• შსს-ში ბავშვთა ძალადობისგან და სექსუალური ექსპლუატაციისგან დაცვის საერთაშორისო დ...
შსს-ში ბავშვთა ძალადობისგან და სექსუალური ექსპლუატაციისგან დაცვის საერთაშორისო დღესთან დაკავშირებით მოსწავლეებთან შეხვედრა გაიმართა
შს სამინისტროს ინიციატივით, შსს-ს სხვადასხვა დანაყოფის და განათლების და მეცნიერების სამინისტროს წარმომადგენლებმა, ბავშვთა ძალადობისგან დაცვის საერთაშორისო დღესთან დაკავშირებით, თბილისის 191-ე საშუალო სკოლის 44 უფროსკლასელ მოსწავლესთან საინფორმაციო-საგანმანათლებლო შეხვედრა გამართეს.
შსს-ს წარმომადგენლები მოზარდებს ბავშვთა ძალადობის სხვადასხვა ფორმის, მათ შორის, ბულინგის შესახებ ესაუბრნენ, რომელიც გავრცელებულია სკოლის ასაკის ბავშვებში და ინფორმაცია მიაწოდეს იმ მძიმე დანაშაულების შესახებ, რომლებშიც შესაძლოა ბავშვები ჩართული იყვნენ, როგორც მსხვერპლნი. ასევე განიხილეს ბავშვთა ძალადობის ერთ-ერთი ფორმის - არასრულწლოვანთა ტრეფიკინგის და ონლაინ სექსუალური ექსპუატაციის საფრთხეების საკითხები.
შეხვედრის მონაწილეებმა მოზარდების შეკითხვებს ამომწურავად უპასუხეს. გადაუდებელი დახმარების ოპერატიული მართვის ცენტრ „112“-ის წარმომადგენელმა მოსწავლეებს მიაწოდა ინფორმაცია, რომ თუ ისინი გახდებიან ძალადობის ნებისმიერი ფორმის მსხვერპლი, თვითმხილველი ან თანამონაწილე, აუცილებლად უნდა დარეკონ „112“-ში, რათა მოხდეს შესაბამისი რეაგირება. შეხვედრაზე მოზარდებს შსს-ს მიერ ძალადობის წინააღმდეგ მომზადებული ვიდეორგოლები უჩვენეს.
ღონისძიებას ესწრებოდნენ შსს-ს საერთაშორისო ურთიერთობების დეპარტამენტის პროექტების მართვის სამმართველოს უფროსი მაკა ფერაძე, შსს-ს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის ორგანიზებულ დანაშაულთან ბრძოლის მთავარი სამმართველოს ტრეფიკინგის და უკანონო მიგრაციის წინააღმდეგ ბრძოლის სამმართველოს უკანონო მიგრაციის წინააღმდეგ ბრძოლის განყოფილების დეტექტივ-გამომძიებელი დიანა როსტიაშვილი, შსს-ს გადაუდებელი დახმარების ოპერატიული მართვის ცენტრ „112“-ის ინსპექტირების სამსახურის მთავარი სპეციალისტი ირმა უტიაშვილი, სსიპ საგანმანათლო დაწესებულების მანდატურის სამსახურის ფსიქოლოგიური მომსახურების ცენტრის ფსიქოლოგი თეონა ჩიტიაშვილი.

• Representatives of the MIA held information-educational meeting with pupils with...
Representatives of the MIA held information-educational meeting with pupils within the frames of the World Day For Prevention of Child Abuse
Under the initiative of the Ministry of Internal Affairs, representatives of the MIA various units and Ministry of Education and Science held information-educational meeting within the frames of the World Day For Prevention of Child Abuse with senior class pupils of the N191 public school, located in Tbilisi.
MIA representatives discussed issues related to various forms violence among juveniles including -bulling common in schools, serious crimes and etc. Another form of child abuse-minor trafficking issue was also discussed at the meeting.
At the meeting pupils were shown videos on the fight against violence prepared by the Ministry. Participants of the meeting provided detailed answers. Representatives of the 112 Emergency Response Center told pupils that in case if subjected to violence, witnessing or becoming an accomplice of the crime, juveniles should contact 112 center in order to make quick response.
The meeting was attended by the representative of the MIA International Relations Department Maka Peradze, representative of the Central Criminal Police Department Diana Rostiashvili, representative of 112 center Irma Utiashvili and representative of Resource Officers Office Teona Chitiashvili.