• ვახტანგ გომელაურმა საკანონმდებლო ორგანოში ინტერპელაციის წესით დასმულ კითხვებს უპ...
შინაგან საქმეთა მინისტრი, ვახტანგ გომელაური რაჭაში, ონის მუნიციპალიტეტში მომხდარ სტიქიასთან დაკავშირებით საქართველოს საკანონმდებლო ორგანოში ინტერპელაციის წესით იმყოფებოდა.
ვახტანგ გომელაურმა შოვში მომხდარი ტრაგიკული მოვლენების შესახებ დეტალურად ისაუბრა და დეპუტატების მიერ დასმულ კითხვებს უპასუხა.
შინაგან საქმეთა მინისტრმა სტიქიის შედეგად დაღუპულების ოჯახის წევრებსა და ახლობლებს მიუსამძიმრა. როგორც ვახტანგ გომელაურმა აღნიშნა, შოვში მომხდარი სტიქია უდიდესი ტრაგედიაა მთელი ქვეყნისათვის:
„პირველ რიგში, მინდა კიდევ ერთხელ გამოვხატო ჩემი გულწრფელი მწუხარება მომხდარი ტრაგედიის გამო და მივუსამძიმრო გარდაცვლილთა ოჯახის წევრებს და ახლობლებს.
შოვში მომხდარი სტიქია უდიდესი ტრაგედიაა მთელი ქვეყნისათვის.
სტიქიასთან ბრძოლის დროს, ჩვენ დავკარგეთ ძალოვანი უწყებების, შინაგან საქმეთა და თავდაცვის სამინისტროს თანამშრომლები - პოლიციის მაიორი, - მირიან ჭელიძე და თავდაცვის სამინისტროს ეროვნული გვარდიის თანამშრომელი - თემურ ხარჩილავა. კიდევ ერთხელ, ვუსამძიმრებ მათ ოჯახებს, ახლობლებს და კოლეგებს. მადლობა მათ ქვეყნის სამსახურში ყოფნისთვის, მათი დაკარგვა დიდი ტკივილია ჩვენი დიდი ოჯახისთვის,“- განაცხადა შინაგან საქმეთა მინისტრმა.
სიტყვით გამოსვლისას, ვახტანგ გომელაურმა შოვში, სტიქიის ზონაში ძებნა-შველის ღონისძიებებში ჩართულ ყველა პირს მადლობა გადაუხადა.
„3 აგვისტოს, შოვში სტიქია ძალიან სწრაფად განვითარდა, ღვარცოფის უზარმაზარი მასა , რომელიც გარემოს დაცვის ექსპერტების პირველადი შეფასებით შეადგენდა დაახლოებით 5 მილიონ კუბურ მეტრს, დაიძრა სტიქიის ეპიცენტრის მიმართულებით და დაფარა კურორტ შოვის მიმდებარე ტერიტორია. აღნიშნულ მასაში, რამდენიმე მეტრი მიწის ქვეშ, მოყვნენ ადგილზე მყოფი ადამიანები. ამგვარი სიღრმის ქვეშ, მათი სიცოცხლის გადარჩენა ფაქტობრივად შეუძლებელი იყო.
ძებნა-შველის ოპერაციას და ამ ოდენობით მიწის მასის დამუშავებას თავისთავად დრო სჭირდებოდა. 100-მდე (86 ერთეული) მძიმე ტექნიკის მეშვეობით, მოხერხდა ღვარცოფული მასის სრულად გადამუშავება, რათა გარდაცვლილების პოვნა შეგვძლებოდა.
დღეის მონაცემებით, მაშველების მიერ ძებნა-შველის ღონისძიების შედეგად, აღმოჩენილია 32 ცხედარი და საძიებო სამუშაოები მიმდინარეობს 1 პირთან დაკავშირებით, რომელიც გაგრძელდება მანამ, სანამ იარსებებს მისი პოვნის თეორიული შანსი.
სამაშველო ოპერაციის დროს ნაპოვნი ცხედრები იმდენად იყო დაზიანებული, რომ გამორიცხულია გარდაცვალება მომენტალურად არ დამდგარიყო. ცხედრების უმეტესობა არის დანაწევრებული და ფაქტობრივად მაშველების მიერ ნაპოვნია სხეულის ფრაგმენტები.
ისმოდა სპეკულაციები, რომ ვერტმფრენით და სითბური დრონებით იყო შესაძლებელი სამაშველო ღონისძიებების დაჩქარება და ამ ადამიანების გადარჩენა. მინდა კიდევ ერთხელ განვმარტო, რომ პირველ დღეს ადგილზე მუშაობდნენ ვერტმფრენები და სითბური დრონები, თუმცა ელემენტარული ანალიზიც კი საკმარისია, იმისთვის რომ ადამიანი მიხვდეს - ვერტმფრენებით ან დრონებით ვინმეს აღმოჩენა შესაძლებელია მხოლოდ მიწის ზედაპირზე, ხოლო მიწისქვეშ მოყოლილთა პოვნა ვერტმფრენით ან დრონით შეუძლებელია.
საზოგადოებამ ნათლად იხილა, რომ ის ადამიანები, რომლებიც მიწის მასის ქვეშ მოყოლას გადარჩნენ, მაშველების, პოლიციელების და ადგილზე მყოფი მოქალაქეების მიერ უვნებლად იყვნენ გამოყვანილები უსაფრთხო ადგილას პირველივე საათებში. რისთვისაც კიდევ ერთხელ მინდა მადლობა გადავუხადო მათ“, - განაცხადა ვახტანგ გომელაურმა.

• Vakhtang Gomelauri responded to questions raised at the legislative body within ...
Vakhtang Gomelauri responded to questions raised at the legislative body within the frames of the planned interpellation
The Minister of Internal Affairs, Vakhtang Gomelauri, was at the legislative body of Georgia within the frames of the planned interpellation in connection with the natural disaster that occurred in Racha, Oni municipality.
Vakhtang Gomelauri reviewed in detail the tragic events that unfolded in Shovi and provided answers to questions raised by the members of the Georgian Parliament.
The Minister of Internal Affairs expressed his condolences to the family members and relatives of those who died as a result of the natural disaster. As Vakhtang Gomelauri noted, the disaster in Shovi is a huge tragedy for the whole country:
"First of all, I would like to express my sincere sorrow for the tragedy once again and express my condolences to the family members and relatives of the deceased.
The disaster in Shovi is a huge tragedy for the whole country.
During the fight against the natural disaster, we lost employees of the law enforcement agencies – the Ministry of Internal Affairs and the Ministry of Defense - police Major, Mirian Chelidze and employee of the National Guard of the Ministry of Defense - Temur Kharchilava. Once again, my condolences to their families, relatives and colleagues. I would like to express my gratitude to them for being in the service of the country, their loss is a great pain for our big family," – noted the Minister of Internal Affairs.
In his speech, Vakhtang Gomelauri expressed his appreciation to everyone involved in the search and rescue activities held in the disaster zone in Shovi.
"On August 3, the disaster in Shovi occurred very quickly, a huge mass of mudflow, which according to the initial assessment of environmental protection experts was approximately 5 million cubic meters, moved towards the epicenter of the disaster and covered the territory surrounding the resort of Shovi. In the mentioned mass, few meters beneath, people were trapped. In such depth, it was practically impossible to save their lives.
A search-and-rescue operation and work in such a mass was a time consuming process. Approximately 100 (86 units) of heavy equipment managed to completely search through the mud mass so that we could locate bodies.
According to recent data, as a result of the rescue operation, 32 bodies have been found and the search for 1 person is in progress, which will continue until there is a slight theoretical chance of finding one.
The bodies found in the process of the rescue operation were so damaged that it’s impossible to assume that their death did not occur instantly. Most of the bodies are dismembered and in fact body fragments are found by rescuers.
There was speculation that helicopters and thermal drones could speed up the rescue efforts and save these people. I would like to explain once again that on the first day, helicopters and thermal drones worked on the ground, although even basic analysis is enough for a person to understand - with helicopters or drones, people could be found only on the surface of the ground, and it is impossible to find them underground with a helicopter or drone.
The public clearly saw that those people who survived the landslide, were safely transferred to safe area within the first hours by rescuers, police officers and citizens on the scene. For which I would like to express my gratitude towards them once again", - noted Vakhtang Gomelauri.