• შსს-ს ორგანიზებით სავიზო რეჟიმის ლიბერალიზაციის სამოქმედო გეგმის იმპლემენტაციასთ...
შსს-ს ორგანიზებით სავიზო რეჟიმის ლიბერალიზაციის სამოქმედო გეგმის იმპლემენტაციასთან დაკავშირებული კონფერენცია გაიმართა
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ორგანიზებით, მიგრაციის პოლიტიკის განვითარების საერთაშორისო ცენტრის (ICMPD) მხარდაჭერით, ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული პროექტის „მიგრაციის მართვის გაძლიერება საქართველოში“ (ENIGMMA) ფარგლებში, სავიზო რეჟიმის ლიბერალიზაციის სამოქმედო გეგმის იმპლემენტაციის საკითხებზე კონფერენცია გაიმართა. ღონისძიებას ევროკავშირის წევრი სახელმწიფოების საელჩოებისა და პარტნიორი საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლები დაესწრნენ.
კონფერენცია შსს-ს საერთაშორისო ურთიერთობების დეპარტამენტის დირექტორმა შალვა კვინიხიძემ და საქართველოში ევროკავშირის წარმომადგენლობის ხელმძღვანელმა იანოშ ჰერმანმა გახსნეს.
კონფერენციაზე სავიზო რეჟიმის ლიბერალიზაციის სამოქმედო გეგმის შესაბამისად, შინაგან საქმეთა სამინისტროს კომპეტენციაში შემავალი საკითხების განხორციელების პროცესი განიხილეს. შს სამინისტროს წარმომადგენლებმა შსს-ს მიერ მიგრაციის დეპარტამენტის, ადამიანებით ვაჭრობის წინააღმდეგ ბრძოლის, პერსონალური მონაცემების დაცვისა და სამართალდაცვით სფეროში საერთაშორისო თანამშრომლობის კუთხით გატარებული რეფორმების შესახებ პრეზენტაცია წარადგინეს.
სავიზო დიალოგი ევროკავშირსა და საქართველოს შორის ოფიციალურად 2012 წლის 4 ივნისს დაიწყო, ხოლო 2013 წლის 25 თებერვალს საქართველოს სავიზო რეჟიმის ლიბერალიზაციის სამოქმედო გეგმა (VLAP) გადაეცა. სამოქმედო გეგმა რეფორმების ორ ფაზად განხორციელებას ითვალისწინებს: პირველი ეტაპზე ჩამოყალიბდა საკანონმდებლო და ინსტიტუციონალური ჩარჩო, ხოლო მეორე ეტაპი მის ეფექტურ იმპლემენტაციას ეთმობა.
2014 წლის 29 ოქტომბერს ევროკომისიამ საქართველოსთან სავიზო რეჟიმის ლიბერალიზაციის სამოქმედო გეგმის (VLAP) განხორციელების შეფასების ანგარიში გამოაქვეყნა, რომლის თანახმადაც, საქართველოს მიერ გადადგმული ნაბიჯები სავიზო დიალოგის I ფაზის მოთხოვნებს შეესაბამება და შესაბამისად, საქართველო ოფიციალურად II ფაზის იმპლემენტაციის პროცესზე გადავიდა.

• CONFERENCE ON THE IMPLEMENTATION OF VISA LIBERALIZATION ACTION PLAN
Ministry of Internal Affairs of Georgia in the framework of EU financed project (ENIGMMA) with support of the International Centre for Migration Policy Development (ICMPD) in Georgia, organized a conference on the Implementation of Visa Liberalization Action Plan (VLAP). The event was attended by the representatives of the embassies of European Union member states, and representatives of international organizations.
Mr. Shalva Kvinikhidze – Director of International Relations Department and Mr. Janos Herman - Head of the European Union Delegation to Georgia welcomed the participants of the conference. In the course of the event, implementation process of the Visa liberalization Action Plan (VLAP) within the Ministry of Internal Affairs of Georgia was discussed. Representatives of the MIA introduced reforms conducted within the ministry, including areas of Migration Department, Trafficking in Human Beings, Personal Data Protection in Police Sector and International Law Enforcement Cooperation.
The EU-Georgia Visa Dialogue was officially launched on June 4, 2012 and the Visa Liberalization Action Plan (VLAP) was presented to Georgia on February 25, 2013. Visa Liberalization Action Plan envisages implementation of benchmarks in two phases: during the first phase the legal and institutional framework was established and the second phase is devoted to their effective implementation.
On October 29, 2014 EU Commission adopted the progress report on the implementation of the Visa Liberalisation Action Plan (VLAP) by Georgia. According to which Georgia met the first-phase requirements of the visa dialogue and has officially moved to the implementation of II phase obligations.