• შსს-ს მაშველებმა მოხალისე-მაშველთა გადამზადება დაიწყეს
შსს-ს საგანგებო სიტუაციების მართვის სააგენტოს თანამშრომლებმა საქართველოს რეგიონებში „წითელი ჯვრის“ წარმომადგენლები კატასტროფებზე და საგანგებო სიტუაციებზე რაეგირებისთვის მოამზადეს. მოხალისე-მაშველებმა იმიტირებულ სწავლებაშიც მიიღეს მონაწილეობა. მათ დაზარალებულებს პირველადი სამედიცინო დახმარება აღმოუჩინეს და სპეციალური აღჭურვილობის გამოყენება შეასწავლეს.
მომზადების კურსი შსს-ს საგანგებო სიტუაციების მართვის სააგენტოსა და საქართველოს წითელი ჯვრის საზოგადოებას შორის გაფორმებული მემორანდუმის ფარგლებში ჩატარდა. პროექტის მიზანი მუნიციპალიტეტებში ბუნებრივ კატასტროფებზე რეაგირებისთვის მოხალისე–მაშველებისგან დაკომპლექტებული ჯგუფების შექმნა და საგანგებო სიტუაციებში მათი მუდმივი მზადყოფნაა.
მოხალისე მაშველთა გადამზადება ქვეყნის მასშტაბით ეტაპობრივად ხორციელდება სხვადასხვა არასამთავრობო ორგანიზაციებთან პარტნიორობით.

The employees of the Emergency Situations Management Agency of the MIA trained the representatives of the "Red Cross" in the regions of Georgia on disaster and emergency response. Volunteer rescuers took part in the simulated training as well. They rendered the first aid to the victims and trained them in application of the special equipment.
The training course was conducted within the frames of the Memorandum executed by the Emergency Situations Management Agency and the Red Cross. The project aims at creating the groups in the municipalities staffed with volunteer rescuers for disasters response and their constant readiness for emergency situations.
Retraining of the volunteer rescuers shall be gradually implemented throughout the country in partnership with various non-governmental organizations.