• შსს-ს წარმომადგენლებმა თბილისის ღია სასწავლო უნივერსიტეტის სტუდენტებს ანტინარკოტ...
შსს-ს წარმომადგენლებმა თბილისის ღია სასწავლო უნივერსიტეტის სტუდენტებს ანტინარკოტიკული კამპანია და ე.წ. „ბიოს“ წინააღმდეგ მიღებული კანონი გააცნეს
შინაგან საქმეთა სამინისტრო, ანტინარკოტიკული კამპანიის ფარგლებში, სხვადასხვა სახის ღონისძიებებს განაგრძობს. შსს-ს წარმომადგენლები თბილისის ღია სასწავლო უნივერსიტეტის სტუდენტებს შეხვდნენ და სინთეზური ნარკოტიკების მავნე ზეგავლენის შესახებ ესაუბრნენ.
შსს-ს საერთაშორისო ურთიერთობათა დეპარტამენტის საერთაშორისო სამართლებრივი თანამშრომლობის სამმართველოს უფროსმა სოფო კილაძემ ახალგაზრდებს განუმარტა, რომ პირველი მაისიდან ძალაში შევიდა კანონი „ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერებების შესახებ“, რომელიც შინაგან საქმეთა სამინისტროს ინიციატივით შეიქმნა. კანონის თანახმად, იკრძალება ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერებების დამზადება, წარმოება, შეძენა, შენახვა, გადაზიდვა, გადაგზავნა ან გასაღება, საქართველოს ტერიტორიაზე უკანონოდ შემოტანა ან უკანონოდ გატანა, შესაბამისად, მსგავსი ქმედება სისხლის სამართლის წესით ისჯება. თუ რამდენად საზიანოა ჯანმრთელობისთვის ე.წ. ბიონარკოტიკები, ამის შესახებ სტუდენტებმა ინფორმაცია ნარკოლოგ ზურაბ სიხარულიძისგან მიიღეს, რის შემდეგაც შეხვედრა კითხვა-პასუხის რეჟიმში გაგრძელდა.
შეხვედრაზე სტუდენტებს ანტინარკოტიკული კამპანიის ფარგლებში გადაღებული საინფორმაციო ვიდეორგოლები უჩვენეს, რომლებშიც სხვადასხვა პროფილის ექიმები ე.წ. ბიონარკოტიკის მოხმარებით გამოწვეულ საფრთხეებზე საუბრობენ. კამპანიის სლოგანია „ერთად შევცვალოთ დამოკიდებულება“, მიზანი კი ე.წ. ბიონარკოტიკის გამოყენების პრევენცია და საზოგადოების ინფორმირებაა.

• Students of Tbilisi Open University were familiarized by MIA representatives wit...
Students of Tbilisi Open University were familiarized by MIA representatives with anti-drug campaign and new law on “New Psychoactive Substances”
Ministry of Internal Affairs continues various activities within the frames of anti-drug campaign. Representatives of MIA held meeting with students of Tbilisi Open University. The students were familiarized with the goal and significance of the social campaign launched against synthetic drugs.
Mrs. Sophio Kiladze, Head of International Legal Cooperation Division of the International Relations Department of the MIA explained to the students that “New Psychoactive Substances” drafted by the initiative of the Ministry came into force from May 1. According to the mentioned law manufacture, produce, purchases, keeping, transportation, transfer or distribution, also illegal taking into or out of the territory of Georgia of a new psychoactive substances will be prohibited and relevantly such actions will be the subject of criminal responsibility. The issues of the hazardous impact of so called “Bio Drugs” was also explained by Mr. Zurab Sikharulidze the narcologist.