• ვახტანგ გომელაური საფრანგეთის რესპუბლიკის ელჩს - დიეგო კოლასს შეხვდა
შინაგან საქმეთა მინისტრი ვახტანგ გომელაური საქართველოში საფრანგეთის რესპუბლიკის ახალ ელჩს - დიეგო კოლასს შეხვდა.
ვახტანგ გომელაურმა ფრანგულ მხარეს საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს შესაძლებლობების განვითარებაში შეტანილი წვლილისთვის მადლობა გადაუხადა.
შეხვედრაზე მხარეებმა საოკუპაციო ხაზის მიმდებარედ უკანასკნელ პერიოდში განვითარებული მოვლენები, ასევე, ადგილობრივი მოსახლეობის უსაფრთხოების საკითხები და ჰუმანიტარული კუთხით არსებული ვითარება განიხილეს.
შეხვედრის მონაწილეებმა განსაკუთრებულად აღნიშნეს საქართველოსა და საფრანგეთის რესპუბლიკის სამართალდამცავი უწყებების მჭიდრო და ნაყოფიერი ურთიერთობა და თანამშრომლობის სამომავლო გეგმები განიხილეს. ეფექტიანი ორმხრივი თანამშრომლობის მაგალითია 2019 წლის 10 მაისს საფრანგეთის რესპუბლიკის შინაგან საქმეთა მინისტრის საქართველოში ვიზიტის ფარგლებში ხელმოწერილი ადმინისტრაციული შეთანხმება, რომლის საფუძველზე, მიმდინარე წლის სექტემბერში შინაგან საქმეთა სამინისტრომ საფრანგეთში 6 თვის ვადით პოლიციის 3 ოფიცერი მიავლინა. აღნიშნული თანამშრომლობის მიზანია საფრანგეთის სამართალდამცავი ორგანოებისთვის დახმარების აღმოჩენა საფრანგეთში საქართველოს მოქალაქეების მიერ ჩადენილი დანაშაულის გამოვლენასა და უკანონო მიგრაციასთან ბრძოლაში.
ვახტანგ გომელაურმა და საფრანგეთის ელჩმა დამატებით განიხილეს ევროკავშირთან უვიზო რეჟიმის შენარჩუნების კუთხით საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ განხორციელებული და მიმდინარე ღონისძიებები.

• The Minister of Internal Affairs Vakhtang Gomelauri met the Ambassador of the Fr...
The Minister of Internal Affairs Vakhtang Gomelauri met the Ambassador of the French Republic, Diégo Colas
The Minister of Internal Affairs Vakhtang Gomelauri held a meeting with a new Ambassador of the French Republic to Georgia, Digo Colas.
Vakhtang Gomelauri expressed his gratitude to the French side for the contribution to the capacity building of the Ministry of Internal Affairs of Georgia.
During the meeting, the parties discussed the recent developments in the vicinity of the occupation line, as well as the security issues of the local population and the humanitarian situation.
The parties emphasized the close and fruitful relations between the law enforcement agencies of Georgia and the French Republic and discussed the plans of future cooperation. The Administrative Agreement signed within the framework of the visit of the Minister of Interior of the Republic of France in Georgia on May 10, 2019 demonstrates a good example of an effective bilateral cooperation. Pursuant to this Administrative Agreement, the Ministry of Internal Affairs deployed 3 police officers to France in September of this year for the period of 6 months. The cooperation aims at assisting the French law enforcement agencies in revealing crimes committed by Georgian citizens in France and in combating illegal migration.
Vakhtang Gomelauri and the French Ambassador further discussed the accomplished and the ongoing activities of the Ministry of Internal Affairs of Georgia undertaken for the purposes of maintaining EU-Georgia visa-free regime.