• ვახტანგ გომელაურმა საქართველოში ევროპის საბჭოს ოფისის ხელმძღვანელთან - კრისტიან...
ვახტანგ გომელაურმა საქართველოში ევროპის საბჭოს ოფისის ხელმძღვანელთან - კრისტიან ურსესთან გამოსამშვიდობებელი შეხვედრა გამართა
შინაგან საქმეთა მინისტრმა, ვახტანგ გომელაურმა გამოსამშვიდობებელი შეხვედრა გამართა საქართველოში ევროპის საბჭოს ოფისის ხელმძღვანელთან - კრისტიან ურსესთან, რომელიც ჩვენს ქვეყანაში 5-წლიან მოღვაწეობას ასრულებს.
ვახტანგ გომელაურმა კრისტიან ურსეს მადლობა გადაუხადა საქართველოში წარმატებული მოღვაწეობისთვის, ქვეყნის დემოკრატიულ განვითარებაში შეტანილი მნიშვნელოვანი წვლილისა და ევროპის საბჭოსა და საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს შორის ნაყოფიერი თანამშრომლობისთვის.
აღსანიშნავია, რომ ევროპის საბჭოს დახმარებით შინაგან სამინისტრო გაძლიერდა არაერთი მნიშვნელოვანი მიმართულებით - დისკრიმინაციასთან და სიძულვილით მოტივირებულ დანაშაულთან ბრძოლა, კიბერდანაშაულთან ბრძოლა, ქალთა მიმართ ძალადობის წინააღმდეგ ბრძოლა და სხვ.

• Vakhtang Gomelauri held a farewell meeting with the Head of the Council of Europ...
Vakhtang Gomelauri held a farewell meeting with the Head of the Council of Europe Office in Georgia, Cristian Urse
The Minister of Internal Affairs, Vakhtang Gomelauri, held a farewell meeting with the head of the Council of Europe Office in Georgia, Cristian Urse, who is completing his five-year mission in our country.
Vakhtang Gomelauri thanked Cristian Urse for successful activity in Georgia, major contribution to the development of the country’s democracy and fruitful cooperation between the Council of Europe and the Ministry of Internal Affairs of Georgia.
It is noteworthy to mention that with the help of the Council of Europe, the Ministry of Internal Affairs has been reinforced in many crucial areas - the fight against discrimination and hate crime, the fight against cybercrime, the fight against violence against women, etc.