• სტრატეგიული მილსადენების დაცვის დეპარტამენტის თანამშრომლების სამთო მომზადების ზა...
სტრატეგიული მილსადენების დაცვის დეპარტამენტის თანამშრომლების სამთო მომზადების ზამთრის შუალედური კურსი დასრულდა
შინაგან საქმეთა სამინისტროს სტრატეგიული მილსადენების დაცვის დეპარტამენტის ციხისჯვრის ბაზაზე სამთო მომზადების ზამთრის შუალედური კურსის დახურვის ღონისძიება გაიმართა.
სტრატეგიული მილსადენების დაცვის დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა პირებმა სწავლების მონაწილეებს შესაბამისი სერტიფიკატები და სამკერდე ნიშნები გადასცეს.
სასწავლო კურსი შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და თავდაცვის სამინისტროს თანამშრომლობის ფარგლებში ჩატარდა. სწავლებას პოლკოვნიკ ბესიკ ქუთათელაძის სახელობის საჩხერის სამთო მომზადების სკოლის ინსტრუქტორები უძღვებოდნენ.
შუალედური ოთხკვირიანი სასწავლო კურსი დაბა ბაკურიანში მიმდინარეობდა. ტრენინგის მონაწილეებმა შეისწავლეს დაბრკოლებაზე მოწყობილი გადასასვლელების გამოყენება, მაღალ მთაში სროლა, საევაკუაციო საშუალებების გამოყენება, თოვლში თავშესაფრის მოწყობა და განსაკუთრებულად ცივ პირობებში მოქმედება, თხილამურებით გადაადგილება სათხილამურო ტრასასა და გაუკვალავ თოვლში, ზვავის რისკების შეფასება, ზვავში მოყოლილი ადამიანის ძიების მეთოდები.

• Winter intermediate course of mountain training for employees of the Department ...
Winter intermediate course of mountain training for employees of the Department for the protection of Strategic Pipelines has been completed
The closing event of the winter intermediate course of mountain training was held at Tsikhisjvari base of the Department for the protection of Strategic Pipelines under the Ministry of Internal Affairs.
Heads of the Department handed over certificates and badges to the training participants.
The training course was held within the cooperation between the Ministry of Internal Affairs and the Ministry of Defense. The training was conducted by the instructors of Sachkheri Mountain Training School named after Colonel Besik Kutateladze.
The intermediate four-week training course was held in Bakuriani. The training participants learned how to use obstacle crossings, shooting in high mountains, using evacuation means, arranging a shelter in the snow and acting in extremely cold conditions, moving on skis on a ski track and in untracked snow, assessing avalanche risks, as well as methods of search for a person trapped in an avalanche.
The aim of the training course was to improve the mountain skills of the employees of the Department for the protection of Strategic Pipelines under the Ministry of Internal Affairs and boost their qualification.