• შსს-ში დროებითი მოთავსების იზოლატორებში ადამიანის უფლებების სათანადო დაცვის უზრუ...
შსს-ში დროებითი მოთავსების იზოლატორებში ადამიანის უფლებების სათანადო დაცვის უზრუნველყოფის მმართველი კომიტეტის შეხვედრა გაიმართა
შსს-ს აკადემიაში ევროპის საბჭოსა და ევროკავშირის ერთობლივი პროექტის „ადამიანის უფლებები ციხეებსა და დახურული ტიპის სხვა დაწესებულებებში“ მმართველი საბჭოს მეოთხე შეხვედრა გაიმართა. შეხვედრის მიზანი პროგრამის მიღწევების განხილვა და სამომავლო ღონისძიებების დაგეგმვა იყო.
მმართველი საბჭო გადაწყვეტილებების მიმღები სტრუქტურაა, რომლის შემადგენლობაშიც შედიან შინაგან საქმეთა სამინისტრო, სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტრო, იუსტიციის სამინისტრო, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტრო, სახალხო დამცველის ოფისი და მთავარი პროკურატურა. საბჭოს ფუნქციაა პროექტის მიერ მიღწეული პროგრესის მონიტორინგი, სტრატეგიული მნიშვნელობის მქონე ნაბიჯების განხილვა და სამუშაო გეგმის დამტკიცება.
პროექტის ფარგლებში, შსს-ს ადამიანის უფლებათა დაცვისა და მონიტორინგის მთავარი სამმართველოს 230 თანამშრომელმა გაიარა ტრენინგი დახურული ტიპის დაწესებულებებში ჯანსაღი გარემოს შექმნისა და დაავადებათა პრევენციის შესახებ.
პროგრამის განხორციელება 2013 წლის ივლისში დაიწყო და მიზნად ისახავს თავისუფლებაღკვეთილ პირთა უფლებების დაცვის უზრუნველყოფას და სამედიცინო დახმარების ხელმისაწვდომობის გაუმჯობესებას.

• Fourth meeting of the committee for ensuring proper protection of human rights ...
Fourth meeting of the committee for ensuring proper protection of human rights was held at MIA Police Academy
Fourth meeting of the committee was held at MIA Police Academy within the frames of the project- “Capacity Building of Ministry of Internal Affairs of Georgia to Ensure Adequate Human Rights Protection in Isolators of Temporary Detention through Trainings and Introduction of New Standards of Work”. Tt the meeting committee members discussed plans for future acativities.
Within the frames of the project 230 MIA employees from Temporary Detention Centers of human rights protection and monitoring main division have undergone training on improving environment and disease prevention topics at closed institutions.
Ministry of Internal Affairs is implementing project “Capacity Building of Ministry of Internal Affairs of Georgia to Ensure Adequate Human Rights Protection in Isolators of Temporary Detention through Trainings and Introduction of New Standards of Work” from 2014 which is funded by the European Union.