• შსს-ს პოლიციის დეპარტამენტის, საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა დ...
შსს-ს პოლიციის დეპარტამენტის, საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა და საგანგებო სიტუაციების მართვის სააგენტოს მაშველებმა საქართველოს სხვადასხვა რეგიონში სამაშველო ღონისძიებები განახორციელეს
შსს-ს აჭარის პოლიციის დეპარტამენტის და საგანგებო სიტუაციების მართვის სააგენტოს მაშველებმა გოდერძის უღელტეხილზე თოვლში ჩარჩენილი 30 ადამიანი და 7 ავტომობილი გამოიყვანეს.
ბათუმი-ახალციხის საავტომობილო გზის 25-ე კილომეტრზე, მოვარდნილმა ღვარცოფმა მახუნწეთში სამი სახლი დატბორა. მაშველებმა და პოლიციელებმა 19 მოქალაქის, მათ შორის 4 მცირეწლოვანი ბავშვის ევაკუაცია განახორციელეს. მთელი ღამის განმავლობაში, ადგილზე მობილიზებული იყო აჭარის საგანგებო სიტუაციების მართვის მთავარი სამმართველოს სამაშველო ჯგუფები, პოლიცია და მძიმე ტექნიკა. გოდერძის უღელტეხილზე ამ დროისთვის ცენტრალური გზა გასუფთავებულია და მოძრაობა აღდგენილია.
ახალქალაქი-ნინოწმინდის საავტომობილი გზაზე ძლიერი ქარბუქი და თოვაა. შსს-ს სამცხე-ჯავახეთის პოლიციის დეპარტამენტის და საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა, საგანგებო სიტუაციების მართვის სააგენტოს ახალციხის, ახალქალაქის და ნინოწმინდის სამაშველო ჯგუფებთან ერთად სოფელ ფოკასთან, თოვლიან გზაზე ჩარჩენილი მიკროავტობუსი ბუქსირით გამოიყვანეს. ავტომანქანაში მყოფი მძღოლის და მგზავრის ჯანმრთელობის მდგომარეობას საფრთხე არ ემუქრება. ასევე გამოყვანილია ერთი სატვირთო ავტომანქანა, რომელშიც მძღოლი და ერთი მგზავრი იმყოფებოდა.
შსს-ს საგანგებო სიტუაციების მართვის სააგენტოს იმერეთის საგანგებო სიტუაციების მართვის სამმართველოს თანამშრომლება ქუთაისში სტიქიის შედეგად დაზარალებულ ოჯახს დახმარება აღმოუჩინეს. ოპერატიული დახმარების მართვის ცენტრ „112“-ში შევიდა შეტყობინება იმის შესახებ, რომ რიონჰესის ქუჩაზე ჩამოინგრა ერთ-ერთი მოქალაქის საცხოვრებელი სახლი და ეზოს ნაწილი. ადგილზე ოპერატიულად გამოცხადდა იმერეთის საგანგებო სიტუაციების მართვის სამმართველოს სამაშველო ჯგუფი. მათ სამაშველო და გაწმენდითი სამუშაოები განახორციელეს. შემთხვევის შედეგად არავინ დაშავებულა. იმერეთის საგანგებო სიტუაციების მართვის სამმართველოს მაშველებმა, ასევე, დროული დახმარება გაუწიეს უხვი ნალექის გამო, სამტრედიაში, ნინოშვილის ქუჩაზე, რამდენიმე საცხოვრებელი სახლის ეზოს და პირველი სართულის დატბორვის შედეგად დაზარალებულ მოქალაქეებს. სტიქიის შედეგად არავინ დაშავებულა.
გორსა და ხაშურში ძლიერი წვიმის გამო ეზოები და საცხოვრებელი სახლის სარდაფები დაიტბორა. შიდა ქართლში, აჭარაში, გურიაში ძლიერი ქარის შედეგად დაზიანდა შენობის სახურავები, ელექტრობოძები, მოტეხილია ხეები. სახანძრო-სამაშველო ჯგუფები ადგილზე ინტენსიურ სამუშოებს ახორციელებენ.

• Rescuers held professional activities in various regions of the country
Officers of Ajara Police Department and Rescuers of Emergency Situations Management Agency rescued 30 civilians stuck in heavy snowing on Goderdzi pass and recovered 7 vehicles from the snow debris.
On 25km of Batumi-Akhaltsikhe road sector mudflow has flooded three houses in Makhuntseti village. Rescuers evacuated 19 civilians including 4 children. During the last night rescue units of Ajara main division under the MIA Emergency Service were mobilized as well as the heavy machinery. Central road on Goderdzi pass is clean at the moment and traffic movement has been restored.
On Akhalkalaki-Ninotsminda road sector there is still strong storm and snow. MIA rescuers from Akhaltsikhe, Akhalkalaki and Ninotsminda units recovered the buss my means towing in vicinities of the Foka village. Driver and passenger are no longer in danger. One truck was also towed from the snow debris as well. Kutaisi division of Emergency Situations Management Agency has rendered help to the family affected by the natural disaster.
Operative Response Center 112 received information that one of the houses in Kutaisi had collapsed and part of the yard. Rescue service arrived at the place operatively and conduced clearing and rescue activities. Due to the incident no one was injured. Kutaisi division of Emergency Situations Management Agency have also assisted civilians on Ninosvili Street who were affected by the flooding, however no one got hurt. In Gori and Khashuri basements and yards were flooded due to the heavy raining. In Shida kartli , Ajara, Guria regions roofs, electric poles and trees collapsed. Rescue units are holding intensive activities at the moment.