტების რაოდენობა გაფართოვდა
შინაგან საქმეთა სამინისტროს სსიპ – საზოგადოებრივი უსაფრთხოების მართვის ცენტრი „112“ ახორციელებს ლიცენზირებული, ავტორიზებული, სანებართვო და სარეგისტრაციო დაწესებულებების ვიდეოსამეთვალყურეო სისტემის მოქმედი კანონმდებლობით გათვალისწინებულ მოთხოვნებთან შესაბამისობის დადგენას.
2022 წლის 2 მარტს მიღებულ იქნა საქართველოს მთავრობის №101-ე დადგენილება, რომლის საფუძველზეც, 2023 წლის 1 ივნისიდან, ფართოვდება რეგულაციას დაქვემდებარებული დაწესებულებების რაოდენობა, კერძოდ არსებულ ობიექტებს დაემატა: კერძო / საჯარო საგანმანათლებლო დაწესებულებები; სტაციონარული სამედიცინო დაწესებულებები; სიგარაბარები; სავაჭრო ცენტრები; ბაზარი / ბაზრობა.
ასევე, დაემატა ეკონომიკურ საქმიანობას დაქვემდებარებული ის ობიექტები, რომელთა დღგ-ით დასაბეგრი ბრუნვა ნებისმიერი წინა უწყვეტი 12 კალენდარული თვის განმავლობაში აღემატება 500 000 (ხუთასი ათასი) ლარს (საბითუმო ვაჭრობა; საცალო ვაჭრობა; განთავსების საშუალებით უზრუნველყოფა; საკვებით და სასმელით მომსახურება).
აღნიშნული დაწესებულებების განსაზღვრისას მხედველობაში იქნა მიღებული, როგორც ეკონომიკური ფაქტორი, ისე ობიექტთა საქმიანობის სპეციფიკური მახასიათებლები. დადგენილებითვე განისაზღვრა ვიდეომეთვალყურეობის სისტემის ტექნიკური მახასიათებლები და ვიდეომეთვალყურეობის სისტემის განთავსების წესები.
განხორციელებული ცვლილებები უზრუნველყოფს დანაშაულის პრევენციას, პირთა უსაფრთხოებისა და საკუთრების უფლების დაცვას.

• The number of facilities subject to video surveillance has expanded
LEPL – Emergency Response Center "112" of the Ministry of Internal Affairs conducts inspection of licensed, authorized, permit registration institutions’ video surveillance systems and determining their compliance with the current legislation.
On March 2, 2022, Resolution №101 of the Government of Georgia was adopted, on the basis of which, from June 1, 2023, the number of institutions subject to regulation is expanded, in particular, the following facilities have been added to already existing list: private / public educational institutions; stationary medical facilities; Cigar bars; Shopping malls; open air Markets and super Markets.
Other facilities subject to economic activities, have also been added to the existing list, whose VAT taxable turnover for 12 consecutive calendar months exceeds 500,000 (five hundred thousand) GEL (wholesale trade; retail trade; provision of accommodation; food and beverage services).
In determining these institutions, both the economic factor and the specific characteristics of the activities of the facilities were taken into account. The decree also defined the technical characteristics of the video surveillance system and the rules for installing the video surveillance system.
The implemented changes will ensure crime prevention, security of citizens and protection of property rights.